PRODEJ BYTU v pod. vlast.

Vložil Pavelková Darina, 19. Květen 2010 - 7:42 ::

VÁŽENÍ , mám dotaz anebo spíše více dotazů, prodáváme byt v podíl. vlast. v domě jsou 3 spoluvlastníci ale, ten jeden má větší podíl , bohužel tento podílník nám dělá problémy při prodeji. Dle zákona mu byl podíl bytu nabídnut a po 3 měs. se nevyjádřil a jak nám řekla právnička tak, to stačí aby, se to bralo že, nemá zájem , tak jsme podíl bytu začli nabízet jiným zájemcům, zájem je velký, jen každý když zjistí že, byt je v podíl. vlast. tak, má obavy.Již v minulosti jsme měli vážného zájemce ale, ten odstoupil protože, byl zastrašován tím větším podílníkem že, bez jeho souhlasu nebude moci na bytě , nic zrekonstruovat, např. okna a jiné opravy v bytě!Navíc v současnosti je půl domu zateplený a zbytek domu je původní , jak jsem pročítala příspěvky i zákony tak, stejně si nevím rady.PROSÍM PORADTE.DĚKUJI, D­.P.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Lenicka1313 (bez ověření), 19. Červenec 2010 - 1:33

    Stejně jako firma http://www.hotovedomy.cz/ kterou vřele doporučuji a věřím,. že všichni budou stejně spokojeni, jako já!

    Vložil Radil Antonín (bez ověření), 19. Květen 2010 - 8:17

    S čím přesně chcete radit?

    Radil Antonín

    Vložil Pavelková Darina, 19. Květen 2010 - 10:01

    Poradit s tím co říci VÁŽNÝM zájemcům aby, neměli obavy že, si nebudou moct zrekonstruovat byt protože, většinový vlast. jim to nedovolí , byla jsem se inf. na různých institucích ale, písemně nic nechcou doložit.Děkuji,P.

    Vložil lake, 20. Květen 2010 - 6:16

    Paní Pavelková,

    bohužel Vás nepotěším.
    Podle § 139 (2) ObčZ o hospodaření se společnou věcí rozhodují spoluvlastníci většinou, počítanou podle velikosti podílů. Při rovnosti hlasů, nebo nedosáhne-li se většiny anebo dohody, rozhodne na návrh kteréhokoliv spoluvlastníka soud.
    Podle § 139 (3) ObčZ jde-li o důležitou změnu společné věci, mohou přehlasovaní spoluvlastníci žádat, aby o změně rozhodl soud.

    Většinový vlastník tedy rozhoduje o hospodaření; menšinoví spoluvlastníci se podřizují (a platí).
    Většinový vlastník musí své kroky s menšinovými spoluvlastníky projednat a informovat je. Tito musí dostat možnost vyjádřit se, ale to je vše.

    Viz Občanský zákoník a rozhodnutí Nejvyššího soudu sp. zn. 22 Cdo 277/2005 ze dne 4. srpna 2005.

    lake

    Vložil Pavelková Darina, 20. Květen 2010 - 7:12

    DOBRÝ DEN, tím chcete říct že, když si většinový vlast. postaví hlavu tak, není možné ani žádné úpravy v bytě kterého jsme podílníky? V tom případě nechápu proč, jsou vůbec takovéto byty a je vůbec výhodou aby, byl byt v podíl. vlast.? Mě to připadá jako za komunismu!!!A ra­díte soud ale, to je na dlouho a taky fin. náročné !Jak toto řešit? Děkuji.P.

    Vložil lake, 20. Květen 2010 - 7:54

    Paní Pavelková,
    omlouvám se, že jsem Vás zklamal. Tato právní úprava spoluvlastnických vztahů platí na našem území minimálně od r. 1811 (rakouský zákoník ABGB).
    Většina vlastníků může dokonce menšinového vlastníka vyloučit z užívání společné věci (rozumí se za finanční náhradu).

    lake

    Vložil Počář (bez ověření), 20. Květen 2010 - 8:21

    ABGB = Allgemeines Bürgerliches Gesetzbuch, všeobecný občanský zákoník

    (Nemám rád nevysvětlené zkratky.)

    Počtář

    Vložil Počtář (bez ověření), 20. Květen 2010 - 10:58

    Allgemeines Bürgerliches Gesetzbuch

    http://www.jusline.at/…version.html

    U nás platil do 21. 12. 1950.

    Počtář

    Vložil Petr, 19. Květen 2010 - 8:36

    Viz zákon 40/1964 Sb. – Spoluvlastnictví a společné jmění § 136, § 137, § 139, § 140

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".