Kontrola hlasování per rollam
Dobrý den,
kvůli nezájmu lidí o práci ve výboru (ztuha se sejdeme v usnášeníschopném stavu) jsme si zvolili profesionálního předsedu.
Hned na první schůzi nechal hlasovat o tom, že bude dělat i správu. Neodsouhlasili jsme ani na druhé schůzi.
Tak vyvolal hlasování per rollam, které spojil s hlasováním o rozpočtu vypracovaném správní firmou, na kterou celé dva roky kydá špínu.
Lístky s podmínkami a poznámkami jsou prý neplatné (předpokládám, že jich v rámci zdražení úklidu o 110 %, který dodává firma PP bude minimálně třetina).
Jakou prosím máme šanci výsledky hlasování zkontrolovat, když náš revizor vystupuje spíš jako mluvčí profesionálního předsedy, než že by hájil naše zájmy?
Děkuju za všechny postřehy a rady.
Zvídavá Džejn
Profesionálního předsedu jste si zvolili sami, proč si stěžujete. Tak takového předsedu, který není to co potřebujete odvolejte a zvolte si jiného, to za vás nikdo neudělá. Proč do toho taháte jakéhosi revizora, co zmůže nějaký revizor. Nic. Odkud berete názor, že revizor má hájit vaše zájmy. Zvolili jste si prof. předsedu, který prý kydá špínu na správní firmu. Máte tam zvláštní poměry. Oni lidi rádi kydají špínu všude a na všechno. Každý by to dělal líp, akorát to nikdo dělat nechce.
Z rozsudku Nejvyššího soudu ve věci 26 Cdo 1767/2024–188:
1. Má vlastník jednotky nárok nahlížet do hlasovacích lístků z hlasování per rollam?
Ano, vlastník jednotky má právo nahlížet do hlasovacích lístků ostatních vlastníků. Toto právo vyplývá z § 1179 NOZ, který pravuje právo vlastníků na informace o záležitostech SVJ. Hlasovací lístky nejsou považovány za tajné, a proto není důvod, proč by k nim neměl být umožněn přístup. Nejvyšší soud zdůraznil, že hlasování per rollam není odlišné od hlasování na shromáždění, kde je hlasování veřejné (např. zvednutím ruky). Proto by mělo být možné nahlížet i do hlasovacích lístků z hlasování per rollam.
2. Je nutné, aby vlastník uvedl důvod pro nahlížení do hlasovacích lístků?
Ne, vlastník jednotky nemusí uvádět konkrétní důvod, proč chce nahlížet do hlasovacích lístků. Zákon nepodmiňuje toto právo žádným odůvodněním. Vlastník má právo na informace o rozhodovacích procesech SVJ, a to bez nutnosti prokazovat legitimní důvod.
3. Jak se hodnotí chování vlastníka, který se neúčastnil hlasování?
Skutečnost, že vlastník nehlasoval, nezbavuje jeho práva nahlížet do hlasovacích lístků. I když se vlastník neúčastnil hlasování, má stále právo kontrolovat, jak probíhalo rozhodování a zda bylo v souladu se zákonem a stanovami SVJ.
Moc Vám děkuju, velká pomoc, že se diskuze účastní i lidé znalí práva a ochotní poradit. Ať se daří! Zvídavá Džejn
O rozhodnutí mimo zasedání jistě pojednávají vaše stanovy a pojednává o nich zákon – občasný zákoník § 1211. Zdá se mi dobré na prvním místě prozkoumat, zda je hlasování vyvolané v souladu s předpisy. A dále: musí tam být návrh usnesení. Pokud návrh usnesení skutečně spojuje tyto dvě věci, což mi moc nedává smysl (tj. zároveň souhlas s rozpočtem a zároveň souhlas s tím, že bude dělat správu – ať už to teď je cokoliv), tak je nejsnazší nehlasovat, nebo být proti návrhu. „Většina se počítá z celkového počtu hlasů všech vlastníků jednotek“ – tedy aby bylo usnesení přijato, tak musí být víc než polovina hlasů pro návrh. Pokud budou nějaké prohlášeny za neplatné, tak to jde vlastně proti usnesení (nehlasují pro – a pokud nebude dost pro, návrh nebude přijat).
Co se týče kontroly, nemělo by to být tak obtížné. Vzhledem k ustanovení: „K platnosti hlasování se vyžaduje vyjádření vlastníka jednotky s uvedením dne, měsíce a roku, kdy bylo učiněno, podepsané vlastní rukou na listině obsahující plné znění návrhu rozhodnutí.“ by mělo být bez obtíží dohledatelné, kdo jak hlasoval.
Ale jinak:
- předpokládám, že výbor je tříčlenný: mimo předsedy tam jsou ještě další dva „vaši“ lidé, kteří ho mohou přehlasovat
- pokud situace v domě nevyhovuje, není nic snazšího, než svolat shromáždění a tam se rozhodnout jinak (odvolat profesionála, navolit jiného)
- já se vlastně tomu profesionálovi moc nedivím – pokud je to s vaším domem tak, že se nesejdete (ani na plné moci) a těžko lze cokoliv schválit, tak se to předsednictví dělá obtížně…
Díky! Bohužel máme jen předsedu a z něj nadšením hýkajícího revizora (taky jednoho).
Kde tedy můžeme dohledat, jak kdo hlasoval? To není tajné?
Hlasování je rozdělené na tři části (odvolání stávající správní firmy, předání správy jedné z mnoha firem profesionálního předsedy, schválení rozpočtu).
Trvala jsem na tom, aby se, když už se per rollam vypisuje, hlasovalo i o změně úklidové firmy místo předraženého subdovatele PP s DPH, nebylo mi vyhověno, na to je přece čas do listopadového shromáždění :-)!
Zatím všechny naše schůze byly usnášeníschopné, ale „o prsa“, nebyl důvod vypisovat per rollam. Tam jde hlavně o zamezení diskuzi, která přece jen pár lidí těšících se na seriál, takže by odhlasovali konfiskaci vlastních bytů :-), trochu probere.
Většině je to jedno, hlavně když se nemusejí o nic starat, naštvaných nebo zneklidněných je nás asi 10.
Zvídavá Džejn
Rozhodování mimo zasedání (PER-ROLLAM)
§ 1211
(1) NENÍ-LI svolané SHROMÁŽDĚNÍ ZPŮSOBILÉ USNÁŠET SE … .
V JINÝCH PŘÍPADECH lze navrhnout přijetí rozhodnutí mimo zasedání, (POUZE) POKUD TO PŘIPUSTÍ STANOVYy.
(2)
(3) NÁVRH MUSÍ OBSAHOVAT alespoň návrh rozhodnutí, podklady potřebné pro jeho posouzení nebo údaj, kde jsou uveřejněny, a údaj o lhůtě, ve které se má vlastník jednotky vyjádřit.
§ 1212
K PLATNOSTI HLASOVÁNÍ SE VYŽADUJE
vyjádření vlastníka jednotky s uvedením dne, měsíce a roku, kdy bylo učiněno, podepsané vlastní rukou na listině obsahující plné znění návrhu rozhodnutí.
§ 1213
Statutární orgán oznámí vlastníkům jednotek v písemné formě výsledek hlasování, a pokud bylo usnesení přijato, oznámí jim i celý obsah přijatého usnesení. Neučiní-li to bez zbytečného odkladu, může oznámení učinit na náklady společenství vlastníků ten, kdo usnesení navrhl.
§ 1214
VĚTŠINA SE POČÍTÁ Z … LEDAŽEe… .
Poslední komentáře