Úhrada rozvodů vody v bytě z "fondu oprav"
Dobrý den, Naše SVJ chce provést výměnu rozvodů vody od sklepa až po byty. Na shromáždění bylu 75% většinou kromě jinéhodoho dnuto toto:
Náklady na výměnu v bytech po skončení akce bude poděleny počtem BJ a tato částka bude předepsána vlastníkům jednotek k úhradě formou zvýšeného příspěvku o 1000 Kč/měsíc až do úplného zaplacení.
Vyskytla se námitka, že takto nekze postupovat. Úhrada rozvodů v bytech z fondu oprav a následné předepsání náhrady vlastníkům jednotek má chrakter půjčky pro osobní využití a takto mekze fondu oprav použít. K vaší informaci:
- Zákon o vlastnictví bytů ani nař. vlády 371/2004 Sb nestanoví přesně, co je rozvodu vody ve společném vlastnictví
- toto upřesnění není zakotveno ani v našich stanovách
Je náš postup v mezích platných předpisů? Děkuji za odpověď.
V.K.
„Naše SVJ chce provést výměnu rozvodů vody od sklepa až po byty.“
- hovoříte o vodorovných rozvodech ve sklepích a stoupačkách, přepodkládám že k bytovému vodoměru (uzávěru). Toto se hradí vždy ze společné dlouhodobé zálohy, fondu oprav. V SVJ i bytových družstvech.
„Náklady na výměnu v bytech po skončení akce …“
- opravy zřejmě pokračují směrem do vlastnických jednotek. Vzhledem k odsouhlasení 75 %, doufám že přítomných spoluvlastnických podílů na shromáždění, toto usnesení platí, pokud jej nezruší soud.
- nevidím důvod, pro by se vlastníci nemohli takto dohodnout jako nejvyšší orgán SVJ.
- jedná se opravy rozvodů a pravděpodobně jsou v havarijním stavu a hrozí následné škody. Znám to z letité praxe jak to vypadá.
- takže řeči o zvelebování a půjčkách na soukromé účely jsou mimo mísu !!!
- vlastníci se mohou vždy dohodnout o dovýběru prostředků v hotovosti nebo splácení nákladů nad rámec stanovených záloh, když to ekonomicky oprávněné náklady vyžadují.
- je to mnohem lepší řešení co udělali, než aby si vlastníci vzali ty opravy úvěr v bance.
Napsal jste: „Náklady na výměnu v bytech po skončení akce bude poděleny počtem BJ …“
K takovému zvláštnímu postupu nevidím žádný důvod. Náklady na výměnu uvnitř bytů je třeba účtovat skutečnou částkou za jednotlivý byt. Jedině pokud by byty byly přibližně stejné, se shodnými délkami rozvodů, je možné pro zjednodušení kalkulovat cenu pro každý byt jako stejnou.
Napsal jste: „… tato částka bude předepsána vlastníkům jednotek k úhradě formou zvýšeného příspěvku o 1000 Kč/měsíc …“
Takový postup by byl protiprávní. Nejde přece o příspěvek na správu domu. Právní stav je takový, že SVJ si chce hrát na banku a poskytne jednotlivým osobám individuální půjčky na zvelebení jejich bytů. To nijak nesouvisí s předmětem činnosti SVJ, ani se společnými částmi domu. Nepůjde tedy o příspěvek na správu podle § 15 odst. 1 ZoVB, nýbrž o splácení půjčky podle Občanského zákoníku. SVJ jistě uzavře s každým dlužníkem písemnou smlouvu se splátkovým kalendářem.
Které části rozvodu jsou společné najdete v Prohlášení vlastníka budovy. Ani v zákoně, ani ve stanovách o tom samozřejmě není ani slovo.
lake
Za společné části rozvodů se všeobecně považuje vedení k hlavnímu bytovému uzávěru, včetně tohoto uzávěru.
Pro instalační firmu jistě nebude problém ohodnotit náklady v každém bytě zvlášť a rovnou je inkasovat. Rádi to udělají.
Poslední komentáře