spořící účet

Vložil vladan na půjčeném úřtu. (bez ověření), 8. Květen 2016 - 11:47 ::

Dobrý den,může výbor SV zřídit spořící účet bez vědomí vlastníků či odsouhlasení shromážděním? Loni jsme měli zůstatek na účtu kolem 6 mil. Kč.Letos se vykazuje 1 853 tis. K mému dotazu, co se stalo se zbytkem, mi účetní správce sdělil,že výbor SV založil spořící účet.Odmítá mi sdělit kde a na kolik, to samé předseda SV, že je to věcí výboru. Ale peníze jsou vlastníků, my tam posíláme zbytečně velké příspěvky, chci navrhnout shromáždění jejich snížení.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Kubík (bez ověření), 8. Květen 2016 - 19:11

    Napsal jste, že „Odmítá mi sdělit kde a na kolik, to samé předseda SV, že je to věcí výboru.“

    Určitě máte na takové informace právo dle § 1179

    „Vlastník jednotky má právo seznámit se, jak osoba odpovědná za správu domu hospodaří a jak dům nebo pozemek spravuje. U této osoby může vlastník jednotky nahlížet do smluv uzavřených ve věcech správy, jakož i do účetních knih a dokladů.“

    Nahlédněte také do stanov, jestli tam nemáte podrobněji popsáno uplatňování práva na informace.

    Vložil Pub (bez ověření), 8. Květen 2016 - 19:43

    „právo“ určitě máte :ó)

    A co takhle napsat, reálný a fungující postup jak informace RELEVANTNÍ vymoci (a nejlépe pak postup ověřený na Vás samotném, pane Kubíku). Vy v dotaze tazatele nevidíte, že dotazy učinil, nebo musí explicitně sdělit „Ano pane Kubík, žádal jsem s poukazem na §1179 NOZ, ale předseda i účetní mi sdělili, že mi do toho nic není“ ??

    Vložil Kubík (bez ověření), 8. Květen 2016 - 20:31

    Psal jsem o stanovách, vy víte, že nemají ve stanovách upraveny podrobnosti „práva být informován“?

    Pokud to tedy ve stanovách upraveno nemají, tak jak jsem řekl, upozorním předsedu na § 1179 NOZ. Třeba ho předseda nezná a po seznámení se s ním uzná, že nárok na uvedené informace vlastník má.

    Pokud ani odkaz na § 1179 předsedu nepřesvědčí, upozorním předsedu, že budu uplatňovat právo na informace podle § 1179 soudně, a že za případné náklady s tím spojené ponese předseda odpovědnost podle § 159 NOZ.

    Nepomůže-li ani to, nezbývá, než dožadovat se svého práva soudně.

    Já jsem uvedený postup uplatnit nemusel, protože u nás problém s informováním nemáme.

    Pokud s mými radami nesouhlasíte, jistě poradíte Vladanovi sám lépe.

    Vložil Pub (bez ověření), 9. Květen 2016 - 2:55

    Ne, to opravdu nevím. Ale vím jak zní §1179 NOZ. A mám za to, že jde o kogentní ustanovení. A jeli kogentní, pak je irelevantní jak zní nějaká potrhlá úprava v nějakých stanovách. Tazatel jasně uvedl, že na něj kašle jak předseda tak správce. Proto „bezzubě upozorňovat“ je bezzubé.

    Obecné proklamace „dožadovat se soudně“ jsou k ničemu. K něčemu byla třeba „jarča“ která sice prohrála ale šla do toho po hlavě a zveřejnila nám tady celý průběh svého příběhu. Tak to je příklad hodný následování.

    Vložil JarekSVJ, 8. Květen 2016 - 13:01

    Nejvyšším orgánem SVJ je shromáždění – tím je řečeno vše a pak jsou ještě stanovy. Pokud výbor postupuje dle rozhodnutí shromáždění nebo podle stanov není co řešit. Pokud výbor jedná svévůlně je to na shromáždění aby rozhodlo…

    Vložil ivanq, 8. Květen 2016 - 12:59

    Jestliže jsou peníze movitá věc (ja myslím že ano, můžeme je vzít a odnést), potom na Váš dotaz odpovídá § 1203 písm.g odst.2 NOZ. Výbor si musí vyžádat předchozí souhlas od shromáždění k nabytí, zcizení nebo zatížení movitých věcí, jejichž hodnota převyšuje částku stanovenou prováděcím předpisem, nebo k nakládání s nimi; to neplatí, pokud stanovy určí něco jiného.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".