Polohový koeficient bytu
Dobrý den. Jsme SVJ, správcovská firma nám rozpočítává teplo ( topení ) bez použití polohových koeficientů jednotlivých bytů. Nemáme je stejně stanovené. Tedˇ jsme se dozvěděli, že takto se to asi od roku 2022 nemá dělat. Vyšla prý nějaká zákonná vyhláška, která to nařizuje. Te´d vše napravíme. Nicméně dotaz zní : Musíme vše za roky 2024 a 2023 přepočítat a s jednotlivými vlastníky bytů se vyrovnat ? H.
Při denostupňové metode nepotřebujete žádné polohové koeficienty. Polohové koeficienty jsou smyšlené nesmysly, aby něco nějak vyšlo. Jak to má vyjít, jak se mají stanovit a jaké ty koeficienty vlastně mají být to nikdo neví. Tak je má každý jinak, nějak. Denostupňová metoda respektuje fyzikální principy, polohové koeficienty jsou výmysl lidí ovládajících trh s rozpočítáváním nákladů aby to sypalo prašule.
Každá metoda má svoje plusy a minusy. Má je i denostupňová metoda. Neřeší například nadměrné větrání. Kromě toho existuje jistá firma ze severních Čech, která umisťuje měřidlo na odpadní trubku radiátoru a počítá teplo dodané pouze do místností, v nichž je umístěno topné těleso. Místnosti, kde není, prostě zanedbává. Takže je na každém, aby se rozhodl, jak bude měřit a počítat. Jednoznačně správná a nejlepší metoda neexistuje.
Mohu se zeptat, jak místnosti bez otopného tělesa řeší klasické indikátory podle ČSN EN 834? Řekl bych, že to dělají úplně stejně. Není otopné těleso, není indikátor, není náměr za místnost.
Místnosti bez otopného tělesa v podstatě řeší jen základní složka a to ještě redukovanou plochou.
A pro jistotu: indikátory na zpátečce nepočítají teplo dodané do místnosti otopným tělesem. Ono to nejde. Ani indikátory umístění přímo na otopném tělese nepočítají teplo dodané tímto tělesem. Ani tam to totiž nejde (musela by se měřit opravdová střední teplota, ale ona se ta potvora pohybuje v závislosti na průtoku).
Petr Patočka VIPA CZ s.r.o.
Pane Patočko,
jak už jsem napsal jinde, nechtěl jsem otvírat diskuzi o měření tepla,
ale když jste reagoval, napíši vám svůj názor. Představte si bytový
dům, uprostřed nějž je velká místnost. Tělocvična, sklad, nebo něco
takového, kde není potřeba topit. Tato místnost je třeba trojnásobně
větší než celé okolní byty, není v ní umístěno topení a počítá se
jen základní složka a to jen redukovanou plochou. Přitom teplota v ní je
téměř stejná, jako v okolních místnostech.
Pokud do této místnosti umístíte radiátor, stačí miniaturní, vzroste
náklad na teplo pro jednotku, jejíž je tento prostor součástí, nebo, pokud
je jednotkou sám o sobě, několikanásobně. Je přitom jedno, jestli bude
radiátor topit, nebo nikoliv. Je to podle vás v pořádku?
Existují denostupňové metody, kde se měří teplota místností, bez ohledu
na to, jestli v místnosti těleso je, nebo není.
Netvrdím, že případě indikátorů by to bylo jiné. Jen si nemyslím, že
vaše měření je pro tento případ lepší.
Váš hypotetický příklad je sice hezký, ale kolik takových reálně existuje?
Já nikdy nikde nepsal, že naše metoda je naprosto univerzální a nemá své limity. Ale používat na to Váš příklad je poněkud absurdní.
Klasická denostupňová metoda by to asi nějak pořešila, ale ta má podstatně větší problémy v podstatně normálnějších podmínkách, než je Vaše hypotetická tělocvična. Proč třeba jedna z těch rozšířenějsích denotupňových metod doporučuje neosazovat kuchyně? Dokonce i když je tam otopné těleso? Není to v rozporu s Vaším tvrzením?
U každé metody je to vždy něco za něco.
Petr Patočka VIPA CZ s.r.o.
Je to pravda, já jen reagoval na příspěvek, nikoliv váš, kde byla propagována denostupňová metoda. Mám bohužel zkušenost s domem, kde je sklad velký asi 200 m2, a byty jsou mezi 50 a 60m2. U toho skladu se počítá jen 10% ZS a vše ostatní se zanedbává. V tom skladu v zimě neklesne teplota pod 15 st., takže si dost tepla odněkud vezme, když venku mrzne. To teplo určitě někdo zaplatit musí. Takže ta vaše metoda spravedlivá rozhodně není. Ono by to samozřejmě nebylo o moc lepší ani s indikátory, to je pravda. Jenže denostupňová metoda by právě toto řešit měla. A ještě mě zaráží, že v místnostech, kde byl radiátor odpojen, nebo na něj nejde nainstalovat měřidlo, počítáte korekci a pro takto obrovskou místnost, která vezme tepla mnohem víc, ji počítat ochotni nejste.
Čemu pane Kupe říkáte nadměrné větrání, co to je nadměrné větrání, jakými parametry se řídí? Nadměrné větrání je to, že když někdo větrá a vám se to nelíbí, tak je to nadměrné větrání? Ano, žádná metoda není absolutně objektivní, stejně tak, jako neexistují dva stejní lidé. Nechtějte proto všechny nastrkat do jednoho pytle podle vašich představ. Nemůžete lidem ani nařídit, ani nařizovat, jak mají větrat. Snahou určitě je, metody co nejvíce zobjektizovat. Smyšlené koeficietny tou cestou nejsou. Leda, že byste vymyslel vaši vlastní metodu a prosadil jí.
Nechci zde otvírat diskusi o výpočtech tepla. Myslím, že ani tazatelce
nejde o takovéto podrobnosti. Používají zřejmě měřidla, k nimž by se
měly vázat polohové koeficienty. Že se jedná o čísla většinou
smyšlená, je fakt, ale do určité míry to výpočet množství tepla
dodaného do místnosti zpřesňuje.
Vy si klidně větrejte podle libosti. Nám ostatním je to většinou úplně
jedno. A jestli jste propagátorem denostupňové metody, tak ji klidně
propagujte, je mi to fuk.
Jak už vám odpověděl Justitanus, neexistují polohové koeficienty bytu,
ale jednotlivých místností. To je předpokládám z vaší strany drobná
chybka, nebo nedorozumění
Co se týče roku 2024, pochybuji, že jste tak kreativní a jasnovidní, že
byste měli vyúčtování hotové a není tedy co napravovat. Takže byste
měli zvážit, že koeficienty stanovíte, nebo necháte stanovit a budete
s nimi počítat.
- „… správcovská firma nám rozpočítává teplo ( topení ) bez použití polohových koeficientů jednotlivých bytů.“
Skutečnost je taková, že neexistuje žádný „koeficient bytu“. Pokud Vám toto někdo tvrdí, pak vůbec neví co říká.
- „Tedˇ jsme se dozvěděli, že takto se to asi od roku 2022 nemá dělat.“
Používají se koeficienty polohy pro každou jednotlivou místnost bytu, jestliže je vybavena otopným tělesem s indikátorem (IRTN). Ovšem tato povinnost byla zakotvena už ve vyhlášce č. 372/2001 Sb.. Platí to tedy už 22 let bez jakékoliv změny.
- „Musíme vše za roky 2024 a 2023 přepočítat a s jednotlivými vlastníky bytů se vyrovnat ?“
V žádném případě! Za prvé: Nevrtejte do toho co bylo. Dosavadní způsob rozúčtování služby byl konkludentně odsouhlasen všemi vlastníky jednotek. A neměňte způsob rozúčtování v průběhu zúčtovacího období. To je zákonem zakázáno.
Za druhé: pročpak si myslíte, že se musí používat nějaké koeficienty polohy místností? To je zcela vyloučeno ve více případech:
- V domě je crittalové topení bez osazených indikátorů.
- V domě se neposkytuje služba „vytápění“, nýbrž služba „dodávka tepla“ přes bytové kalorimetry. Toto teplo je použito bez rozlišení jak pro vytápění bytu, tak i pro ohřev vody v bytě.
- Služba „vytápění“ se hradí paušálem podle m2.
Justitianus
Zdravím pana Justiána. Vyhledala jsem si Vámi citovanou vyhlášku č. 372/2001 Sb. a v ní jsem nenašla jakoukoli zmíńku o polohových koeficientech bytů atd…
Štěpánku, už jsem zde upozornil, že neexistují žádné polohové koeficienty bytů. Kterému slovu, nebo kterému písmenu z tohoto sdělení jste neporozuměla?
Justitianus
„Vyšla prý nějaká zákonná vyhláška, která to nařizuje“
To je to samé jako „jedna paní povídala“. O vyhlášce by museli vědět na Ministerstvu místního rozvoje. Tak se ptejte
Informační centrum MMR e-mail: info@mmr.gov.cz
Podatelna Elektronická podatelna: podatelna@mmr.gov.cz
A pokud „takto se to asi od roku 2022 nemá dělat“, byla by zde již od r. 2022 diskuse. Pokuste se ji vyhledat.
Poslední komentáře