Profesionalní predseda
Několikrát probírané, Shromáždění vlastníků odsouhlasili nadpoloviční většinou dosavadního správce jako Profesionálního předsedu. Chápu to dobře, že teď je statutár firma a odpovídá za vše. F
Není statutární firma, je statutárním orgánem. Z hlediska odpovědnosti je jedno, zda správu vykonává předseda SVJ sám, nebo vlastníci pověří vykonáváním některé činnosti správy domu a pozemku i jinou osobu. Odpovědnost předsedy SVJ je v obou případech stejná viz § 159 NOZ:
"§ 159
(1) Kdo přijme funkci člena voleného orgánu, zavazuje se, že ji bude vykonávat s nezbytnou loajalitou i s potřebnými znalostmi a pečlivostí. Má se za to, že jedná nedbale, kdo není této péče řádného hospodáře schopen, ač to musel zjistit při přijetí funkce nebo při jejím výkonu, a nevyvodí z toho pro sebe důsledky.
(2) Člen voleného orgánu vykonává funkci osobně; to však nebrání tomu, aby člen zmocnil pro jednotlivý případ jiného člena téhož orgánu, aby za něho při jeho neúčasti hlasoval.
(3) Nenahradil-li člen voleného orgánu právnické osobě škodu, kterou jí způsobil porušením povinnosti při výkonu funkce, ačkoli byl povinen škodu nahradit, ručí věřiteli právnické osoby za její dluh v rozsahu, v jakém škodu nenahradil, pokud se věřitel plnění na právnické osobě nemůže domoci."
- Luboš: „… nebo vlastníci pověří vykonáváním některé činnosti správy domu a pozemku i jinou osobu.“
Luboši, napsal jste to úplně špatně. Je to jinak. Vlastníci nemohou nikdy nikoho pověřit!
Ten, kdo může pověřit třetí osobu vykonáváním některé činnosti správy domu a pozemku – to nejsou vlastníci. Toto může učinit jedině právnická osoba SVJ, správce podle § 1193, nebo soudem ustanovený hmotněprávní opatrovník SVJ.
Vlastníci jednotek mají v SVJ nulovou pravomoc a nemohou právně jednat za právnickou osobu. Vy jako řadový člen SVJ můžete jedině „pověřit“ paní Šarapatkovou, aby Vám každý týden zalila v bytě květiny. Nemůžete ale pověřit nikoho, aby vykonával jakoukoliv činnost správy společných částí.
Vlastníci jednotek mají pouze právo přijímat rozhodnutí týkající se záležitostí SVJ. Jejich rozhodnutí někdy zavazuje právnickou osobu, avšak statutár může kdykoliv rozhodnout jinak. Záleží pouze na něm, zda rozhodnutí shromáždění bude respektovat, nebo je odmítne uskutečnit. Vždyť nese osobní hmotnou odpovědnost podle § 159 NOZ, jak jste sám připomněl.
Pokud se bavíme o odpovědnosti předsedy SVJ: Podle 2012/89/§164/1 platí, že člen statutárního orgánu může zastupovat právnickou osobu ve všech záležitostech. Zastupuje tedy SVJ i při výběru pomocníka (při sjednání smlouvy s osobou, která bude vykonávat některé činnosti správy domu a pozemku). Dopadají tedy na SVJ (a podle § 159 případně na statutára) dvě právní normy, obsažené v 2012/89/§2914:
- Kdo při své činnosti použije zmocněnce, zaměstnance nebo jiného pomocníka, nahradí škodu jím způsobenou stejně, jako by ji způsobil sám.
- Zavázal-li se však někdo při plnění jiné osoby provést určitou činnost samostatně, nepovažuje se za pomocníka; pokud ho však tato jiná osoba nepečlivě vybrala nebo na něho nedostatečně dohlížela, ručí za splnění jeho povinnosti k náhradě škody.
Justitianus
Napsal jste:
„Luboši, napsal jste to úplně špatně. Je to jinak. Vlastníci nemohou nikdy nikoho pověřit!“
Aby si čtenáři diskuse nevysvětlili vaše tvrzení špatně, uvádím přesnou citaci z z § 1208 NOZ:
„Do působnosti shromáždění patří“
„g) určení osoby, která má zajišťovat některé činnosti správy domu a pozemku, a rozhodnutí o její změně“
Když jsem psal o vlastnících, měl jsem na mysli samozřejmě rozhodnutí vlastníků na shromáždění.
- Luboš: „Když jsem psal o vlastnících, měl jsem na mysli samozřejmě rozhodnutí vlastníků na shromáždění.“
Je mi jedno co jste měl na mysli. Napsal jste, že vlastníci někoho „pověří“. To je totální nesmysl! Kterému písmenu, nebo kterému slovu z toho nerozumíte?
To je pak jakákoliv diskuse zbytečná, když nerozumíte ani základním právním vztahům. Pouze statutáři zastupují SVJ. Pouze podpis statutára má platnost a právní účinek. Vlastníci si mohou na shromáždění mezi sebou rozhodnout cokoliv, jakoukoliv pitomost:
- například že v zimě se nebude topit,
- nebo že SVJ má sjednat smlouvu o dodávce plynu zdarma,
- nebo že správu domu bude vykonávat agentura Zloděj a Mafián, s.r.o..
Nic z toho se ovšem nestane.
To co se skutečně stane – to vůbec nezáleží na vlastnících. Mohou třebas třikrát rozhodnout o určení osoby, která bude zajišťovat některé činnosti správy domu, ale toto jejich rozhodnutí nemá naprosto žádné právní účinky ani vůči této osobě, ani vůči předsedovi SVJ. Pokud se domníváte opak, citujte právní předpis.
Teprve až předseda zastupující SVJ podepíše s některou osobou smlouvu o zajišťování činnosti správy, teprve pak se to přání vlastníků může stát skutečností.
Závěr:
Hlasování shromáždění samozřejmě nemá žádný účinek ani na výkon
činností správy domu, ani na obsah sjednaných smluv. Už jsem napsal proč
je tomu tak: Statutár je povinen v první řadě jednat s péčí řádného
hospodáře (2012/89/§159/1). Této povinnosti se nemůže zprostit ani
s poukazem na to, že shromáždění rozhodlo aby hospodařil neřádně.
Pokud se domníváte opak, citujte právní předpis.
Je to stejné jako s řidičem autobusu. Cestující na něj volají, aby překročil povolenou rychlost a aby projížděl křižovatky na červenou. Podle Vás má slepě poslechnout? Jistě Vám neušlo, že případné následky ponese pouze řidič. Cestující totiž mají nulovou odpovědnost.
Justitianus
Napsal jste:
„Je to stejné jako s řidičem autobusu. Cestující na něj volají, aby překročil povolenou rychlost a aby projížděl křižovatky na červenou. Podle Vás má slepě poslechnout?“
Tento příměr je hloupý a manipulativní. Cestující nemají dle zákona v působnosti volat na řidiče, aby překročil povolenou rychlost a aby projížděl křižovatky na červenou, na rozdíl od rozhodnutí vlastníků určit osobu, která má zajišťovat některé činnosti správy domu a pozemku."*
HJ,
předseda, resp. předseda výboru, může být i smluvním externím správcem. Zákon to nezakazuje.
NOZ uvádí v § 4/1 „Má se za to, že každá svéprávná osoba má rozum průměrného člověka i schopnost užívat jej s běžnou péčí a opatrností a že to každý od ní může v právním styku důvodně očekávat.“
Znám modely SVJ, kdy externí správce je člen výboru nebo vedle samotného předsedy SVJ funguje kontrolní komise.
Mít samotného předsedu SVJ, který je zároveň i externím správcem bez fungující kontrolní komise, to hraničí s nenaplněním § 4/1 NOZ.
Samozřejmě to nelze vztahovat na všechny předsedy SVJ/externí správce. Statistiku kolik je poctivých nemám. Ale určitě existují.
Hezký den!
Pavel
Napsal jste:
„Mít samotného předsedu SVJ, který je zároveň i externím správcem bez fungující kontrolní komise, to hraničí s nenaplněním § 4/1 NOZ.“
Podle NOZ § 1194 SVJ zajišťuje správu domu a pozemku. V mnoha SVJ (zvláště v těch menších) zajišťuje správu předseda SVJ sám, bez externího správce. Nevím, proč by to mělo hraničit s nenaplněním § 4/1 NOZ bez ohledu nato, zda v SVJ existuje kontrolní komise. Zvláště v menších SVJ vykonávají kontrolní činnost samotní vlastníci v souladu s § 1179 NOZ:
§ 1179
„Vlastník jednotky má právo seznámit se, jak osoba odpovědná za správu domu hospodaří a jak dům nebo pozemek spravuje. U této osoby může vlastník jednotky nahlížet do smluv uzavřených ve věcech správy, jakož i do účetních knih a dokladů, a pořizovat si z nich výpisy, opisy a kopie.“
chapete to chybne – jeste jsem nevidel, aby clenove vyboru za neco odpovidali, vyjma pripadu, kdy vylotzene vykradli pokladnu, poslali prachy k sobe. kdyz to udelaji chytre, tak se niceho nedomuzete jako SVJ clen
„kdyz to udelaji chytre, tak se niceho nedomuzete jako SVJ clen“ (Vložil ppp (bez ověření), 5. Červen 2024 – 23:27)
Člen SVJ se ničeho nedomůže ani když to udělají nikoliv chytře. Člen je škodná a je třeba ho oškubat. Takto rozhodli moudrý zákonodárce a ještě moudřejší soudci.
Členové výboru za nic neodpovídají. Odpovědné je totiž SVJ!
Už jsou jasné základní principy SVJ?
Když správce dělá taky profesionálního předsedu a nedejbože někam odklání z účtu svj peníze, tak členové svj na to ani nepřijdou, protože jim správce a současně profesionální předseda žádný výpis nikdy neukáže.
Nerozumím jak mohou dospělí lidé být tak hloupí, že si dobrovolně vytvořili tunel na peníze do kapes správce.
Podle 2012/89/§154 platí, že je-li členem voleného orgánu právnické osoby jiná právnická osoba, zmocní fyzickou osobu, aby ji v orgánu zastupovala, jinak právnickou osobu zastupuje člen jejího statutárního orgánu.
Podle 2013/304/§25/1/g platí, že je-li členem statutárního orgánu právnická osoba, do veřejného rejstříku se zapíše jméno a sídlo této právnické osoby; dále také jméno a adresa místa pobytu, popřípadě také bydliště, liší-li se od adresy místa pobytu, osoby, která ji při výkonu funkce zastupuje.
Z uvedeného plyne, že předsedou SVJ je právnická osoba, která musí nechat zapsat do rejstříku svého zástupce.
Justitianus
Nerozumíte, pane Justitiane.
Běžte se podívat na nějakou předváděčku (hrnce, deky, vysavače, na tom nezáleží).
Porozumíte.
„Nerozumím jak mohou dospělí lidé být tak hloupí, že si dobrovolně vytvořili tunel na peníze do kapes správce.“ (Vložil Justitianus, 5. Červen 2024 – 19:02)
Nerozumíte. Za tím stojí kolektivní rozhodování, kdy skupina jinak normálně chytrých lidí jako skupina rozhoduje blbě. Je to tom literatura. Výstižnější než skupina nebo kolektiv je označení stádo nebo dav.
Zřejmě je to proto, že se v domě nenašel žádný zájemce o funkci člena výboru či předsedy SVJ.
Dal jsem si do vyhledávače SVJ ve veřejném rejstříku vyhledávání podle „Veřejný rejstřík podle právnických osob v angažmá“ a zadal SBD Hodoňan IČO 000 49 018. V nalezeném seznamu je přes 20 SVJ, ve kterých SBD Hodoňan vykonává funkci „předseda společenství vlastník“ a myslím, že ve všech je zároveň i správcem.
Navrhla jste nějakého jiného zájemce (třeba sebe), kdo by byl ochotný vykonávat funkci člena výboru či předsedy SVJ?
„Navrhla jste nějakého jiného zájemce (třeba sebe), kdo by byl ochotný vykonávat funkci člena výboru či předsedy SVJ?“ (Vložil Luboš. (bez ověření), 5. Červen 2024 – 21:06)
Pane Luboši.,
čemu by to pomohlo, pokud by paní filNad52 navrhla sebe?
Taky jsem (na)vrhla…
Napište, jak to u vás probíhalo před rozhodnutím o předsedovi (dosavadním správci) SVJ. Byli předtím vlastníci vyzváni, aby navrhli vlastníky ochotné vykonávat funkci členů výboru SVJ? Byl někdo navržen, ale nebyl shromážděním schválen?
Nebo nebyl nikdo navržen, protože se ukázalo, že nikdo nechce funkci vykonávat a proto byl nakonec navržen za předsedu SVJ dosavadní správce.
Na základě více informací pak můžeme hodnotit, jak korektní byl způsob volby statutárního orgánu SVJ a zda byla možná jiná varianta.
Psal jsem o předsedovi SVJ (jednočlenný stat. orgán), nikoliv o předsedovy výboru (vícečlenný stat. orgán).
Ale to je jedno, správu SVJ může vykonávat předseda SVJ sám (vlastníci neurčí jinou osobu či osoby, která mají zajišťovat některé činnosti správy domu a pozemku). Správu může zajišťovat i předseda výboru SVJ když vlastníci určí, které činnosti správy domu a pozemku bude zajišťovat on.
Je jednoduché výbor i předsedu odvolat. Pár lidí se tak dostane k financím. Jednotlivý vlastník v menšině nic nezmůže. Nepište mi tady nic o zákonech. Ty platí jen pro některé. Kupte si byt, tam kde jsou původní vlastníci zvyklí, že vše mohou a uvidíte, nenávist. F
Ne, chápete to špatně. Za vše odpovídá právnická osoba svj ne správce – Profesionální předseda. Prof. předseda je stat. zástupce svj. Když nastane nějaký problém, ten se vždy řeší s svj, ani ne se správcem ani ne s prof. předsedou. Ono se to těžko chápe, protože se to musí vždycky správně uchopit a to ne každý pochopí. Firma správce, musí určit někoho, kdo jí zastupuje. Ten stejný člověk může taky vystupovat za svj jako prof. predseda. Jmenovat správce prof. předsedou je drobátko zamotané, i když je to jasné. Musí se vždycky správně pochopit, kdo je kdo. Lidi jsou lidi a vymýšlí nesmyslná řešení, aby sa nakonec při správě svého majetku ničeho nedomohli, prootože se v té struktuře nakonec nevyznají.
Poslední komentáře