Výplata nevyčerpaných příspěvků
V našem SVJ jsem se setkal s návrhem vyplatit z dlouhodobé zálohy na správu domu a pozemku – z „FO“ peněžní prostředky. Odpověděl jsem vlastníkům, že výplata není možná. Prostředky slouží k plánovaným opravám, případně k řešení havarijních stavů. Předložil jsem návrh možnost na shromáždění si odhlasovat nižší platby na účet dlouhodobé zálohy (samozřejmě propočítat plánované opravy, započítat možné havarijní opravy + ponechat rezervu). Na internetu jsem se dočetl různé názory, ale prozatím možnost výplaty je (NOZ § 1208 písm. d). Očekává se prý novela § 1208 NOZ a poté již možnost výplaty z dlouhodobé zálohy na správu domu a pozemku („FO“) možná nebude. Příklad: Pokud na účtu dlouhodobé zálohy je např. 700 tis. Kč, čerpání běžného roku jsou cca 50 tis. Kč, plánované opravy + možné havarijní opravy + rezerva – ponechalo by se cca 450 tis. Kč.
Bylo by tedy opravdu možné vyplatit vlastníkům 200 tis. Kč? Jak postupovat pokud lze vyplatit finanční prostředky (přebytky) z FO. Svolat shromáždění vlastníků. Je nutný 100% souhlas vlastníků s výplatou části (přebytku) Kč z dlouhodobé zálohy vlastníkům? Ve stanovách jsem v oddíle – požadavky vyššího počtu hlasů nenašel.
Příspěvky nepříspěvky , zálohy nezálohy , fond oprav účet dlouhodobých záloh – všichni víme o co jde… V našem SVJ tohle řeší stanovy … Doporučuji i všem ostatním …
Pane Jarku, může se stát, že člověk si plete pojmy a používá
nesprávné označení.
Osoba s rozumem průměrného člověka si nechá poradit, je-li upozorněna na
chybu.
Ale jen blb se ze své chyby raduje a ještě se tím chlubí.
O tom co všechno není fond oprav: http://www.portalsvj.cz/…u-fond-oprav
Justitianus
Justianuse nebo jak se píšeš… jsi tady nový koko. na portále… víš , dělám statutára svj 19 let a 19 let mám pořád stále stejné názory např. :
- jací vlastníci takový výbor
- v SVJ není tajných a nepřístupných informací a pokud to někdo tvrdí – krade
- nejvyšší organ SVJ je shromáždění a né nějaký předseda nebo výbor
- základní listiny SVJ : Prohlášení vlastníka a Stanovy
Pane opatrný člene, nejde o žádné „příspěvky“. Prosím používejte srozumitelné označení, které je v souladu s účetními předpisy. Jde o složené zálohy, nikoliv o příspěvky!!!
SVJ je vůči vlastníkům v postavení dlužníka. Přijalo od nich zálohy (nikoliv „příspěvky“) a má tedy závazek vůči plátcům záloh ve stejné výši. Půjde tedy o vrácení části přijatých záloh.
O případném vrácení části záloh rozhodne ten, kdo je složil – vlastníci jednotek na shromáždění. Nikoliv výbor. O vrácení záloh by shromáždění rozhodovalo stejným kvorem jako se ve vašem SVJ rozhoduje o výši záloh na správu.
Vámi zmíněný § 1208 písm. (d) se nepoužije, neboť vaše SVJ nejspíše nepřijalo od vlastníků žádné „příspěvky“. Zeptejte se vaší účetní jak zároveň s přijetím záloh účtuje o závazku SVJ vůči plátcům těchto záloh. Takže „příspěvky“ to v žádném případě nejsou, že.
Podotýkám, že možnost vrácení záloh (nikoliv „příspěvků“) existuje automaticky, bez ohledu na to zda je o tom něco uvedeno v NOZ. Vaše SVJ má jistě schválený rozpočet, takže rozumní vlastníci vědí jakou částku je nutno ponechat na správu domu v běžném roce a v následujících letech.
Justitianus
Poslední komentáře