Spotřeba vody
Dobrý den, již 3 roky řeším správné rozúčtování vody v bytovém domě, kde jsou 4 bytové jednotky. Já vlastním 2 byty, jsem správce, další 2 byty mají každý svého majitele. Při koupi jsem uzavřela s 1.sčv smlouvu, v níž bylo čestným prohlášením uvedeno, kolik je v bytových jednotkách lidí. Jedni sousedi uvedli správně 4 osoby, další uvedli 2 osoby, já jsem souhlasila, ač jsem jen 1 osoba a v bytě nebydlím s placením záloh na 2 osoby. Náhodou jsme zjistila, že oni sousedi, kteří nahlásili 2 osoby, mají v bytě nahlášeny ještě další 2 osoby(tudíž 4). Vím, že se tam i více lidí zdržuje. Nastavili si zálohy jen na 2 osoby, a protože je smlouva vedena na mě, jako správce, chodí nedoplatky na mou osobu, kdy já vše doplácím ze svého. Pravidelně dělám po celou dobu rozúčtování podle trvale hlášených lidí (já tedy 2×) a oni mi to nechtějí doplatit. navíc si teď přinesli čestné prohlášení z obce, že jsou v bytě jen 2 osoby a totéž předložili i na 1.sčv. To mi přijde nefér a já už nehodlám vše doplácet ze svého. Jak prosím postupovat? Děkuji za vaše názory i Váš čas.
Naprosto zbytečně jste nahlašovala nějaká čísílka „na 1.sčv“. Nechápu proč jste tak činila. Vztah dodavatele (1.sčv) a odběratele (Vy jako správce) nemá naprosto nic společného s rozúčtováním služby „dodávka vody a odvádění odpadních vod“ mezi vlastníky jednotek v domě.
Jestliže je v domě zavedeno rozúčtování nákladů podle počtu osob, pak nechápu proč jste se spokojila jen s nahlášeným počtem. Nic Vám nebrání určit počty osob vlastním rozhodnutím, například podle toho, jak se stav jeví pozorovateli zvenčí. Dále: Zapomeňte na jakési „nahlášené osoby“ – ostatně netuším co tím míníte. Pokud to snad znamená „osoby s trvalým pobytem na adrese domu“, pak byste si měla uvědomit, že toto číslo neříká vůbec nic o tom kolik osob užívá jednotlivé byty.
Právně čisté řešení je schválit si způsob rozúčtování, který bude založen na náměrech vodoměrů, nebo na pevně daném údaji (např. podlahové plochy bytů).
Podle 2013/67/§5/1 platí, že o způsobu rozúčtování služby rozhodne společenství. Jestliže neexistuje SVJ jako právnická osoba, pak společenství tvoří všichni vlastníci jednotek. Podle 2012/89/§1191/2 platí, že k přijetí rozhodnutí se vyžaduje souhlas většiny hlasů všech vlastníků jednotek a souhlas většiny všech vlastníků jednotek, ledaže prohlášení vyžaduje počet vyšší.
Zjistěte si, zda vlastník se čtyřmi nahlášenými osobami v bytě Vás podpoří při hlasování o způsobu rozúčtování. Změna bude možná až po uplynutí zúčtovacího období.
Justitianus
„řeším správné rozúčtování vody v bytovém domě, kde jsou 4 bytové jednotky. Vlastním 2 byty, jsem správce, 2 byty mají každý svého majitele. Při koupi jsem uzavřela s 1.sčv smlouvu, s čestným prohlášením uvedeno, kolik je v BJ lidí“.
Je neuvěřitelné že se zde ještě mohou objevit takové dotazy. Přečtěte si NOZ, 67/2013 Sb., 366/2013 Sb., Prohlášení vlastníka.
A/ jste Bytový dům rozdělený na Jednotky a máte tedy PROHLÁŠENÍ (nebo jste o něm v životě neslyšela ???)
PENÍZE VLASTNÍKŮ URČENÉ NA ZÁLOHY SLUŽEB NEMŮŽETE / NESMÍTE MÍT NA SVÉM OSOBNÍM ÚČTU, NEBO-LI: ZŘIĎTE SI SPOLEČNÝ ÚČET BYTOVÉHO DOMU !!!
VLASTNÍCÍ MUSÍ PŘISPÍVAT NA SPRÁVU DOMU A POZEMKU (opravy a údržba domu), O TOM NEPÍŠETE NIC. Stejně tak nepíšete nic o úklidu, odvozu odpadků, osvětlení domu, pojištění domu, STA atd.
Nemáte sice povinně SVJ, jelikož máte méně než 5 bytů, ale platí pro vás NOZ
ZNÁTE NOZ Bytové spoluvlastnictví ???
VÍTE CO ZNAMENÁ POJEM SPRÁVA DOMU ???
Takže
NOZ
Správa BEZ VZNIKU SVJ
§ 1191
(1) NEVZNIKLO-LI SVJ použijí se na správu Pravidla pro správu domu a pozemku a užívání společných částí určená v PROHLÁŠENÍ;
(2) Pro ROZHODOVÁNÍ V ZÁLEŽITOSTECH SPRÁVY… se použijí obdobně USTANOVENÍ tohoto zákona É SHROMÁŽDĚNÍ.
Vlastníky jednotek SVOLÁVÁ SPRÁVCE.
K přijetí ROZHODNUTÍ se vyžaduje souhlas většiny hlasů všech vlastníků jednotek a souhlas většiny všech vlastníků jednotek, LEDAŽE PROHLÁŠENÍ nebo STANOVY vyžadují počet vyšší; ustanovení § 1209 není dotčeno.
§ 1192
Z PRÁVNÍCH JEDNÁNÍ SPRÁVCE JSOU VLASTNÍCI JEDNOTEK OPRÁVNĚNI A ZAVÁZÁNI SPOLEČNĚ A NEROZDÍLNĚ; jde-li však o právní jednání v záležitosti, která je v působnosti shromáždění, jsou oprávněni a zavázáni, pouze pokud je k němu dán souhlas podle § 1191 odst. 2.
§ 1193
(1) PRVNÍ SPRÁVCE JE URČEN V PROHLÁŠENÍ.
(2)
(3) Je-li pro to důležitý důvod,
- – – – – – – – – – – – – – – – – –
67/2013 Sb,
§ 2
Vymezení pojmů
(1) Pro účely tohoto zákona se rozumí
- poskytovatelem služeb
1. vlastník nemovitosti nebo vlastník jednotky v domě rozděleném na jednotky v případě, že je byt užíván na základě nájemní smlouvy, nebo
- příjemcem služeb
2. vlastník jednotky podle zákona upravujícího bytové spoluvlastnictví,
- – – – – – – – – – – –
366/2013 Sb.
PODROBNOSTI O ČINNOSTECH TÝKAJÍCÍCH SE SPRÁVY DOMU A POZEMKU
§ 7
Činnostmi týkajícími se správy domu a pozemku Z HLEDISKA provozního a technického se rozumí zejména
§ 8
… Z HLEDISKA správních činností se rozumí zejména
§ 10
(1) Pro účely správy domu a pozemku je OSOBA ODPOVĚDNÁ ZA SPRÁVU DOMU A POZEMKU OPRÁVNĚNA sjednávat smlouvy týkající se zejména
- zajištění činností spojených se správou domu a pozemku,
- zajištění dodávek služeb spojených s užíváním společných částí a spojených s užíváním jednotek, nejde-li o služby, …,
- pojištění domu,
- nájmu společných částí domu a
(2) OSOBA ODPOVĚDNÁ za správu domu a pozemku DOHLÍŽÍ.
§ 11
JE OPRÁVNĚNA, určí-li tak shromáždění vlastníků jednotek, uzavřít nebo měnit smlouvu s osobou, která má zajišťovat některé činnosti správy domu a pozemku.
§ 12
Pro účely rozvržení příspěvků ve stejné výši na každou jednotku podle § 1180 odst. 2 NOZ se ODMĚNAMI OSOBY, KTERÁ DŮM SPRAVUJE, ROZUMÍ odměna správce v domě (KDE NEVZNIKLO SVJ);
Píšete o společném účtu bytového domu. Žádná banka nic takového nenabízí z důvodu velmi komplikovaných právních záležitostí. Každý účet (majetek, peníze atd.) by měl mít jasného vlastníka. Tím může být fyzická nebo právnická osoba (např. SVJ). U účtu s více majiteli by nebylo jasné, komu patří která část peněz z účtu. Nejde jen o úmrtí a následné dědické řízení, ale taktéž o exekuce, zpronevěry a jiné mimořádnosti.
Nedí až tak důležité, jak jsou nastavené zálohy, ale jak se provede
vyúčtování, podle kolika rozhodných osob.
Píšete, že v bytě bydlíte sama, proč si tedy počítáte 2 osoby?
Píšete, že v bytě, který vám oznámil 2 osoby, jsou „nahlášeny“
(kde nahášeny?) ještě 2 další osoby, tedy celkem 4. Proč jim tedy
rozúčtováváte vodu jen na 2 osoby?
Trvalý pobyt na obci mají 4 osoby, oni na 1.sčv čestným prohlášením udávají 2 osoby. Já jsem se snažila ulehčit a přispět k rozúčtování tím, že jsem platila zálohy za 2 osoby(když mám 2 byty).
Takto jsem to převzala při koupi bytových jednotek s tím, že je tam jeden společný vodoměr pro všechny 4 byty. Proto jsem rozpočítávala spotřebu. Samozřejmě jsem už podala návrh na zřízení samostatných vodoměrů, s čímž opět sousedi nesouhlasí, protože by si přípojku museli hradit sami.
Tak řekněte tomu sousedovi s těmi 4 nahlášenými osobami, že když nesouhlasí s instalací vodoměrů v bytech, tak že jako správce končíte a ať si to dělá sám.
Pokud ZDENEK22 píše o vodoměrech, tak logicky předpokládá, že víte že se pod tím skrývají BYTOVÉ PODRUŽNÉ (bývaly suchoběžné a tudíž nepřesné, na rozdíl od FAKTURAČNÍHO MOKROBĚŽNÉHO). Nyní jsou již (pokud vím) také mokroběžné, a údajně NEOVLIVNITELNÉ. Nejčastěji se odečítají dálkově (asi z chodby domu) a vlastní musí tuto službu pochopitelně hradit.
O těch jste v životě neslyšela stejně asi jako o pravidlech rozúčtování v PROHLÁŠENÍ VLASTNÍKA o kterých se také píše ?
PODRUŽNÉ vodoměry zmiňuje Zákon o vodovodech a kanalizacích (že za spotřebu na odbočce z hlavního řadu zodpovídá vlastník domu) nevím kde jsou blíže specifikovány.
Podružné vodoměry jsou instalovány na (horizontálních) odbočkách (svislého) rozvodu vody domu.
Vy ale píšete O SAMOSTATNÝCH PŘÍPOJKÁCH DO BYTŮ. A divíte se, že to ostatní nechtějí hradit,
To je potom těžká řeč a rada. Dáváte nám to po kapkách a kdo se má ve všech vašich příspěvcích vyznat.
S takovým dotazem běžte … za Šalamounem, nebo na Bezplatnou právní poradnu, kterou organizuje ČAK (Česká advokátní komora), nebo na Bezplatnou právní poradnu na internetu, pokud z toho budou moudří.
Nebo si zde na portalsvj.cz zadejte „podružné vodoměry“ a podobně. A vždy hledejte nejnovější diskusi, nikoli 10 let starou.
Nevím proč do toho pletete 1.SVČ a počet osob na čestném prohlášení? Dodavatel vody (asi 1.SVČ) (provozovatel vodoměru dle Zákona o vodovodech a kanalizacích) fakturuje dle počtu osob, nikoli dle fakturačního vodoměru ve sklepě bytového domu ? Nebo vám fakturuje dle směrných čísel ?
Pokud jde o SPOTŘEBU VODY DLE OSOB, tak je nutno připomenout, že
- dvě osoby A1 + A2 mohou mít nižší spotřebu než jedna osoba B v bytě B (osoba B se sprchuje od rána do večera, pere každý kapesník extra, a má průtok vody na záchodě. atd., atd.)
Na základě čeho jste tedy spočetla NEDOPLATEK zmíněný v prvním příspěvku ?
Poslední komentáře