SVJ-právnická osoba a všichni vlastníci

Vložil simona, 17. Duben 2013 - 16:34 ::

Všichni vlastníci se rozhodnou a pověří SVJ-právnickou osobu k uzavření smlouvy s dodavatelem (viz např. také vzorové stanovy odst. 3 a 4). SVJ v zastoupení všech vlastníků smlouvu uzavře. Po nějaké době přijde do SVJ jiný člen-vlastník (prodej b.j., dědictví atp.). Je taková smlouva nadále platná, když složení vlastníků je jiné ? Je třeba celý akt pověření opakovat ?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil G.X, 20. Duben 2013 - 9:33

    Paní Simono,

    váš dotaz není jasný.

    SVJ může uzavřít smlouvu a tedy být smluvní stranou.

    A nebo má SVJ plnou moc od vlastníků a jedná za ně – v tom případě jsou vlastníci smluvní stranou.

    Vyjasněte si tuto základní věc a bude jasná i odpověď na vaši otázku.

    G.X.

    Vložil simona, 20. Duben 2013 - 10:50

    Dotaz se mi nezdá nejasný. Napsala jsem, že SVJ má „pověření všech vlastníků“, čili má od nich plnou moc t.j.za ně a v jejich prospěch uzavřít smlouvu, takže např. příjmy z pronájmu budou výnosem vlastníků a ne SVJ. Může mi někdo odpovědět na danou otázku ?

    Vložil lake, 20. Duben 2013 - 12:34

    Paní Simono,
    Váš dotaz byl naprosto nejasný. Napsal jsem Vám to přece. Tvrdila jste, že SVJ uzavřelo smlouvu v zastoupení (tedy že se nechalo někým zastoupit). K tomu jste napsala, že všichni vlastníci pověřili SVJ. To přece běžně dělají – hlasováním na shromáždění. SVJ pak uzavírá smlouvu zásadně svým jménem. Od toho totiž SVJ je. Můžete se zeptat kteréhokoliv předsedy.

    Nyní píšete opět něco jiného: že vlastníci zmocnili SVJ, aby uzavřelo smlouvu jejich jménem. To je právně zcela odlišný stav.

    V tomto případě žádný problém nenastává. Pokud si přečtete zákon č. 116/1990 Sb. o nájmu a podnájmu nebytových prostor, zjistíte v něm, že práva a povinnosti z nájemní smlouvy k nemovitosti přecházejí automaticky na nabyvatele nemovitosti.

    Není mi tedy jasné, proč se zabývat jakousi výpovědí plné moci. Plná moc byla potřebná pouze v okamžiku uzavření smlouvy, kdy SVJ zastupovalo vlastníky jednotek. Ihned po podpisu toto zmocnění přece zaniklo. Takže znovu: v čem je vlastně Váš problém?

    lake

    Vložil Amatér Franta (bez ověření), 20. Duben 2013 - 20:19

    „práva a povinnosti z nájemní smlouvy k nemovitosti přecházejí na nabyvatele nemovitosti.“

    A jak je to v případě nájmu jiné nemovitosti než nebytových prostor?

    Vložil Pavel, 20. Duben 2013 - 11:15

    Pokud všichni členové SVJ udělí plnou moc, aby SVJ jejich jménem uzavřelo smlouvu, je odvolání plné moci jediným členem SVJ problém. Stejně tak, pokud se vymění jeden člen SVJ za někoho nového. Celá procedura se musí opakovat.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil lake, 17. Duben 2013 - 16:52

    Nesrozumitelný dotaz. Pokud SVJ jednalo v zastoupení, pak to znamená, že smluvní stranou je SVJ. Kdo při podpisu smlouvy společenství zastupoval je bezvýznamné. Ze smlouvy je oprávněno a zavázáno samo společenství.

    lake

    Vložil Anon (bez ověření), 20. Duben 2013 - 9:24

    Tazatelka měla zřejmě na mysli, že smlouvu uzavřou vlastníci, tedy všichni, a vypracováním a uzavřením smlouvy POVĚŘÍ společenství, které bude mít mandát od vlastníků.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".