Vodomery

Vložil Anonymous, 4. Listopad 2007 - 9:15 ::

Dobry den, mam este otazku ohladom vymeny vodomerov. Tento rok nam konci platnost 170 vodomerov na teplu vodu a asi 2 na studenu. Ukoncujeme ale spolupracu s terajsim spravcom a zaciname s novym, ktory ma v podmienkach to, ze kazdy byt bude mat rovnaky vodomer, aby nemohlo dochadzat k napadnutiu rozuctovania, ze ina znacka vodomeru meria inak. A problem je v tom, ze niektori ludia si pri poslednej vymene vodomerov zakupili vodomer novy, ktoreho platnost tento rok este nevyprsi. Nie som si ista, ci ich mozeme nejak prinutit vymenit tieto vodomery, ale pochybujem. Tiez neviem ako to bude s vodomermi na studenu vodu, ked sa budu menit len tie dva, ale znacka za ktoru sa vymenia asi nebude taka ista ako ta, ktoru ma vacsina. Prosim poradte ako sa zachovat aby sa aj vlk nazral aj koza zostala cela. Moc dakujem. Mirka

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Matějka Jaroslav, 4. Listopad 2007 - 12:36

    Vážená paní Mirko, pročtěte si prosím příspěvky v záložce DISKUSE, vodoměry.

    Všechny podružné vodoměry musí být stejného typu – třídy přesnosti i stejného výrobce. Vychází se ze zákona č.505/1990 Sb. v platném znění a prováděcí vyhlášky č.345/2002 Sb., kde je stanovena doba k ověření vodoměru studené vody 4 roky, teplé 6 let.

    Z praxe doporučuji výměny podružných vodoměrů za repasované-ověřené, vždy u VŠECH odběrů v domě, není potřeba nové. Doporučujeme instalovat před vodoměr zpětnou klapku-lze i do šroubení.

    Nedokážeme si v praxi představit sledování výměny vodoměrů u jednotlivých odběrů přesně po čtyřech či šesti letech. Na někoho zapomenete, a rozúčtování vodného je dle podružných vodoměrů neplatné! Jednorázová akce, byť v trvání dvou či tří dnů, v případě většího počtu odběrných míst je vždy finančně výhodnější, než když bude odborná firma provádět výměny po jednotlivých bytech. Při jednorázové výměně je možné sjednat i množstevní slevy.

    V meziobdobí prováděné výměny jsou vždy na základě nefunkčnosti vodoměru či o pochybnostech funkčnost.

    Společenství by mělo mít stanovena vlastní pravidla pro poměrové rozúčtování. Návrh pravidel vám postupuji níže, jsou pro dům, kde je měřeno množství studené vody a množství teplé vody na „patě“ domu.

    PRAVIDLA PRO ROZÚČTOVÁNÍ VODNÉHO A STOČNÉHO

    na jednotlivé jednotky (byty a nebyty), v domě s podružnými poměrovými vodoměry SV a TUV, kdy TUV je připravováno přímo v domě s měřením SV na vstupu do ohříváku TUV

    1. Podklad pro rozúčtování vodného a stočného je faktura, případně souhrn faktur od dodavatele za dané zúčtovací období, které stanoví množství odebrané (fakturované) vody, jednotkovou cenu a fakturovanou cenu celkem za dané období.
    2. Náklady vodného a stočného samostatně pro SV a samostatně pro TUV se určí z fakturovaných nákladů SV dle odstavce č.1 takto:
    1. náklady vodného a stočného pro SV jako rozdíl fakturačního vodoměru SV od dodavatele a podružného vodoměru SV před vstupem do ohříváku TUV,
    2. náklady vodného a stočného pro TUV dle podružného vodoměru SV před vstupem do ohříváku TUV.

    3. Rozúčtování nákladů dle odstavce č.2. se provede na jednotlivé jednotky podle zjištěných údajů podružných poměrových vodoměrů SV a TUV v jednotkách. Je-li v jednotce instalováno více podružných poměrových vodoměrů SV nebo TUV určí se spotřeba jednotky jako součet údajů všech podružných poměrových vodoměrů SV nebo TUV dané jednotky.

    4. Je-li zjištěno při odečítání údajů podružného vodoměru SV a TUV v některé jednotce, že podružný vodoměr je porouchán či jeho údaje jsou prokazatelně nevěrohodné, použije se k určení spotřeby SV či TUV údajů předcházejícího zúčtovacího období na základě odborného posouzení s přihlédnutím ke změně počtu osob v jednotce či změně charakteru jejího využívání.

    5. Není-li v některé jednotce v daném zúčtovacím období instalován podružný poměrový vodoměr SV či TUV, určí se spotřeba SV či TUV v dané jednotce za zúčtovací období výpočtem dle obecně závazných právních norem, např.: příloha č.12 vyhlášky č.428/2001 Sb., na základě odborného posouzení s přihlédnutím k počtu osob v jednotce a charakteru jejího využívání, přičemž poměr spotřeby SV a TUV činí 2 : 1.

    6. Spotřeba v bytech, kde nebyl proveden odečet, se určí podle spotřeby v předchozích letech s použitím ustanovením § 27 odst.2, vyhlášky č.428/2001 Sb. Neumožní-li uživatel jednotky opakovaně odečet údajů podružného vodoměru SV či TUV za dané zúčtovací období, zpravidla na konci kalendářního roku, případně na základě výzvy bezodkladně neoznámí údaje podružného vodoměru SV a TUV, určí se spotřeba SV a TUV v dané jednotce za zúčtovací období jako 1,5 násobek spotřeby SV a TUV dle vyúčtování předcházejícího zúčtovacího období na základě odborného posouzení s přihlédnutím ke změně počtu osob v jednotce či změně charakteru jejího využívání.

    7. Je-li zjištěno při odečítání údajů podružného vodoměru SV a TUV v některé jednotce, že podružný vodoměr má porušenou plombu či s vodoměrem bylo prokazatelně manipulováno, určí se spotřeba SV či TUV v dané jednotce za zúčtovací období jako 2 násobek spotřeby SV či TUV dle vyúčtování předcházejícího zúčtovacího období na základě odborného posouzení s přihlédnutím ke změně počtu osob v jednotce či změně charakteru jejího využívání.

    8. Uživatel jednotky je povinen umožnit instalaci podružného vodoměru SV a TUV a provádění jejich odečtů, případně sdělit počty osob v jednotce a charakter využívání jednotky.

    9. Zjistí-li uživatel jednotky v průběhu zúčtovacího období, že podružný vodoměr je porouchán, neodkladně na tuto skutečnost upozorní vlastníka domu.

    10. Podružné vodoměry podléhají pravidelnému metrologickému ověřování správné funkčnosti dle obecně závazných právních norem.

    11. Pro účely rozúčtování nákladů na ohřev TUV pro jednotlivé jednotky se postupuje dle obecně závazných právních norem, např.vyhláška č.372/2001 Sb., přičemž množství spotřebované TUV dané jednotky v m³ je určeno dle těchto pravidel.

    Matějka

    Vložil Anonymous, 5. Listopad 2007 - 17:37

    Dobrý den. Pěkná práce,ale zajímalo by mně jak rozpočítáváte případné ztráty?

    Vložil Matějka Jaroslav, 5. Listopad 2007 - 21:05

    Vážený Anonymousy, jelikož bytové měřiče jsou poměrové měřiče, ne fakturační, tak ztráty se dělí poměrem. Fakturační vodoměr mívá větší náměr spotřeby než činí součet náměru spotřeby podružných bytových vodoměrů. Zdůvodnění proč tomu tak je, je v jiné části diskuse.

    Tedy podíl náměru fakturačního vodoměru k součtu náměrů (spotřeb) dle podružných vodoměrů je číslo vyšší než „1“ (zpravidla v rozmezí „1,01“ až „1,25“). Tomuto čísli říkáme koeficient. Tímto „ko“ se upraví (vynásobí) náměry (spotřeba) jednotlivých podružných vodoměrů, kterou nazýváme upravenou nebo korigovanou spotřebou.

    Matějka

    Vložil JarekSVJ, 5. Listopad 2007 - 18:32

    Jaké ztráty?

    Vložil Anonymous, 4. Listopad 2007 - 19:44

    P. Matejka, moc dakujem. Mirka

    Vložil Anonymous, 4. Listopad 2007 - 12:54

    Opravte dobu k ověření SV a TUV byly zřejmě omylem prohozeny 4 roky TUV, 6 let SV.

    Vložil Matějka Jaroslav, 4. Listopad 2007 - 16:41

    Vážený Anonymousi, asi jsem se dopustil chyby, teď jsem načetl vyhlášku č.345/2002 Sb., zde se praví vodoměry studené vody 4 roky.

    Matějka

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".