Prevadi se pomerna cast fondu oprav do noveho SVJ?
Dobry den,
chtel bych Vas poprosit o radu co se deje s FO, kdyz se cast bytu prevadi najemnikum. Tzn. pokud tam bude vice subjektu tak automaticky vznikne SVJ. Dale dodavam, ze pro vetsinu najemniku zustane druzstvo, kde nyni ve FO je pres 720 tis. Bytu v dome je 23.
Dekuji, Rexmond
„Krup pise: Naopak Družstvo by při ukončení členství mělo provést vypořádání a odcházejícímu členovi jeho podíl vyplatit“
Domnivam se, ze vyporadaci podil by druzstvo melo platit jen z clenskeho podilu. Tzn. Fond oprav zustava ve druzstvu.
„Krupp pise: Stejnou alikvotní čístku zaplatí i Družstvo jako člen SVJ za byty v jeho vlastnictví (tedy za členy družstva, kteří zůstávají v družstvu)“
To by znamelalo, ze v pripade prevodu jedne jednotky je v dome druzstvo a jedena jednotka je spravovana druzstvem. Patrne je zde jakasi mandatni smlouva. Neclen druzstva plati zalohy na sluzby druzstvu a take plati dlouhodobou zalohu na opravu (FO). Vyse FO je dle podlahove plohy.
Nasledne se prevede dalsi jednotka a pak vznika automaticky SVJ. Druzstvo pak svola ustanovujci schuze, kde budou dva ustanovujici clenove a druzstvo.
Jestli tomu dobre rozumum, tak na teto schuzi dojde k tomu, ze SVJ bude spravoval dum a druzstvo bude prispivat do dlouhodobych zaloh na opravy. To mi pak logicky navzuje na to co psal Petr82.
Prosim dej mi vedet jestli jsem to pochopil spravne a jako smlouvou se da vyresit vztah mezi neclenem (mozne vice necleny) a druzstvem nez dojde k ustanovujici schuzi. Jen doplnuji, ze jiz nyni clenove druzstva plati prispevky do FO dle velikosti bytu.
Pane rexmonde,
přestaňte laskavě plést hrušky s banány dohromady.
• Družstvo zpravidla má fond oprav. Je naplňován z vlastních zdrojů (z části přijatého nájemného), tedy ze ZDANITELNÝCH příjmů. Je ve vlastnictví družstva.
• SVJ žádný "FO" nemá. Vybírá zálohy na správu domu a pozemku podle § 15 odst. 2 ZoVB. Jedná se o cizí zdroj, který SE NEZDAŇUJE. Částka patří SVJ, avšak zároveň má SVJ závazek ve stejné výši vůči každému vlastníkovi jednotky.
Chcete-li, aby Vaše dotazy měly smysl, používejte laskavě správné termíny.
lake
Pane Laku vim, ze definice jsou dulezite proto jsem pana Kamčese pozadal o vysvetleni pojmu.
Me zduvodneni:
- Nyni chapu, ze SVJ nema FO, ale ma zálohy na správu domu a pozemku. Cili jde o jaky si balik penez, ktery SVJ slozi na ruzne opravy nebo rekonstrukce. Poradil byste mi na jaky ucet v rozvaze se tyto prostredky takto vybrane kumuluji?
- V pripade naseho druzstva (jeden vchod 23 bytu) je stanoveny FO dle plochy bytu a krome uroku z bezneho uctu zadne jine prijemy nemame. Dane z toto co se vybere jako FO neplatime, ty platime jen z uroku z bu.
V pripade SVJ a prostredku, ktere SVJ vybira jsem vychazel z vyse uvedene logiky, co je tedy dle spravne terminogie spatne.
Polozim otazku tedy jinak. Je druzstvo, ktere provede prohlaseni vlastnika, kde budou 2 byty prevedeny ruznym najemniku a zbytek bude ve druzstvu. Soucastny FO druzstva je cca 720tis. Vznikne SVJ (2byty +dr[ktere vlastni 21bytu]). Nasledne se v dome rozhodneme udelat GO spolecneho el. vedeni. Logicky mi prijde, ze druzstvo bude naklady hradit z FO. Ale jak je to v pripade 2 bytu. V nove vzniklem SVJ nebude dost prostredku na uctu nazvanem zálohy na správu domu a pozemku .
Dekuji, rexmond
Pane rexmond, jako nájemce – člen družstva platíte NÁJEMNÉ vlastníkovi domu. Družstvo přijaté částky použije na svou činnost (odměny, údržba, opravy, pojištění, atd., atd.). Zbytek převyšující výdaje je příjem BD, který podléhá zdanění. BD může vytvořit rezervní fond (fond oprav), v němž shromažďuje přebytečné prostředky jako rezervu na větší výdaje v budoucnu.
V družstvu jistě může být sjednáno, že navíc (kromě nájemného) skládáte určitou částku jako zálohu. Pro BD jde o cizí zdroj nepodléhající zdanění. V tom případě nejde o žádný „fond oprav“. Nepleťte pojmy. Už jsem se o tom jednou zmínil.
Opravy a údržba domu patří pod správu domu. Tu vykonává SVJ. K tomu účelu vybírá od vlastníků jednotek zálohy.
lake
Lake napsal: Opravy a údržba domu patří pod správu domu. Tu vykonává SVJ.
Jestli to dobre chapu, tak pokud jsou v dome 3 a vice vlastniku vznika SVJ. Tzn. druzstvo ma za povinnost svolat ustanovujici schuzi. Kde se rozhodne:
- ze dum je ve spravne SVJ
- urci se kolik kdo bude platit a vytvori se organy apod. Pod administrativni strance se nasledne vsechny smlouvy na energie prevedou z druzstva na SVJ.
- Mimo jine se muze rozhodnout, ze za SVJ bude jednat jako „povereny vlastnik“ druzstvo.
- nasledne se poda navrh za zapis do OR
Druzstvo ma pak povinnost (dle plochy) prispivat na
- zalohy na správu domu a pozemku
- sluzby (teplo, voda, odpodky apod.)
- a jine prispevky. napr. vydaje na odmeny ci jine vydaje
Vystihnul jsem to spravne?
Dekuji rexmond
svolá se shromáždění, tam se odhlasuje gen. oprava, vybere se mimořádná záloha na dlouhodobé zálohy. a to ve výši cca 1/23 za každým z vlastníků a 20/23 za družstvem. Odkud si družstve vezme své peníze je jeho problém, vlastníci bytů vezmou ze svého a složí se to na účet SVJ.
Pane Jaroslave dekuji za prispevek, ktery zapadl do me mozaiky. Nicmene ja resim trochu jiny pohled.
Priklad:
- Je druzstvo, ktere ma na uctu „dlouhodobe zalohy“ cca 720tis.
- 2 byty se prevedou a vznikne SVJ. Nasledne se provede GO spol. rozvodu, ktere bude stat cca 460tis., kde 1/23(20tis.)
- Druzstvo za sve cleny zaplati 420 tis. a dva byty zaplati 2×20tis.
Z prikladu lze dovodit, ze SVJ nebude mit dostatecne velky zustatek na uctu „zálohy na správu domu a pozemku“. Zaroven je faktem, ze na dlouhodobe zalohy ve druzstvu prispivali i najemnici tech 2 bytu.
Mym pocatecnim dotazem tedy bylo jak nalozit s dlouhodobymi zalohami druzstva, tak aby ten najemnik, ktery si prevede byt do vlastnictvi si i prevodem mohl prevest cast dlohodobych zaloh druzstva do „zálohy na správu domu a pozemku“ v SVJ. Jinak receno, jde mi o to, aby ti co si prevedou byt nemuseli tvorit zdroje na spolecnou opravu jeste jednou.
Dekuji rexmond.
ps: Pokud jsem nekde spatne pouzil terminologii, tak prosim napiste oc jde ja to preformuluji.
Tyto problémy viz ZoVB- „§24 (7) Součástí smlouvy o převodu vlastnictví jednotky z vlastnictví družstva je vzájemné vypořádání prostředků z nájemného určených na financování oprav a údržby budovy, popřípadě domu a jednotky a dále kladných zůstatků prostředků tvořených ze zisku bytového hospodářství (dále jen „prostředky určené k vypořádání“), připadajících na převáděnou jednotku. Vzájemným vypořádáním se přitom rozumí vyrovnání jak nevyčerpaných zůstatků, tak vyrovnání nedoplatků ze strany nabyvatele. Nevyčerpané prostředky určené k vypořádání převede družstvo právnické osobě zabezpečující správu domu (§9 až 11). Pro použití převedených prostředků platí ustanovení §15 obdobně. V případě, že správa domu není zajišťována právnickou osobou, převede družstvo nevyčerpané prostředky určené k vypořádání vlastníku jednotky.“ Pokud tedy nevzniklo ještě SVJ jako právnická osoba, řeší správu, vč. vaši generální opravy dosavadní správce, tj.družstvo, včetně financování – prostředky vedené na úč.475, jsou i vámi vytvořené rezervy na budoucí opravy. Až vznikne SVJ jako právnická osoba a převezme výkon správy, vč.vytvořených rezerv, budete to teprve řešit jako SVJ. mirek_
pjfoji, trapný jste vy. Pro odpověď je nutné znát, na co se tazatel ptá. A když si tazatel představuje pod určitým pojmem něco a odpovídající něco jiného, tak může lehce vzniknout problém. Nicméně v tomto případě se tazatel opravil a již používá obecně známé pojmy. Příště si raději jen čtěte a nepište příspěvky s nulovou hodnotou.
FO nemůžete takto automaticky převádět. Výše záloh na správu je nutno odsouhlasit shromážděním SVJ. Naopak Družstvo by při ukončení členství mělo provést vypořádání a odcházejícímu členovi jeho podíl vyplatit. Samozřejmě je možno odhlasovat jednorázovou zálohu na správu SVJ ve výši podílu člena družstva a se souhlasem každého člena převést jeho podíl na úhradu této jednorázové zálohy. Stejnou alikvotní čístku zaplatí i Družstvo jako člen SVJ za byty v jeho vlastnictví (tedy za členy družstva, kteří zůstávají v družstvu). Takže to pak ve výsledku dopadne tak, jak jste uváděl. Důležité je ale to odhlasování na shromáždění vlastníků.
Jirka
Podle mě bude jen SVJ s FO a družstvo bude jen jako jeden z členů a bude do FO platit úplně stejně jako ostatní podle m2. FO který byl do té doby v majetku družstva se musí převést na nově vzniklý subjekt SVJ.
To: Kamčes
Dobre, patrne jde o dlohoudobe zalohy na opravy. Abych se vyvaroval teto chyby prosim muzete mi rici jak se tento prispevek nazyva a na jaky ucet se tyto prostredky vybiraji. FO ve druzstvu vybirame na 475.
Dekuji rexmond
Na jiném místě diskuse vám p.Klainová odpovídá: „…účetnictví
SVJ je upravováno mimo jiné vyhláškou č. 504/2002 Sb., zatímco
účetnictví BD upravuje vyhláška č. 500/2002 Sb. …“
…no a: účet 475 se zpravidla u družstev nazývá „Dlouhodobé přijaté
zálohy“, u SVJ obdobný úč.č.955 je „Přijaté dlouhodobé zálohy“.
Domnívám se, že odpověd byla jednoduchá.
Výše uvedené poznámka, že „Družstvo má zpravidla fond oprav…“atd.
je trochu mimo realitu i když možná někde takové družstvo ještě
existuje a fond oprav takto vytváří, ale to si lze obdobně krkolomně
vymyslet i u SVJ a dokazovat, že FO existuje… o smyslu takovýchto
diskusí ale pochybuji…mirek-2
Poslední komentáře