Rozpočet na kalendářní rok

Vložil JV (bez ověření), 25. Prosinec 2015 - 18:11 ::

Text ze zákona 366/2013 zní: hospodaření společenství vlastníků jednotek při správě domu a pozemku § 15 Rozpočet na kalendářní rok, sestavený podle pravidel určených ve stanovách, schvaluje shromáždění vlastníků jednotek, které také schvaluje výsledky jeho plnění v rámci schválené zprávy o hos- podaření společenství. V našich stanovách je určeno, že do výlučné pravomoci shromáždění patří rozhodování o příspěvku vlastníků jednotek na náklady spojené se správou domu a pozemku, popř.dalších, pokud jsou tyto příspěvky vybírány a o termínech splatnosti těchto příspěvků. Je možné tomu rozumět tak, že shro- máždění schvaluje rozpočet na kalendářní rok? U našeho SVJ se nedodržuje zpracování a schvalování rozpočtu na kalendářní rok. Vypracováním rozpočtu je dle smlouvy pověřen správce s termínem zpra- cování do 31. 5. příslušného kalendářního roku. K předloženému návrhu se musí SV vyjádřit do 15 dnů od jeho obdržení.Pokud SVJ tak neučiní do 15 dnů, má se za to, že rozpočet byl schválen. Praxe je taková, že shromáždění rozpočet neschvaluje a ani neschvaluje roční závěrku. Správce provede vyúčtování rozdílů mezi zálohami a skutečnými náklady za ce- lý dům a podle jednotlivých vlastníků za zúčtovací období. Ve smlouvě sta- novil, že předmětem vyúčtování není zůstatek zálohy na opravy který se pře- vádí do příštího roku. V předpisu záloh je rozpočtována pouze záloha na opravy bez rozlišení na krátkodobé či dlouhodobé,na rekonstrukce či moder- zace. Všechno toto je zahrnuto pod pojmem „záloha na opravy“. Pak jsou sta- noveny zálohy na všechny ostatní výdaje. Možno tedy konstatovat, že praxe je v rozporu s příslušnými ustanoveními zákonů či předpisů. Komentáře ke způ- sobu vedení účetnictví se vzdávám, protože naše SVJ je složeno převážně z přestárlých důchodců kterým je zatím praktikovaný způsob hospodaření zcela lhostejný. Patřím také mezi tyto členy,ale s tím rozdílem, že mně to není jedno. Z uvedeného textu ve smlouvě se správcem je zřejmé,že nerozlišuje termíny jako jsou: příspěvek, přispívání, zálohy krátkodobé, dlouhodobé, zálohy na rekonstrukce či modernizace, nepoužívá rozdíl mezi vyúčtováním a vypořádá- ním a pod. Neznám způsob jak tuto situaci řešit, když pravděpodobně nikdo z členů nebude mít odvahu tyto problémy řešit. JV.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Poznamka (bez ověření), 26. Prosinec 2015 - 12:12

    Situace není až tak zoufale nedostatečná, jak se Vám to jeví, protože…
    Co to je rozpočet a k čemu je potřebný? Máte-li předpis plateb (někdy též „evidenční list“) tak tam naleznete položky plateb jako za služby: teplo, studená voda, a teplá užitková voda, pak správa domu (nebo položky toho druhu např. zálohy na opravy) a vlastní správa SVJ (nebo položky toho druhu). Ten seznam je individuální a bude u Vás jinak než u nás. Rozpočet pro následující rok (dělá se v březnu/dubnu 2015 na rok 2015) tvoří hodnoty předpokládaných nákladů SVJ za rok 2015 za tyto položky. Rozpočítání těchto společných nákladů SVJ na vlastníky pak dává položky nových předpisů plateb. Ovšem nový rozpočet se dělá jen tehdy, pokud pro minulé uzavřené období (2014) vykazují významné rozdíly mezi náklady a zálohami, tj. existují za SVJ a za některé položky velké objemy nedoplatků nebo přeplatků ve vyúčtování uzavřeného roku (2014). Zpracovatel rozpočtu správce/výbor určitě sleduje podmínku potřebnosti zpracovat nový rozpočet (a nové předpisy plateb) a vyhotoví nový návrh, jinak platí nadále hodnoty stávající. Při ustáleném stavu hospodaření to může platit i několik let. Použití záloh na opravy bez rozlišení myslím si, že není žádným nedostatkem, „dlouhodobost“ nevyplývá z názvu ale z volby metody vypořádání tj. převodem zůstatku do následujícího roku. Tvorba a užití se vždy zahrne do běžného účetního období. Změny názvů Vám nic nepřinese a je na diskuzi která varianta je ta správná.

    Vložil lake, 26. Prosinec 2015 - 16:31
    • Pan Poznámka napsal: „Použití záloh na opravy bez rozlišení myslím si, že není žádným nedostatkem, „dlouhodobost“ nevyplývá z názvu ale z volby metody vypořádání tj. převodem zůstatku do následujícího ro­ku.“

    Pan Poznámka nemá pravdu. Míchá dohromady dvě nesouvisející věci. Způsob závěrečného vypořádání dlužníka a věřitele nemá naprosto žádnou souvislost s krátkodobostí či dlouhodobostí zálohy.

    Krátkodobost či dlouhodobost zálohy plyne (jak je uvedeno v účetních předpisech) pouze z doby použití zálohy. Jak krátkodobou, tak dlouhodobou zálohu lze samozřejmě shodně vypořádat například vyplacením částky v hotovosti, poukázáním na bankovní účet, provedením vzájemného započtení, atd.

    • Záloha je krátkodobá jestliže její doba použití je maximálně jeden rok. Při tom platí, že rozhodující je doba mezi poskytnutím zálohy a provedením dodávky (poskytnutím služby). Na vyúčtování a vypořádání krátkodobé zálohy vzniká plátci zálohy právní nárok nejpozději po uplynutí jednoho roku.

    • Záloha je dlouhodobá, jestliže její doba použití je delší než 1 rok. Na vyúčtování a vypořádání dlouhodobé zálohy nevzniká plátci zálohy právní nárok po uplynutí jednoho roku, nýbrž teprve po použití zálohy na zamýšlený účel (případně po odpadnutí důvodu, ke kterému byla záloha hrazena).

    lake

    Vložil Poznamka (bez ověření), 27. Prosinec 2015 - 11:09

    Ve svém výroku jsem měl na mysli vypořádání zůstatku účtu po ročním vyúčtování a ne závěrečné vyúčtování nějakého víceletého obchodního případu. Samozřejmě pro ten druhý případ má pravdu autor příspěvku.

    Vložil Vlastiks, 26. Prosinec 2015 - 11:01

    Jaký si to uděláš, takový to máš.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".