Rekonstrukce komínů

Vložil liibii, 23. Prosinec 2012 - 21:16 ::

Dobrý den, po koupi bytu jsme ve SVJ. Byt jsme od zálkadů rekonstruovali a s tím jsme i frézovali a vložkovali komín, protože jsme chtěli využít možnosti mít v bytě krbová kamna (jinak je topení plynové) a každý byt má vlastní komín (bytový dům ze 30.let se třemi podlažími a na každém 1 byt). Teď bysme měli mít schůzi a bodem by měla být rekonstrukce komínů. Jelikož byla před pěti lety rekonstruovaná střecha,vnější část komínů je nová tak nic jiného si pod rekonstrukcí komínů než vložkování nepředstavuji. S tím je spojené i navýšení úvěru pro SVJ. Jak se účinně bránit proti tomuto postupu, když my a další byty již vložkování mají (event. pokud někdo vůbec topení krbem nevyužívají) abysme neplatili dalším tyto práce? A navíc dle zkušeností víme, že se cena odvíjí dle délky komínu, tím pádem by ty co bydlí ve spodním patře na tom vydělali a ty nahoře jim to zaplatili? Chtěli bysme poradit čím při schůzi účinně argumentovat? A co když budeme přehlasováni, musíme to platit? Zdá se mi to postavené na hlavu. Děkuji a omlouvám se za délku dotazu. Líba

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 24. Prosinec 2012 - 10:26

    Komín může být podle Prohlášení vlastníka budovy buď společnou částí domu, nebo částí společnou jen některým vlastníkům jednotek, nebo je majetkem vlastníka jednotky jako příslušenství bytu.

    Až to objasníte, můžeme se zabývat obsahem vašeho dotazu.

    lake

    Vložil Jandus (bez ověření), 24. Prosinec 2012 - 8:47

    Podle toho, co píšete, jsou v domě tři byty. Tak jaképak SVJ a jaképak „my a další byty“, ale to jste se možná spletl.

    Pokud to není v Prohlášení vlastníka vymezené jinak, rozumí se komíny pouze zděné průduchy a vložkování si každý hradí sám.

    Vložil liibii, 24. Prosinec 2012 - 10:53

    Dům má 3 vchody a celkový počet bytů je 12. Prohlášení vlastníka jsme zatím neviděli. Můžeme si ho vyžádat na správci?

    Vložil liibii, 25. Prosinec 2012 - 21:43

    Dobrý den, po važádání jsem získala Prohlášení vlastníka budovy a za :

    1. Prohlášení je ještě původní, kdy budova patřila městu a poté co byly bytové jednotky prodány do OV a založeno SVJ již nebylo aktualizováno (cca 8 let )
    2. komíny v tomto prohlášení jsou ve společných částech budovy

    Pokud by však rekonstrukcí znamenalo vyvložkování průduchů, který má každý byt samostatně, pak nesouhlasím jakožto vlastník bytové jednotky v 1.patře, abych platila stejnou část spoluvlastnického podílu, jako má byt v přízemí, když vím, že to má dražší o to jedno patro. Mimoto, my jsme si to jižv rámci rekonstrukce vyvložkovali na vlastní náklady.

    Jak tedy postupovat dál? Děkuji.

    Vložil lake, 26. Prosinec 2012 - 11:26

    Děkuji za upřesnění. Komíny jsou tedy společné. Vyvložkování komína je možno označit buď za technické zhodnocení (rekonstrukci), nebo za opravu. Podle ustanovení § 11 odst. 4 ZoVB k rozhodnutí o opravě či rekonstrukci postačuje souhlas tříčtvrtinové většiny všech vlastníků jednotek.

    Doporučuji, abyste SVJ předložila revizní zprávu, nebo doklad o kontrole vyvložkovaného komínu. Jestliže bude tento jediný komín rozhodnutím SVJ ponechán bez výměny vložky, pak tím dojde k bezdůvodnému obohacení SVJ podle § 454 ObčZ:
    "Bezdůvodně se obohatil i ten, za nějž bylo plněno, co po právu měl plnit sám."

    Za SVJ jste plnila Vy. Doložíte to daňovým dokladem a revizní zprávou. Ovšem výše bezdůvodného obohacení se nebude odvíjet od částky kterou jste uhradila; zjistí se jako rozdíl mezi nabídkovou cenou za vložkování všech komínů v domě a cenou skutečně uhrazenou společenstvím. Pokud je komínová vložka starší, je třeba snížit takto určenou částku s přihlédnutím ke kratší zbytkové životnosti nevyměněné vložky.

    lake

    Vložil mahous, 26. Prosinec 2012 - 23:13

    Dobrý den, možná se pletu,ale…komíny jsou společnou součástí domu, to je uvedeno ve většině prohlášení vlastníka. Ale přeci vložka komína (tzv. spalinová cesta) není věcí společnou. Každý spotřebič má svou spalinovou cestu, která ba měla být ve vlastnictví jednoho každého vlastníka…?

    Vložil liibii, 27. Prosinec 2012 - 12:06

    Mahous: Můj názor byl také takový a je to celkem logické, pokud každý byt má svou spalinovou cestu..... Ale je to někde napsáno?

    Vložil lake, 27. Prosinec 2012 - 17:12

    Malhousi a liibii, je třeba vědět co znamenají pojmy, které používáte. Viz ČSN 73 4201.

    Spalinová cesta je dutina určená k odvodu spalin do volného ovzduší. To je citace z normy. Je to tedy jen dlouhá tmavá díra, kterou (jak asi tušíte) nemůže nikdo vlastnit.

    Spalinová cesta prochází od spotřebiče kouřovodem a komínovým průduchem vedeným uvnitř komínu. Komín je součástí stavby. Je-li komín vícevrstvý, jeho konstrukce se skládá z komínové vložky a alespoň jedné další vrstvy (to je citace z normy).

    lake

    Vložil mahous, 27. Prosinec 2012 - 19:57

    Já mám stále jiný názor. Každý dům má několik komínových průduchů. Některé jsou využívané, některé nemusí. Koupím si nový kotel, a dle zákona musí být komínový průduch vyvložkován. Takže použiji volný komínový průduch. Dle p.Lake budu požadovat po SVJ aby mi komín vyvložkovali? Jestli ano, sám budu rád, protože mě tato investice čeká.

    Vložil lake, 27. Prosinec 2012 - 20:39

    Mahousi, nikdo Vám nebrání, abyste požádal SVJ o vyvložkování jednoho ze společných komínů. To bude ale pouze Vaše rozhodnutí; netvrďte laskavě „dle p.Lake budu požadovat …“. Já jsem Vám nic neradil. Až bude o Vaší žádosti nějak rozhodnuto, pak teprve bude mít smysl nad tím mudrovat.

    V domě tazatelky se schyluje k rozhodnutí, že společné komíny budou společně vyvložkovány. Podle toho jsem jí poradil. Ve Vašem domě se naopak může stát, že s požadavkem na vyvložkování nebudete úspěšný, protože většina nebude mít zájem. Co se Vám na tom vlastně nezdá?

    lake

    Vložil mahous, 28. Prosinec 2012 - 2:31

    Rád bych se zeptal.....bylo tady řečeno, že vyvložkováním komína došlo k jeho technickému zhodnocení .....Já si myslím, že tímto asi bylo myšleno vyvložkování takovou tou cementovou vložkou. Ale od spotřebiče musí dneska dle normy vést nerez vložka. A ta je „součástí“ spotřebiče. Tímto nedojde k žádnému technickému zhodnocení komína ani to nelze považovat za opravu jak tady bylo řečeno. Nebavíme se tady každý o něčem jiném? Ještě bych rád měl poznámku k spalinové cestě. To není pouze „tmavá díra“ ale tento výraz se používá v širším pojetí. Viz citace:

    „Je to také souhrnné označení pro vedení spalin Od spalinového hrdla spotřebiče do volného ovzduší, spalinová cesta je zpravidla tvořena průduchem kouřovodu, sopouchem a komínovým průduchem, průduchem vložky, popř. průduchem komínového nástavce, které odvádí spaliny nad střechu budovy. V technicky odůvodněných případech je spalinová cesta tvořena vývodem spalin.“

    Vložil lake, 28. Prosinec 2012 - 3:07

    Pane mahousi, už jednou jsem zde napsal, že je třeba vědět co znamenají pojmy, které používáte. Vy to evidentně nevíte. Možná se opravdu bavíme každý o něčem jiném, ale to je dáno Vaší neznalostí pojmů.

    Co vede od spotřebiče k sopouchu se nazývá kouřovod. Nikoliv vložka. Kouřovod není součástí komínu, je nejspíše ve Vašem vlastnictví.

    Pod pojmem „komínová vložka“ se rozumí jakýkoliv vnitřní plášť komínového průduchu, i kovový, nikoliv pouze „taková ta cementová vložka“.

    Spalinová cesta je pouze díra, kterou proudí plyny od hrdla spotřebiče po vyústění komína. Žádné „širší pojetí“ tohoto pojmu neznám a norma ČSN 73 4201 také ne. Už jsem Vám to napsal a citoval definici z normy. Pokud neznáte základní pojmy, je diskuse zbytečná.

    lake

    Vložil liibii, 26. Prosinec 2012 - 13:10

    Děkuji za Vaši odpověď. Pokud to všechno doložíme, budeme se muset podílet na na splácení navýšeného úvěru? Naše vložka je nově vyměněná v říjnu 2012. A co se týká prohlášení vlastníka, které není aktuální, mělo by se aktualizovat? Dě­kuji

    Vložil lake, 26. Prosinec 2012 - 13:36

    Liibii, Vy byste chtěla dostat vyplacenu částku z bezdůvodného obohacení a ještě byste se chtěla vyhnout hrazení nákladů na opravy společných částí domu? Chcete příliš mnoho najednou: buď jedno, nebo druhé.

    Prohlášení vlastníka je aktuální pouze to, které je vloženo do sbírky listin katastrálního úřadu. Zda by se mělo aktualizovat netuším. To snad musíte vědět vy, vlastníci domu, nemyslíte?

    lake

    Vložil liibii, 26. Prosinec 2012 - 21:04

    Děkuji za všechny Vaše odpovědi.

    Mimochodem , jsem zvědavá, jak to dopadne. Díky. liibii

    Vložil Jandus (bez ověření), 24. Prosinec 2012 - 12:17

    Prohlášení vlastníka je základní dokument, ke kterému musí mít každý přístup. V jistém smyslu definuje rozsah Vašeho majetku. Musí jej mít nejenom správce, ale i předseda SVJ a každý, kdo o něj požádá.

    Vložil tazatel 007 (bez ověření), 24. Prosinec 2012 - 12:57

    to je napsáno kde?

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".