- Luboš: „… nebo vlastníci pověří vykonáváním některé činnosti správy domu a pozemku i jinou osobu.“
Luboši, napsal jste to úplně špatně. Je to jinak. Vlastníci nemohou nikdy nikoho pověřit!
Ten, kdo může pověřit třetí osobu vykonáváním některé činnosti správy domu a pozemku – to nejsou vlastníci. Toto může učinit jedině právnická osoba SVJ, správce podle § 1193, nebo soudem ustanovený hmotněprávní opatrovník SVJ.
Vlastníci jednotek mají v SVJ nulovou pravomoc a nemohou právně jednat za právnickou osobu. Vy jako řadový člen SVJ můžete jedině „pověřit“ paní Šarapatkovou, aby Vám každý týden zalila v bytě květiny. Nemůžete ale pověřit nikoho, aby vykonával jakoukoliv činnost správy společných částí.
Vlastníci jednotek mají pouze právo přijímat rozhodnutí týkající se záležitostí SVJ. Jejich rozhodnutí někdy zavazuje právnickou osobu, avšak statutár může kdykoliv rozhodnout jinak. Záleží pouze na něm, zda rozhodnutí shromáždění bude respektovat, nebo je odmítne uskutečnit. Vždyť nese osobní hmotnou odpovědnost podle § 159 NOZ, jak jste sám připomněl.
Pokud se bavíme o odpovědnosti předsedy SVJ: Podle 2012/89/§164/1 platí, že člen statutárního orgánu může zastupovat právnickou osobu ve všech záležitostech. Zastupuje tedy SVJ i při výběru pomocníka (při sjednání smlouvy s osobou, která bude vykonávat některé činnosti správy domu a pozemku). Dopadají tedy na SVJ (a podle § 159 případně na statutára) dvě právní normy, obsažené v 2012/89/§2914:
- Kdo při své činnosti použije zmocněnce, zaměstnance nebo jiného pomocníka, nahradí škodu jím způsobenou stejně, jako by ji způsobil sám.
- Zavázal-li se však někdo při plnění jiné osoby provést určitou činnost samostatně, nepovažuje se za pomocníka; pokud ho však tato jiná osoba nepečlivě vybrala nebo na něho nedostatečně dohlížela, ručí za splnění jeho povinnosti k náhradě škody.
Justitianus
Poslední komentáře