STANOVY
Dobrý den, prosím o radu, za SVJ potřebujeme založit do sbírky listin stanovy. Stačí stanovy poštou s průvodním dopisem zaslat na soud s oni založí? Musí se ke stanovám přikládat i zápis ze schůze, kde byly schváleny.
Děkuji Malá
Uplně to sem asi nepatří, ale zeptám se. Od prosince 2021 máme nové představenstvo, do kterého také patřím Předseda si zařizuje všechno sám, my – tj. další 2 členové představenstva vlastně pořádně nevíme, co se děje – vždycky dostaneme jen souhrnnou zprávu. Do samotného jednání nemůžeme zasahovat – pouze se zúčastnit schůzí s právníkem / a i tam mluví pouze předseda, nepustí nás ke slovu/ nebo jednání v bance, kde je třeba 2 podpisů.Předseda tvrdí, že v družstvu je hierarchie a jako takový on je nám nadřízen. Pak je ale zbytečné, aby představenstvo mělo 3 členy, když 2 jsou pouze do počtu. Přitom se stěžuje, že má moc práce, ale práci rozdělit nechce. Máte někdo zkušenosti?
espinozo,
přečtěte si § 159 NOZ. Jako člen statutárního orgánu máte stejnou odpovědnost jako ten Váš „šéf“ i když jste jen „do počtu“.
Už jsem viděl stanovy, kde má předseda při rovnosti hlasů hlas navíc. Ale stanovy, že předseda o všem rozhoduje sám jsem neviděl.
Já bych v takovém představenstvu s takovým „šéfem“ nepůsobil.
Hezký den!
Pavel
Zjistěte si co požadují veledůležití úředníci u vás. U nás požadují, aby stanovy byly podepsané ověřeným podpisem (dříve stačil podpis obyčený) a taky kromě zápisu o schválení stanov požadují písemné zdůovodnění, proč listinu, tedy stanovy, chcete do rejstíku vložit. Jo, požadují zdůvodnění, proč stanovy chcete do rejstříku vložit. To normální možek nevymyslí. U nás taky stačí, když stanovy a všechny ty papíry přinesete do podatelny v papírové podobě. Zavolejte si tam, abyste zjistili, co požadují a jak to požadují dodat. Když úředníkovi nedodáte to, co chce, tak nemáte šanci.
Jestliže úředníci požadují „písemné zdůovodnění, proč listinu, tedy stanovy, chcete do rejstříku vložit“, pak postačí v žádosti uvést důvod podle toho co je uvedeno v zákoně:
Podle § 66 písm. a) zákona č. 304/2013 Sb. o veřejných rejstřících platí, že sbírka listin obsahuje zakladatelské právní jednání právnické osoby, (…) a jejich pozdější změny; po každé změně musí být uloženo také jejich platné úplné znění.
Při tom platí, že zakladatelským právním jednáním právnické osoby SVJ jsou její stanovy (§ 1200 odst. 1 zákona č. 89/2012 Sb.).
Podotýkám, že ouředník není vůbec oprávněn žádat nějaké
zdůvodnění.
Ouředníkovi není vůbec nic do toho proč právnická osoba chce nechat
založit určitou listinu do sbírky listin. To je pouze na rozhodnutí
právnické osoby samotné. Soudní ouředník není oprávněn provádět
nějakou cenzuru vkládaných listin, ani přezkoumávat důvod který vedl
zapsanou osobu k podání návrhu na založení listiny do sbírky listin.
Ouředník není oprávněn žádat k zakládané listině žádnou
další listinu navíc.
Plyne to přímo ze znění zákona o veřejných rejstřících. Ten ukládá
zapsané osobě pouze povinnost předložit soudu samotnou listinu určenou
k založení:
304/2013 Sb. (1) Zapsaná osoba předloží bez zbytečného odkladu od vzniku rozhodné skutečnosti rejstříkovému soudu listiny zakládané do sbírky listin. |
K listině tedy musí být přiložena pouze žádost ze které vyplývá kdo a co po soudu požaduje. Jedinou výjimkou je zakládání některých listin v jiném nežli českém jazyce (§ 73 zákona). V tom případě rejstříkový soud může požadovat zároveň s listinou předložit i její překlad do českého jazyka.
Justitianus
Jde-li o listinu určenou k založení do sbírky listin, jíž se nedokládají skutečnosti uvedené v návrhu na zápis, změnu, nebo výmaz zápisu ve veřejném rejstříku, pak platí:
Při zaslání poštou (Stanovy pošlete poštou jako PDF soubor na CD-R, CD-RW, atd.). Nemusí být opatřen uznávaným elektronickým podpisem. K technickému nosiči se souborem PDF je třeba přiložit (papírovou) žádost o založení listiny do sbírky listin, opatřenou podpisy členů statutárního orgánu oprávněných zastupovat právnickou osobu způsobem uvedeným v rejstříku.
Až vaše SVJ bude mít zřízenu datovou schránku, budete moci/muset odesílat přes DS.
Poznámka:
Jestliže samotné stanovy nemusí být elektronicky podepsány, pak je logické
aby průvodní písemná žádost o založení listiny byla opatřena
ověřenými podpisy statutárů. Do sbírky listin se totiž od 1. ledna
2012 neukládají podpisové vzory osob zapsaných jako osoby oprávněné
jednat jménem právnické osoby! Rejstříkový soud tedy nemá k dispozici
žádný nástroj kterým by ověřil totožnost podepisujících osob na
papírové žádosti. Bez ověřených podpisů na žádosti by mohl kterýkoli
podvodník poslat soudu k založení zfalšované stanovy.
Kupodivu – nikde (ani na stránkách ministerstva vnitra) jsem nenašel
informaci o tom že podpisy statutárů na žádosti musí být ověřené.
Dokonce je žádost o založení listiny označována nesmyslně jako
„průvodní dopis“.
Justitianus
„Stačí stanovy poštou s průvodním dopisem zaslat na soud ?“
Pokud poštou, tak asi doporučeně s dodejkou, nebo předání přes SMS České pošty (za 3,– Kč).
Já bych stanovy zanesl na soud proto, abych si nechal potvrdit kopii (netuším zda podatelna musí potvrdit znění každé stránky kopie vers. uložený originál).
Nejlepší ale je tuto věc zjistit přímo na konkrétním soudu.
Poslední komentáře