prosba o radu
dobrý den,
potřeboval bych poradit.
V našem době se chystáme založit SVJ. 27 bytů z 30 je již převedeno do osobního vlastnictví. 3 vlastníci nemají a ani nechtějí podepsat smlouvu o převodu do osobního vlastnictví, protože je prý špatně napsaná.
Jedná se o to, že ve smlouvě o převodu družstevního bytu je napsáno toto:
"Předmětem převodu podle této smlouvy je družstevní byt (dále je rozepsáno číslo domu, ulice, město a číslo bytu, atd). Jednotka se skládá z 1+2 místností o následující podlahové ploše: (v rozpisu je napsaná i lodžie – která je přístupná pouze z našeho bytu) _________________________ celkem 63,00 m2 /bez lodžie/
Celková výměra podlahové plochy bytu je 63,00 m2, přičemž v této výměře není zahrnuta ve smyslu paragrafu 2 písmeno i) zákona 74/1994 Sb plocha lodžie
Lodžie jsou pak vypsané ve společných částech domu (i když všechny lodžie jsou přístupné pouze z bytů).
Je opravdu ve smlouvě chyba a je smlouva neplatná, nebo se tato situace dá vyřešit dodatkem ke smlouvě. Ti tři vlastníci chtějí napadnout a anulovat smlouvy (je to proto, že si vymýšlejí věci, které jim nikdo v domě nechce schválit – vždycky s nimi byly problémy).
Moc děkuji za každou odpověď.
Podle nového zákona č.72 o vlastnitví bytu je balkon ( lodžie ) součástí společných prostor a do celkové plochy bytu se nezapočítává.
A kterýpak nový zákon máte vlastně na mysli? Míníte účinné znění zákona, nebo návrh na webu Ministerstva pro místní rozvoj? Je to opět legislativní paskvil, hádanka pro znalce. Divím se, že jste tam našel něco jednoznačného o balkonech a lodžiích. Já tam čtu toto moudro:
společnými částmi domu (jsou) všechny části domu, které nejsou vymezeny jako jednotka, zejména (...) balkony, lodžie (...) které nejsou vymezeny jako jednotka nebo jako součást jednotky (...).
Vy z toho něco vyvozujete o balkonech? Já tedy ano, ale přesně opačně než Vy: jsou-li vymezeny jako součást jednotky, nejsou společnými částmi domu. Lze to ovšem číst i zcela jinak, podle toho, kterému souvětí přiřadíte kterou čárku. Alespoň něco je jasnější, že ...
P.S. pojďme diskutovat o novém ZoVB, až bude schválen a vytištěn ve Sbírce zákonů. Teď je to ztráta času.
lake
Ztráta času by to nebyla, kdyby bylo nějak možné předkladatele oslovit. Měl bych pár poznámek směrem k předkladateli ZoVB.
Má smysl psát ministrovi? Nebo mému senátorovi?
Svému senátorovi jsem už jednou psal, bez odezvy. Pak jsem si vybral jiného než „svého“ senátora, kterého pokládám za seriosního, obratem odpověděl.
Asi jsem moc velký idealista, ale domnívám se, že psát na MMR smysl má. Když od toho moc neočekáváte…:-))
Dokonce je nějaký předpis, snad legislativní pravidla vlády či nějaké vládní usnesení, že nové zákony by nejdříve měly být podrobeny připomínkám ze strany lidu obecného. Snad tak již bylo zpracováváno několik zákonů. Visí na www stránkách, lidi z praxe zasílají připomínky a zpracovatel zákona se nějak s přípomínkami musí vypořádat. Ale je to zatím nové.
Poslední návrh ZoVB ale tímto postupem nepůjde, alespoň podle informace staré asi 10 dní získané na MMR. Legislativní kolečko má ZoVB za sebou a čeká až bude nějaký Parlament s horizontem přežití alespoň rok. Za kratší dobu se to těžko projedná.
To není jako změna ústavy, která přišla poslancům na stůl v pátek dopoledne, odpoledne ji schválili senátoři, v sobotu podepsal prezident, v neděli kontrasignoval premiér a v pondělí byla ve Sb.z.
ZoVB bude mít delší cestu.
Hezký den!
Pavel
V nasi kupni smlouve na novostavbu je uvedeno: „podlahova plocha bytu vcetne prislusenstvi (bez balkonu) je xx“ … „byt sestava z yy a z prislusenstvi aa,bb, balkonu o plose zz“. Smlouvu vypracovavala dobra pravnicka, aspon pokud muzu soudit.
Jinak zrovna nedavno tu byla obsahla diskuze na toto tema (http://spolecenstvi.okinfo.cz/…alkon-anteny). Co je spravne opravdu nevim, vzdyt v tom maji hokej i pravnici.
ivo6
Ano máte naprostou pravdu plochá lodžie se nezapočítává do plochy bytu. Haček je v tom že když je lodžije vyjmenovaná jako příslušenství bytu, tak nemůže být opět tatáž lodžije vyjmenovaná jako společný prostor a to znamená že pokud je lodžije vyjmenovaná v mé kupní smlouvě jako příslušenství bytu, tak je tato lodžije rovněž mým vlastnictvím. To ovšem nevylučuje při opravách lodžií postupovat společně a jednotně. Tuším že pan JarekSVJ takto postupoval také ale nejsem si jist.
Kalous
Nepíšete přesnou citaci právě té zajímavé pasáže ze smlouvy.
Je tu § 2 odst g) podle kterého jsou balkony, spol. č. domu; byť toto ustanovení není jednoznačné a je předmětem nekonečných debat, i zde.
ad opravy a společný postup. JarekSVJ nepíše, zda dosáhnul skutečné dohody – 100% vlastníků. Pak asi nelze nic namítat.
Pakliže uvádíte, že individuální vlastnictví nevylučuje jednotný společný postup… pak já myslím, že může. A sice: nemůžete přece nutit vlastníka k rekonstrukci či opravě jeho výlučného majetku. Ještě striktněji: SVJ by takovou opravu vlastně ani nemělo být kompetentní zajišťovat.
Z těchto důvodů je naopak praktické , že balkony a lodžie spol. částí domu jsou. Ostatně tvoří obvykle vodorovné konstrukce a dotvářejí fasádu domu.
G.X.
Nikoliv vodorovné konstrukce a fasády ale když už tak svislé konstrukce a fasády. Přesto tvrdím že i když jsou balkony v os. vl. lze postupovat jednotně a společně, Jarkovo SVJ je toho jasným příkladem a je to přesně jak říká „zvitězil zdravý rozum“. Není potřeby psát přesnou citaci smlouvy, je zcela evidentní že v jedné části smlouvy je lodžie uvedena jako příslušenství BJ a v druhé části je uvedena tataž lodžie jak společný prostor, což si myslím že tímto je smlouva neplatná nebo přinejmenším zpochybnitelná.
Kalous
- ad Balkon je tvořen (zejména) vodorovnou , zpravidla betonovou deskou – snad se shodneme , že se jedná o konstrukci horizontální :)
- ad zdravý rozum: jasná pravidla jsou potřebná právě tehdy, když zdravý rozum (už) nevítězí.
- nevyjádřil jste se k otázce, proč by mohlo SVJ zajišťovat opravy jiných částí než společných – aneb selský rozum bych nestavěl nad (byť špatný) zákon, viz. též bod 2)
- pokud je to uvedené jako příslušenství, pak to vidím jako chybu (příslušenství má být místností, což balkon není, lodžie..těžko říci)
G.X.
můj názor k bodu 4, § 121 odst.2 obč.z., příslušenstvím bytu jsou vedlejší místnosti a prostory určené k tomu,aby byly s bytem užívány. Proto lodžie v tomto případě nejsou místnosti ale zmíněné " prostory". Lodžie může být příslušenstvím bytu.S pozdravem Petr
Ano balkonová deska je vodorovná ale jaksi nedotváří (ta deska) fasádu i když připouštím že silou své desky ano. Fasáda (obvodové zdi) je ovšem každopádně svislá. Jasná pravidla mohou být zakotvena ve stanovách. Opravy může SVJ zajišťovat takové jake si společenství odhlasuje, není to proti zákonu. Pochybuji že by se našel majitel který by protestoval proti tomu že mu společenství opraví část jeho majetku ze společnych financi a on se nemusí o nic starat. To je ten zdravý rozum a jakým poměrem se na tom bude majitel finančně podílet to už je na hlasování SVJ. S bodem 4 naprosto souhlasím.
Kalous
je to praktické, dělá se to tak, přesto nesouhlasím zcela: (viz § 9) Zovb
„společenství vlastníků jednotek (dále jen "společenství“) je právnická osoba, která je způsobilá vykonávat práva a zavazovat se pouze ve věcech spojených se správou, provozem a opravami společných částí domu (dále jen „správa domu“), … "
G.X.
O co ti jde, jsi obyčejný komediant, kdyby to mělo fungovat podle těch tvojich názorů tak ten barák spadne nebo se lidi na shromáždění postřílí…
K tomu bych ještě připodotkla, že je rozdíl mezi balkonem a lodžií. Balkon je to, co před dům „vyčnívá“. Lodžie je to, co má boční stěny a strop. U lodžie jsou horizontální a vertikální zdi vždy společné, protože současně tvoří zeď, strop, event. podlahu jiné lodžie a jsou nosné. V návrhu nového ZoVB je tento problém vyřešen (balkony i lodžie musí být vždy společné), ale spousta starších SVJ může mít lodžie a balkony uvedeny jako součást byt. jednotky. Ve zde občas zmiňovaném judikátu šlo o to, že vlastník požadoval, aby oprava jeho balkonu, který měl jako součást byt. jednotky, byla hrazena z FO. Soud to neuznal s tím, že si to musí zaplatit sám, protože nejde o součást společných prostor. Šárka
Rozhodnutí o rekonstrukci bytových balkónů padlo na shromáždění, bylo tam přítomno asi 16 nebo 17 vlastníků z 24. Všichni byli pro. Jak jsem psal 50% se financovalo mimořádným vkladem do fondu oprav a zbytek z fondu oprav. Balkóny jsou jednotně zrekonstruovány, jsou bezpečnější, jednotné. Víc nevím co bych měl k tomu psát. Nutit – nenutit – zvítězil zdravý rozum!!!!
Ano máte pravdu, bytové balkóny máme v prohlášení vlastníka jako součást bytu, při rekonstrukci jsme postupovali jednotně , finančně 50% mimořádný výběr od vlastníka zbytek z tzv. fondu oprav. Vždy jde o dohodu mezi vlastníky.
My mame tez takhle napsane smlouvy a jsou pristupne jen z naseho bytu(take u ostatnich jen z bytu),ale kvuli opravam atd. jsou samozrejme vedene jako spolecne prostory .Je to logicke.On uz vam tu poradi odbornici.Ja si myslim ,ze nemate spatne smlouvy .S pozdravem Kostas
Poslední komentáře