Užívání podílu na zahradě

Vložil Jirka (bez ověření), 21. Červen 2024 - 19:51 ::

Za bytovým domem s 8 BJ je zahrada, tvořící samostatnou parcelu. Někteří vlastníci BJ, vlastní i podíl na zahradě. Podíly jsou různě velké. Většina vlastníků zahradu nevyužívá. Po dohodě jsme začali užívat část o velikosti cca 1/8, kterou vlastníme k pěstování zeleniny. Vybrali jsme část v rohu zahrady. Nyní se jedna majitelka BJ, vlastnící i podíl 1/32 rozhodla, že by chtěla část kousku, kde máme poryto. Přitom už jeden kousek, odpovídající přibližně velikostí jejího podílu zabrala. Že není určeno, který kousek komu patří a že jestli vůbec máme přesně těch 47m2 a že ji ten kousek máme přenechat. Má na toto právo, když na svých 11,75 m2 už má rajčata a hrášek?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Killer Bob (bez ověření), 23. Červen 2024 - 0:26

    Vše se přece dá řešit s úsměvem.

    Vložil Justitianus, 22. Červen 2024 - 6:42
    • Jirka: „Má na toto právo, když …“

    Má právo navrhnout komukoliv cokoliv. Jiná záležitost by byla, kdyby Vás začala omezovat ve Vašich právech. O tom jste nám ale nic nenapsal.

    Jestliže zahrada je zmíněna v prohlášení (vlastníka budovy) jako společná část, pak si musíte přečíst prohlášení a stanovy. My obsah těchto dokumentů neznáme. Netušíme tedy na co má či nemá ta paní právo.

    Jestliže zahrada není zmíněna v prohlášení (vlastníka budovy) jako společná část, pak jde o podílové spoluvlastnictví. O užívání zahrady rozhodují spoluvlastníci většinou, počítanou podle podílů. My jejich rozhodnutí neznáme. Netušíme tedy na co má či nemá ta paní právo.

    Nemůžeme posoudit obsah toho co navrhuje spoluvlastnice. Víme jen to, že pokud nemá na zahradě nadpoloviční podíl, je povinna podřídit se většinovému rozhodnutí spoluvlastníků.

    A ještě poznámka: Je vyloučeno, abyste jako spoluvlastník užíval Váš „podíl na zahradě“. To je nemožné, protože podíl na věci je pouze číslo a vztahuje se k věci jako celku.

    Je ale možné na zahradě vymezit části pozemku[1] a přidělit je k výlučnému užívání jednotlivým spoluvlastníkům. Jde-li o podílové spoluvlastnictví, pak velikost plochy přidělených částí nemusí mít žádný vztah k velikosti spoluvlastnických podílů. To se projevuje tak, že spoluvlastníkovi může být umožněno užívání ve větší nebo menší míře, nežli by odpovídalo jeho podílu. Případně může být většinovým rozhodnutím spoluvlastníků z užívání společné věci zcela vyloučen. Neexistuje žádný „automatický“ ná­rok.

    Justitianus


    Poznámka 1: Toto vymezení „sfér vlivu“ lze u pozemku provést buď schválením geometrického plánu, nebo trvalým vyznačením hraničních bodů v terénu.

    Vložil JirkaK čemu (bez ověření), 22. Červen 2024 - 7:08

    K čemu je potom vlastnění podílu, když to nezakládá nárok na užívání?

    Vložil Oze (bez ověření), 22. Červen 2024 - 9:58

    Zakládá, vy jste nepochopil výrok „podíl na zahradě“ – jednoduše ten podíl není vymezen místně, je všude.

    V praxi ale nevidím problém užívat, udělat si zahradku, zábor a vyčkat, s jakými “nápady” přijdou ostatní :-)

    Protože když budete chtít souhlas předem, tak obecně to bude pro ty ostatní “problem” (i když ti to nemohou zakazavat), IMHO je to neefektivní cesta, kdo se moc předem ptá, moc se dozví.

    Vložil Justitianus, 23. Červen 2024 - 6:31
    • Vložil Oze: „Zakládá …“

    Ne, nezakládá !!!


    Takže znovu ještě jednou: Vlastnictví podílu nezajišťuje podílovému spoluvlastníku právo užívat společnou věc „spravedlivě“ podle jeho podílu. Nezajišťuje mu vůbec žádné právo užívat společnou věc. Naopak platí, že podílový spoluvlastník může být rozhodnutím spoluvlastníků vyloučen z užívání společné věci. Může pak požadovat finanční náhradu za omezení svých práv.

    O vyloučení spoluvlastníka z užívání společné věci se zde psalo vícekrát. Viz též např. rozhodnutí Nejvyššího soudu 31 Cdo 503/2011.

    Podle § 1130 platí, že přehlasovaný spoluvlastník, jemuž rozhodnutí hrozí těžkou újmou, se může obrátit na soud. Podle § 1128/3 platí, že toto právo zaniká, nepodá-li spoluvlastník návrh do třiceti dnů ode dne, kdy se o rozhodnutí dozvěděl nebo dozvědět mohl.

    Je tedy jisté, že současnou úpravu režimu hospodaření na zahradě by bylo možné změnit jedině novým rozhodnutím spoluvlastníků, přijatým většinou počítanou podle podílů. Individuální přání jedné spoluvlastnice je bezvýznamné a Jirka se jím nemusí řídit. Je také naprosto bezvýznamné, zda část zahrady svěřená Jirkovi k výlučnému užívání je větší, menší, nebo přesně rovna ploše 47m2.

    Justitianus

    Vložil Oze (bez ověření), 21. Červen 2024 - 22:50

    Pokud uz uziva “svuj dil” resp. svou velikost na jinem miste, tak to asi je od ni spatny vtip ne? Kdyz soucasne se pta, jestli vy nahodou neuzivaze vice :)

    Pokud vy naduzivate nad svuj dil anebo by nekdo chtel vase misto, a neprobehla nejaka domluva, tak aktivne nabidnete dohodu, navrhnete zajemci licitaci na shromazdeni :-)

    Kazdopadne az od dalsiho zemedelskeho roku, ktery je tusim od zari? Viz pachty.

    A ze ji to misto klidne prenechate, kdyz vam poryje misto jinde :-)) A jestli ji neni blby vam delit zahonek na dve casti atp. Na podobne blby musite psychologicky, at se znemozni sami.

    Pravo nepravo, myslim si ze se vas akorat zeptala,

    Vložil ing. Vladimír Jebavý (bez ověření), 22. Červen 2024 - 22:08

    Na zahrade se muzete opalovat, dat si slunecnik ale pestovani plodin na spolecnem majetku patri vsem a protoze se to nekterym nelibi – obecne se to nedoporucuje zvlast za obdobi zvedajicich cen a zvysovani poctu hladovych spoluobcanu.

    PS ona si uz hrasek sklidila a ted chce Vasi zeleninu i zurodnene zahony ?

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".