Poplatek za pronajímání bytu.
Dobrý den, je možné legálně v rámci SVJ nechat odsouhlasit shromážděním poplatek za pronájímání bytu? Podle mých informací již několik SVJ tento poplatek uplatňuje. Je tento postup legální, jak se případně tento poplatek vede v účetnictví? Děkuji za odpověď. Karel
Nepíšete, jestli si SVJ byt koupilo a pronajímá, nebo je to vlastníka. Pokud je to vlastníka, tak co po něm chcete a jakým právem? Se na vás může vlastník …
Legální to asi bude – odsouhlasit si můžete cokoliv. Jenom, pokud by to SVJ po někom chtělo vymáhat, tak to už legální nebude. Nemyslím si, že by to porušovalo dobré mravy, ale spíš se bude jednat o nezákonné obohacování. (nejsem právník, tak možná kecám) :-). Má to asi takovou právní moc, jako když si odsouhlasíte, že Vám sousední dům bude platit za úklid :-).
Shromáždění může odhlasovat lecos, i věci zjevně nerozumné, ba i protizákonné.Váš "poplatek za pronajímání bytu" patří do druhé skupiny. Domnívám se, že by šlo o usnesení absolutně neplatné pro rozpor s dobrými mravy.
Uvědomte si, že vlastník jednotky nemá ani povinnost sdělit společenství, zda svou jednotku pronajímá či nikoliv.
Pokud má tento "poplatek" má patřit k zálohám na správu domu, měli by jej platit všichni podle svých spoluvlastnických podílů.
Pokud snad patří k platbám za služby, museli byste specifikovat o jakou konkrétní službu se jedná, co jej jejím obsahem a jak (podle jakých kriterií) se mezi vlastníky jednotek rozúčtuje (hlasování podle § 11 odst. 4 ZoVB).
lake
Každý slušný majitel bytu pokud nebydlí v bytě oznámí statut. zástupci kdo v bytě bydlí, příp. co se v bytě děje. Na to nemusí být zákon, to je slušnost vůči ostatním vlastníkům. Život není paragraf.
Děkuji za rychlou odpověď. Ještě si dovolím se dotázat na věc, která s touto problematikou souvisí. Jak postupovat v případě, že majitel pronajíma byt včetně garážového stání, kdy garážové stání je v prohlášení vlastníka uvedeno jako společný prostor. Tzn., že majitel bytu pronajíma část společného prostoru bez souhlasu ostatních vlastníků. Karel
Pane Karle,
k Vašemu druhému dotazu:
Nenapsal jste, zda v Prohlášení vlastníka je uvedeno něco o způsobu užívání garážového stání jednotlivými vlastníky jednotek (rozsah jejich oprávnění). Totéž je zřejmě uvedeno v kupních smlouvách. Tato informace je ovšem klíčová pro posouzení toho, kdo a jak je oprávněn užívat garážové stání ve vašem domě.
Píšete "majitel bytu pronajíma část společného prostoru bez souhlasu ostatních vlastníků.". Takto vyslovený názor je v rozporu s realitou. Osoba, která není (většinovým) vlastníkem garážového stání, je nemůže platně pronajímat. Takže smlouva o pronájmu - pokud existuje - je absolutně neplatná. Neplatnost takové smlouvy se však nijak netýká SVJ, nýbrž pouze účastníků - "pronajímatele" a "nájemce".
lake
Vadi to nekomu? Asi ano. Ale proc? Ldyby tam stalo auto majitele bytu, bylo to zjevne OK. Nebuzerujete jen?
Ne nebuzerujeme, jen společný prostor produkuje zisk z pronájmu a FÚ s tím může mít problém, že tento zisk není přiznáván ke zdanění jednotlivými vlastníky. Karel1
Poslední komentáře