Přístavba závěsných balkónu

Vložil BVP (bez ověření), 19. Září 2016 - 9:36 ::

Dobrý den. V našem bytovém domě jsou byty 3×1 s lodžií a byty 2×1 bez lodžie.Plánujeme modernizaci domu. Majitelé bytů 2×1 chcou přistavět pro své byty závěsné balkony.Tzn. že na tyto balkóny budou mít přístup pouze oni. V prohlášení vlastníka není uvedeno, že lodžie a balkón je spolěčná část budovy. Zajímá mě,jestli se jedná o změnu,při které musí být souhlas k přístavbě závěsných balkónu všech vlastníků bytových jednotek v tomto domě. Děkuji

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Novák (bez ověření), 21. Září 2016 - 18:17

    Pokud lodžie není v prohlášení uvedena jako společná část, ale také není uvedeno, že lodžie je součást bytu tedy ve vlastnictví vlastníka, pak jde o neurčité prohlášení vlastníka. V takovém případě se postupuje podle NV 366/2013 Sb. a podle něho lodžie a balkony patří mezi společné části domu.

    Vložil Graplova, 21. Září 2016 - 12:24

    V „prohlášení“ nemůžete mít zmínku o balkonu, který neexistuje.
    Na lodžie je pravděpodobně přístup pouze z bytu a tak tomu bude i v případě přístavby balkonů. Je důležité, zda máte byty podle ZoVB nebo podle NOZ a jak je jednotka v „prohlášení“ popsána. Přístavbu balkonů schvalují v každém případě všichni vlastníci. Jestliže se jedná o společnou část domu, budou se na přístavbě podílet všichni velikostí vl.podílu. Jestliže však máte rozdělení jednotek podle ZoVB a v „prohlášení“ je uvedeno, že součástí jednotky je lodžie,budou balkony rovněž součástí jednotky – tedy ve vlastnictví vlastníka – každý si v tom případě hradí balkon ze svých fin.prostředků. Samoztřejmě si můžete o financování rozhodnout i jinak, tak, aby to bylo z vašeho hlediska spravedlivé s ohledem na užitek, který měl nebo bude vlastník mít.

    Vložil Novák (bez ověření), 21. Září 2016 - 18:08

    Napsala jste:

    „Přístavbu balkonů schvalují v každém případě všichni vlastníci.“

    Můžete uvést podle jakého ustanovení zákona? Co když patří přístavba balkonu do modernizace domu? Ta nevyžaduje souhlas všech. Při změně spoluvlastnických podílů by zákon vyžadoval souhlas všech, ale přístavbou balkonů se spoluvlastnické podíly nezmění.

    Vložil Pavel II (bez ověření), 22. Září 2016 - 13:40

    oproti kolaudovanému stavu a proto souhlas všech vlastníků. Správně by měli vlastníci, kteří si nechají NOVÝ balkon pro osobní užívání postavit uzavřít smlouvu o výstavbě. A SÚ, který bude postupovat v souladu s právem ji požadovat bude. Stavební zákon nezná pojem „modernizace“.

    Vložil Novák (bez ověření), 23. Září 2016 - 11:00

    Kde máte uvedeno, že „podstatná změna stavby“ si vyžaduje souhlas všech vlastníků SVJ?

    Píšete, že stavební zákon nezná pojem modernizace. Schvalovací kvóra hledejte v „bytové spoluvlastnictví“ v NOZ. Tam se dočtete, že správa domu zahrnuje zlepšení společných částí domu i činnosti spojené s přípravou a prováděním změn společných částí domu nástavbou, přístavbou , stavební úpravou nebo změnou v užívání, jakož i se zřízením , udržováním nebo zlepšením zařízení v domě nebo na pozemku sloužících všem spoluvlastníkům do­mu.

    Víte, že podle NOZ se ke změně prohlášení vyžaduje dohoda „dotčených“ vlastníků, tedy niko-li všech?

    Vite, že podle NOZ se rozhoduje souhlasem většiny hlasů přítomných a jedině mění – li se však všem vlastníkům jednotek velikost podílů na společných částech nebo mění – li se poměr výše příspěvků na správu domu a pozemku jinak než v důsledku změny podílů na společných částech, vyžaduje se souhlas všech vlastníků jednotek?

    Vložil Taisa, 21. Září 2016 - 18:37

    Pane Novák, jedná se nepochybně o změnu vzhledu domu. Mrkněte na FAQ.

    Vložil Novák (bez ověření), 21. Září 2016 - 19:12

    To je neaktuální článek z r. 2010 a píše o ustanovení ZoVB o „změně vzhledu“ použítém v ZoVB. Dnes se řídími NOZ a úpravou ve stanovách. NOZ „změnu vzhledu“ neřeší.

    Vložil Taisa, 21. Září 2016 - 19:44

    Vím, máte pravdu. V NOZ o tom není ani slova, tím pádem by mohlo o takovýchto podstatných a nákladných změnách stavby rozhodnout 25,001% vlastníků. Nepovažuji to za spravedlivé a i soud by (snad!) v takovém případě uznal námitku přehlasovaného vlastníka jako oprávněnou. NOZ neřeší, ale měl by. Proto zastávám názor, že je možné držet se zrušeného ZoVB, dokud nebude novela NOZ.

    Vložil Novák (bez ověření), 21. Září 2016 - 20:14

    Že to považujete vy za nespravedlivé je nepodstatné. Jiní považovali za rozumné, aby se modernizace domu např. zateplení (jistě také změna vzhledu domu) mohlo schvalovat nadpoloviční většinou, pokud si to tak SVJ upraví ve stanovách. Proto k takové úpravě v NOZ došlo, NOZ nechává úpravu schvalovacích kvor na každém SVJ jak si schválí ve stanovách.

    Soud nebude zajímat to, že si někdo myslí, že je takové hlasování nespravedlivé. A proč by bylo, když je v souladu s NOZ a stanovami, které si vlastníci dobrovolně odhlasovali? Mnohá SVJ přivítala možnost hlasování nadpoloviční většinou o modernizaci domu, ostatní si mohla ponechat kvora podle ZoVB. V čem vidíte problém? K novele NOZ týkajíci se hlasovacích kvór není důvod a ani jsem neslyšel, že by o tom někdo uvažoval.

    Vložil Taisa, 21. Září 2016 - 20:35

    Ano, je to v zákoně. Nicméně ani zákonodárci nejsou neomylní.

    V čem vidím problém? 25% vlastníků je málo. Je to zneužitelné.

    Proč by to mělo soud zajímat? Protože v případě takto vysokých investic si SVJ obvykle bere úvěr a vlastníci jsou jeho ručiteli.

    Vložil provlada, 19. Září 2016 - 13:59

    Pokud vaše SVJ vzniklo na základě zákona o vlastnictví bytů, pak: §13 odst.3 …Úpravy, jimiž se mění vzhled domu, může vlastník jednotky provádět jen se souhlasem všech vlastníků jednotek. …

    Jinou věcí je vaše prohlášení vlastníka. Že balkóny neuvádí, jako společné, nestačí. Měly by být uvedeny přímo, jako příslušenství jednotek. Jinak bude sporné např. kdo bude platit opravy. Výsledek rozhodování soudů v příp. sporu je ve hvězdách.

    V.Procházka

    Vložil Anonymouk (bez ověření), 19. Září 2016 - 10:58

    A nebylo by napřed lepčí si ujasnit jak to s těmi balkony je, lepit to na stávající stavbu, co na to statik, stavební úřad?

    Vložil BVP (bez ověření), 19. Září 2016 - 11:10

    Co se týče statiky,tak to vyhovuje! Stavební úřad nemá námitky!Architekt města taky ne!

    Vložil Taisa, 19. Září 2016 - 11:48

    A vy jste tedy proti, jestli to dobře chápu? Chcete odpověď? Nepoložil jste totiž žádný dotaz.

    Vložil BVP (bez ověření), 19. Září 2016 - 12:13

    Ne, nejsem proti! Dotaz je tady: Musím nechat hlasovat na shromáždění o přístavbě těch balkónů? Proto mě zajímá jestli s tím musí souhlasit 100% vlastníků? Platit si to budou předse majitele těch bj,který budou chtít přistavět závěsný balkon.Děkuji

    Vložil Taisa, 19. Září 2016 - 13:47

    Určitě musíte nechat hlasovat! O tom není pochyb. Jedná se o změně vzhledu domu. Očekáváte, že bude souhlasit aspoň těch 75% vlastníků?

    Vložil VN (bez ověření), 19. Září 2016 - 12:54

    budete muset mít oněch 100%. Protože tyto balkóny natlučete do stávající konstrukce budovy , která je společnou částí , tudíž společným majetkem všech vlastníků jednotek. Jinak legislativní otázku neřeším…

    Vložil Taisa, 19. Září 2016 - 10:00

    Dobrý den! Záleží, co máte ve stanovách. Pokud máte vzorové stanovy nebo nějakou jejich variantu, tak tam je k hlasování o stavebních úpravách toto:

    „K přijetí usnesení o změně účelu užívání stavby a o změně stavby je zapotřebí souhlasu všech členů společenství, pokud není dále uvedeno jinak. Jde-li o stavební úpravy spočívající v modernizaci, rekonstrukci a opravách společných částí domu, jimiž se nemění vnitřní uspořádání domu a zároveň velikost spoluvlastnických podílů na společných částech domu, postačuje souhlas nejméně tříčtvrtinové většiny všech členů společenství.“

    Nejedná se o „modernizaci, rekonstrukci, opravu“ protože modernizovat, rekonstruovat, opravovat je možné jen něco, co už máte. Jedná se o zcela nové balkony, tj. by měl být potřeba souhlas 100%.

    No, ale v našem státě nikdy nevíte! :-) Někteří zde píší, že u nich stavebnímu úřadu stačil souhlas 75%.

    Proklikněte si záložky, mrkněte na ostatní příspěvky na totéž téma.

    Vložil Sonny, 11. Říjen 2016 - 14:20

    My tohle bohužel ve stanovách nemáme -„K přijetí usnesení o změně účelu užívání stavby a o změně stavby je zapotřebí souhlasu všech členů společenství, pokud není dále uvedeno jinak. Takže, co dál? Kde je něco o tom, že se změní stavba, kterou někteří nechtějí a znehodnotí jim to bydlení.

    Vložil 100% (bez ověření), 11. Říjen 2016 - 15:25

    Podmiňovat změnu stavby 100% souhlasem je hloupost. Zejména pokud se jedná o střední a větší SVJ. Bydlení v bytovém domě má své výhody a nevýhody. Pokud chcete mít právo veta, pořiďte si RD a o všem rozhodujte 100%

    Vložil Taisa, 11. Říjen 2016 - 15:16

    Potom jedině obrátit se na soud jako přehlasovaný vlastník (neprošvihnout lhůtu ode dne konání shromáždění).

    Vložil radka222222 (bez ověření), 19. Září 2016 - 12:09

    Nejedná se o „modernizaci, rekonstrukci, opravu“ protože modernizovat, rekonstruovat, opravovat je možné jen něco, co už máte. Jedná se o zcela nové balkony, tj. by měl být potřeba souhlas 100%.

    To si děláte srandu, že? Podle vás budou lodžie samostatné nemovitosti? A já si doteď myslela, že přistavění čehokoliv k nemovitosti je jejím technickým zhodnocením…

    Vložil Taisa, 19. Září 2016 - 13:42

    Dobrý den, Radko!

    Technickým zhodnocením se dle ZDP rozumí nástavby, přístavby a stavební úpravy, rekonstrukce a modernizace majetku.

    Máte pravdu – balkóny jsou technickým zhodnocením.

    Vzorové stanovy však hovoří jen o „rekonstrukci, modernizaci a opravách“.

    Vložil radka222222 (bez ověření), 19. Září 2016 - 13:51

    rekonstrukce=zásah do majetku, který má za následek změnu jeho účelu nebo parametrů. Myslíte, že se parametry domu nezmění? Já bych řekla, že určitě ano. modernizace=roz­šíření vybavenosti nebo použitelnosti majetku. To by taky šlo:-) Tak tu neplácejte kraviny. A nesnažte se tímto blábolem zastřít ten nesmysl co jste napsala.

    Vložil Taisa, 19. Září 2016 - 14:08

    Zákon rozlišuje tyto druhy technického zhodnocení: nástavby, přístavby, stavební úpravy, rekonstrukce, modernizace. Z toho lze dovodit, že každým pojmem je myšleno něco jiného.

    Ale to je fuk, jestli se jedná o přístavbu, nebo rekonstrukci. Jedná se každopádně o změnu vzhledu domu.

    Vložil T (bez ověření), 19. Září 2016 - 19:24

    Taiso,

    to jsou blafy.

    Vložil Taisa, 19. Září 2016 - 19:36

    Rekonstrukce a modernizace staveb zpravidla technicky souvisejí, respektive integrují nebo v zásadě se kombinují se stavebními úpravami, nástavbami a přístavbami, které samy o sobě mohou být technickým zhodnocením. Například zvýší-li se dům o patro, jedná se o nástavbu a současně o změnu technických parametrů stavby. Podle stavebního zákona jsou:

    • stavební úpravy práce, při kterých se zachovává vnější půdorysné a výškové ohraničení stavby, jakož i zateplení pláště stavby,
    • nástavby práce, při kterých se stavba zvyšuje,
    • přístavby práce, při kterých se stavba rozšiřuje a vzájemně propojuje s dosavadní stavbou.

    Na základě výše uvedeného splývání a prolínání uvedených prací je účelné souhrnně je nazývat konvenčním termínem technické zhodnocení ve smyslu § 33 ZDP. Přitom rekonstrukce a modernizace samy o sobě, obrazně řečeno „v čisté podobě“ prakticky existují jen v případě movitých věcí.

    zdroj: www.danarionline.cz

    Vložil Kolemjdoucí (bez ověření), 19. Září 2016 - 12:16

    Taisa je unikátní předsedkyně výboru, tu nemůžete mentorovat!

    Podívejte se, jak si dovede poradit i v účetnictví:

    http://www.portalsvj.cz/…ci-neplatici

    To je typická ukázka člověka, který ve výboru nemá co dělat.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".