Skluz v úhradě povinných záloh do fondu oprav - "smluvní pokuta" dle Stanov SVJ
Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem. Má sestra dluží tři povinné zálohy do fondu oprav společenství (je vlastníkem bytové jednotky). Společenství po ní dle ročního vyúčtování požaduje jakousi „smluvní pokutu“, která je stanovena ve stanovách SVJ. Nejsem si jistá, zda společenství může zákonně tuto pokutu vymáhat, dle zákona se „smluvní pokuty“ týkají pouze spotřebitelských smluv, kde je jasně daný dodavatel a odběratel (a tento s touto smlouvou musí souhlasit a podepsat jí), zatímco „smluvní pokuta“ ve stanovách SVJ byla odhlasována 3/4 podílem hlasů společenství, čehož se sestra nezúčastnila. Je společenství v právu tuto „smluvní pokutu“ uplatňovat?
Děkuji Vám za odpověď M.K.
Vlatník jednotky není povinen skládat na účet SVJ žádné dary do jakéhokoliv „fondu oprav“ SVJ. Je pouze povinen platit zálohy na správu domu a pozemku.
V případě smluvní pokuty by Vaše sestra musela podepsat smlouvu o pokutě, která musí podle ObčZ mít písemnou formu. Není-li taková písemná smlouva mezi stranami uzavřena, je jakékoliv vymáhání „nesmluvní“ pokuty protiprávní.
lake
… co se týče sankcí stanovených u SVJ nebo SBD viz. např. 0,1% za určitou dobu, tak s tím měla zkušenost v domě má maminka. Dali dlužníka na soud, který tento DLUH NEUZNAL (0,1% za určité období) a soud mu tedy vyměřil dluh dle zákona. Zákon se řídí reposazbou dle ČNB, která momentálně činní cca 7% ročně. Místo 15.000,– Kč požadovaných penále 0,1% od SVJ zaplatil 750,– Kč.
Chebando,
případ který popisujete je typický. Na zákonný úrok
z prodlení je nárok vždy. U smluvní pokuty je to
zcela jinak. Soud vždy zjišťuje, zda byla uzavřena písemná smlouva
o pokutě.
Jestliže byla smluvní pokuta v SVJ pouze většinově odhlasována, nelze ji úspěšně vymáhat, s výjimkou případu, kdy
- hlasování o pokutě bylo písemné (hlasovací listinu je pak možno považovat za smlouvu), a zároveň
- usnesení obsahovalo i výši pokuty nebo způsob jejího stanovení.
Jestliže byly splněny obě podmínky, lze smluvní pokutu uložit – ovšem pouze těm vlastníkům jednotek, kteří byli přítomni na shromáždění, hlasovali pro a podepsali se na hlasovací listinu.
lake
Reposazba ČNB momentálně činí 0,75 %.
Od 1. července 2010 výše úroků z prodlení odpovídá ročně výši repo sazby stanovené Českou národní bankou pro poslední den kalendářního pololetí, které předchází kalendářnímu pololetí, v němž došlo k prodlení, zvýšené o sedm procentních bodů.
Poslední komentáře