Převod bytové jednotky od bytového družstva, které koupilo dům jako majetek města v rámci privatizace bytového fondu
Dobrý den. Stávající družstvo koupilo v privatizaci bytový dům jako celek, ve smlouvě má podmínku, že do dvou let převede bytové jednotky na nájemníky a udělá z nich vlastníky bytů.Družstvo nečekalo na nic a vyhlásilo hned po privatizaci termín, do kdy mají nájemníci převést na jeho účet sumu za bytovou jednotku. Termín byl 31.1.2010 a učinilo tak cca 75 procent nájemníků. Chtěl bych vědět, jestli má družstvo nějakou povinou lhůtu, do kdy po zaplacení částky za byt jednotku převést nájemníkovi nebo zda pro něho platí i po obdržení sumy termín dvou let, stanovený v podmínkách privatizace a tedy i který má družstvo v kupní smlouvě. Vladimír
Pane Vladimíre,
ptáte se nás na věc, kterou můžete znát pouze Vy sám. Závazek družstva privatizovat dům do dvou let je závazkem vůči původnímu vlastníkovi, který vy ani ostatní nájemci nemůžete na družstvu vymáhat.
Ovšem družstvo vyhlásilo termín přijímání plateb a jistě v této jeho jednostranné nabídce byly zmíněny nějaké konkrétní lhůty. Já bych tedy chtěl tu lhůtu znát dříve, než bych někomu poslal peníze na konto. Vy všichni jste se o tuto dosti podstatnou informaci nezajímali? Teď si jen držte palce, aby družstvo nespadlo do konkursu, nebo dům neprodalo a neodletělo na Seychely. S vašimi penězi v kapse by se tam mohlo opalovat hodně dlouho.
P.S. Byl bych v takovém podivném případě ochoten nanejvýš uložit peníze do notářské úschovy, ale NIKDY přímo na konto budoucího prodávajícího. Máte alespoň smlouvu o smlouvě budoucí? Poraďte se raději s právníkem, než bude pozdě.
lake
Dobrý den pane Lake. Vypadá to, že jsme se všichni chovali jako ovce. Jedná se o privatizaci městského majetku, podmínky stanovilo město, cenu a i to, že byty se převedou do dvou let do vlastnictví nájemníků, poté co celý dům jako celek privatizuje jakékoli existující nebo nově založené družstvo.Nájemníci se rozhodli pro stávající družstvo a to na podzim koupilo celý dům. Byl jsem dopisem od družstva vyzván ke splacení členského podílu v družstvu, což je suma, kterou stanovilo město jako cenu bytu, plus k zaplacení poplatku připadajícího na náklady spojené s převodem bytu do mého vlastnictví. Toto jsem měl udělat do 31.1.2010 a stalo se tak. Dále jsem byl v tomto dopise informován, že po zaplacení požadovaného se mnou bude uzavřena smlouva o převodu vlastnictví bytu. Tento závazek je tam bez termínu. Zde je tedy asi moje chyba?… Vladimír
Zaplatit peníze bez závazku protistrany o termínu převodu bytu, je chyba.
Ale jste členem družstva, družstvo má jako nejvyšší orgán členskou schůzi, pokud zájemců o převod bytu bude v družstvu většina, lze to řešit na členské schůzi.
Prosím piště odpovídající názvy svých příspěvků. Děkuji.
Hezký den!
Pavel
Pokud mám vychátet z toho, co jste uvedl, tak zaplacením/nezaplacením se termín nijak nemění.
Jako neprávník, který si nechce lámat hlavu zbytečnými právními kličkami chápu termín do dvou let jako nejpozději za dva roky. To znamená třeba už dnes. Jirka
Dobrý den pane Jiří. Ano, takto o tom bylo s námi i jednáno a tak s tím všichni počítají a připravují se na vznik SVJ..jenže teď se rýsuje možnost, že z důvodů, o kterých se nebudu rozepisovat, družstvo na nás jako páku nasadí lhůtu dvou let nebo dokonce si nás nechá dva roky jako družstevníky, aniž by cokoli pro dům zařídilo, podle kupní smlouvy s městem po dvou letech vrátí dům městu, nám vrátí splacené podíly a nechá si úroky z peněz, které jsme družstvu poslali a budeme dva roky ještě posílat…dům je po 25 letech ve vlastnictví města v dezolátním stavu minimálně co se týká výplní otvorů a úniků tepla, takže projít privatizací s tím, že budu dva roky družstevník a po dvou letech opět nájemník města, je katastrofický scénář…
Nerozumím tomu, proč jste si sami nezaložili družstvo, aby jste to měli pod kontrolou? Pak by výše uvedené nemohlo nastat.
Je to zcela běžný postup. Založit družstvo, vybrat peníze, odkoupit dům. Chytřejší zůstanou ve družstvu, zejména pokud je dům nutno opravit, což je Váš případ.
Dobrodruzi místo toho převádí jednotky do vlastnictví a trápí se s paskvilem SVJ. Ale je to jejich svobodná vůle a jejich problém. Před tímto prakticky nevratným krokem by bylo vhodné si přečíst pár příspěvků na těchto stránkách. Třeba by pochopili, co je výhodnější.
Hezký den!
Pavel
Dobrý den pane Pavle. Nezaložili jsme družstvo proto, protože 60% nájemníků bylo pro,aby se oslovilo stávající družstvo. Pár rodin, moje mezi nimi, by založily družstvo vlastní, zhruba 30% to bylo jedno. Z nás, co bychom se chtěli postavit na vlastní nohy, ale nikdo nevěděl jak na to. Město dalo na založení družstva, a složení jistiny cirka tři měsíce…bylo to dost času?…my měli dojem, že ne..nikdo z nás vůbec nevěděl ani kde začít, natož co všechno je třeba udělat.. jinak k otázce družstvo versus SVJ, chci mít byt ve vlastnictví, abych pouze já rozhodoval např. o jeho zastavení…pravda je, že pokud jsou nějaké výhody družstevního vlastnictví neznám je, protože jsem se o tuto tématiku (jak vyplývá z předchozího) nezajímal. Vladimír
Poslední komentáře