Pojištění domu

Vložil Anna Geokachna, 19. Září 2019 - 13:36 ::

Dobrý den, do jaké kolonky patří pojištění domu ? Fond oprav , správní činnost,…? děkuji za odpověď.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Laky (bez ověření), 16. Březen 2020 - 14:22

    Prosím upřesnit, jak to myslíte s pojištěním domu (nemovitosti), tedy společných částí domu ze strany SVJ?

    Podle jakého předpisu se postupuje, resp.

    1. platí se z FO, tedy podle spoluvlastnických podílů

    nebo

    1. se platí na byt, tedy byt 25m2 platí stejně jako byt 125m2?

    Díky.

    Vložil Justitianus, 16. Březen 2020 - 19:37

    Laky, dejte zpátečku. Žádný FO neexistuje. SVJ zpravidla nevytváří fondy právnické osoby. Přijaté prostředky od vlastníků jednotek jsou účetně vedeny jako přijatá záloha buď krátkodobá, nebo dlouhodobá. Zeptejte se na to vaší účetní.


    Zařizování a sjednávání pojistky domu je nepochybně speciální služba, kterou SVJ (jako pojištěná osoba) poskytuje vlastníkům jednotek (vlastníkům pojištěného majetku). Proto je třeba o tom účtovat stejně jako o ostatních službách, které SVJ poskytuje vlastníkům jednotek. On tomu snad někdo nerozumí?

    Pokud jde o výši pojistky, kalkuluje se různými způsoby. Záleží na pojišťovně, na typu pojistky a na obsahu pojistné smlouvy. Neexistuje žádná obecná odpověď na Váš dotaz.

    A jako u každé poskytované služby, náklady na pojištění domu se rozúčtují na vlastníky jednotek podle nějakého sjednaného klíče, který vychází z toho jak pojišťovna kalkulovala výši pojistného a pojistné částky pro dům. Za vytápění a za vodu přece také neplatíte podle spoluvlastnického podílu, ale podle úplně jiných pravidel.

    Justitianus

    Vložil Laky (bez ověření), 20. Březen 2020 - 9:41

    Lze tedy pojistne hradit z dlouhodobe zalohy (vybirane podle spoluvlastnickeho podilu)?

    Vložil Laky (bez ověření), 16. Březen 2020 - 23:33

    Proc resite zarizovani? Dotaz smeroval na to, kdo jakym dilem plati pojisteni…

    “náklady na pojištění domu se rozúčtují na vlastníky jednotek podle nějakého sjednaného klíče, který vychází z toho jak pojišťovna kalkulovala výši pojistného a pojistné částky pro dům”

    Kym sjednaneho?

    Viz muj dotaz pred 2 minutami dole…

    Jak to ma byt tedy “spravne” dle zakonu?

    Vložil Justitianus, 17. Březen 2020 - 10:42

    Laky,
    vaše společenství přece na samém počátku rozhodlo o tom, že SVJ sjedná svým jménem smlouvu o pojištění cizího majetku. Takže předpokládám, že jste zároveň rozhodli o rozúčtování měsíčních úhrad pojistného na vlastníky jednotek.

    Vlastníci jednotek rozhodují na shromáždění (případně podepisováním listiny). Výsledek hlasování je závazný jak pro (všechny) vlastníky jednotek, tak i pro právnickou osobu SVJ.

    Takže si v zápisech ze shromáždění zjistěte co bylo odhlasováno o rozúčtování nákladů na službu „pojištění domu“. Pokud se Vám současná pravidla rozúčtování služby nelíbí, schvalte si na nejbližším shromáždění nějaká jiná pravidla. Nic vám v tom nebrání.

    Justitianus

    Vložil Laky (bez ověření), 17. Březen 2020 - 12:37

    Ja se snazim dobrat toho, jak se spravne rozdeli naklady na pojistku domu mezi vlastniky: 1.zda to resi nejaky predpis 2.nebo je to na dohode 3.a jaka je podle vas logicka dohoda, protoze kdyz napisu z FO, tedy typicky podle spoluvlastnickeho podilu, tak se tu muzete pos…, ze zadny FO neni apod.

    a prohledavat 29 let zpet nejake zapisy, kdyz ani ja ani soucasny predseda jsme v dome nebyli, a ani neni zaruka, ze tam neco takoveho je, mi prijde jako nejmene prakticka varianta!

    Tedy doufal jsem, ze dostanu odpoved typu, ze se pojisteni plati podle spoluvlastnickeho podilu nebo neco podobneho a s tim mohu se jit dotazovat na vybor, jak se to dela u nas, nebot podle podkladu co mam, se mi zda, ze to vybiraji spolu s poplatkem na spravu a mzdy, tedy na kazdy byt stejnou castkou, coz mi v pripade, ze byty se lisi i 3nasobne, nepripada prilis spravne.

    Vložil § (bez ověření), 16. Březen 2020 - 22:11

    „On tomu snad někdo nerozumí?“

    Že by Justitianus?

    Vložil Počtář (bez ověření), 16. Březen 2020 - 22:07

    „Za vytápění a za vodu přece také neplatíte podle spoluvlastnického podílu“

    Protože to jsou služby. Placení služeb podle spoluvlastnického podílu nic nebrání.

    Zákon rozlišuje tyto tři hromádky:
    služby (voda, vytápění ad.),
    správu domu a pozemku (pojištění ad.),
    vlastní správu (nikoliv vlastní správu právnické osoby, to jste si vymyslel).

    Vložil Justitianus, 17. Březen 2020 - 10:23

    Počtáři, pod pojmem „vlastní správa“ se samozřejmě rozumí vlastní správa právnické osoby. Neboli správa právnické osoby samotné.

    Nevím nad čím se pozastavujete. Každá právnická osoba má určitý náklad na vlastní správu (správu sebe sama). Kromě toho má zpravidla i další náklady, které lze podřadit pod náklady hlavní činnosti a pod náklady vedlejších činností právnické osoby.

    U SVJ je hlavní činností správa cizího majetku. Vedlejšími činnostmi jsou např. poskytování služeb spojených s užíváním bytů, poskytování pojištění cizího majetku a pronajímání místností a prostorů domu.

    Justitianus

    Vložil Kolemjdoucí. (bez ověření), 17. Březen 2020 - 12:40

    Justitianus,

    zapomněl jste na § 1180 odst. (2):

    „(2) Příspěvky určené na odměňování osoby, která dům spravuje, nebo členů jejích orgánů, na vedení účetnictví a na podobné náklady vlastní správní činnosti se rozvrhnou na každou jednotku stejně.“

    a § 17 NV č. 366/2013 Sb.:

    "§ 17 Vymezení některých nákladů vlastní správní činnosti

    Podobnými náklady vlastní správní činnosti uvedenými v § 1180 odst. 2 občanského zákoníku se rozumí zejména

    1. náklady na zřízení, vedení a zrušení bankovních účtů společenství vlastníků jednotek,
    2. náklady na rozúčtování a vyúčtování plnění spojených s užíváním jednotek, včetně provedení odečtů hodnot z poměrových měřidel spotřeby vody a ze zařízení sloužících k rozúčtování nákladů na teplo,
    3. náklady na pořízení majetku sloužícího pro vlastní správní činnost, například počítač včetně softwarového vybavení a jeho odpisy,
    4. náklady kanceláře osoby odpovědné za správu domu a pozemku, například vybavení, kancelářské potřeby, spotřeba elektřiny, je-li samostatně měřena, poštovné, a
    5. náklady spojené s poskytováním právních služeb týkajících se správy domu a pozemku."
    Vložil JaVa, 17. Březen 2020 - 12:55

    A Vy jste zcela opomněl,že je celý § 1180 dispozitivní.

    http://www.portalsvj.cz/…dispozitivni

    Mimo komentářové literatury je tento názor zastáván i předkladateli novely NOZ 2020 ve ST 411 na str. 23 K bodu 11:

    „Stávající § 1180 odst. 2, který upravuje další část příspěvku, se také zachovává. Pravidlo pro stanovení této části příspěvku je také dispozitivní a napříště bude možné se od něho odchýlit pouze v prohlášení.“

    "celé ustanovení § 1180, tedy včetně odst. 2 je dispozitivní povahy, jak to lze dovozovat z úvodu textu odst. 1, podle něhož „Nebylo-li určeno jinak…….“, přispívá vlastník jednotky v poměru podle tohoto odst. 1, a tedy, tato dispozice platí i pro ustanovení v odst. 2, neboť celý paragraf 1180 se zabývá pouze jedinou záležitostí – poměrem výše příspěvků jednotlivých vlastníků jednotek na správu domu a pozemku (pouze vnitřně členěných na příspěvky týkající se správy domu a pozemku z hlediska provozního a technického a z hlediska správních činností, viz též § 7 a § 8 uvedeného nařízení vlády).

    Přeji hezký den.JaVa

    Vložil Kolemjdoucí. (bez ověření), 17. Březen 2020 - 13:18

    Můj přispěvek neřešil dispozitivnost § 1180 NOZ, nýbrž výklad, co se považuje podle § 1180 NOZ a § 17 NV č. 366/2013 Sb. za náklady správní činnosti. Zda je SVJ rozvrhne podle podílů či stejně na jednotku záleží na rozhodnutí SVJ.

    Vložil Justitianus, 17. Březen 2020 - 13:48

    Pane Kolemjdoucí, je zbytečné abyste zde argumentoval vadným ustanovením § 17 nařízení vlády, které je navíc dispozitivní s tedy nezávazné pro nikoho. Naštěstí.

    Už jsem zde přece napsal co je „vlastní správa“, „vlastní majetek“, náklady vlastní správy". Rozumíte tomu? Je to v češtině.

    Vy, pane Kolemjdoucí, jistě umíte rozeznat vlastní majetek od cizího majetku. Když mluvíte o „vlastním autě“, nemáte na mysli cizí (sousedovo) auto, že ano. Váš problém je, že jste se nezdravě upnul na zjevně vadný § 1180 a zjevně vadný § 17. Oprostěte se od těch směšných bludů.

    Definici „nákladů na vlastní správu právnické osoby“ jsem zde už uvedl. Přečtěte si ji, prosím.

    Justitianus

    Vložil Upřesňovač (bez ověření), 17. Březen 2020 - 15:37

    „Váš problém je, že jste se nezdravě upnul na zjevně vadný § 1180 a zjevně vadný § 17. Oprostěte se od těch směšných bludů.“

    Ano, Justitiane, oprostěte se od bludů.

    Vámi uvedená ustanovení právních předpisů platí tak, jak je moudrý zákonodárce napsal. Vaše označení těchto ustanovení za zjevně vadná ani hodnocení tazatele slovy nezdravý a směšný na tom nic nemění.

    Máte lékařské vzdělání, Justitiane, které by Vás opravňalo k hodnocení zdraví tazatele?

    Soustavně porušujete pravidla slušné diskuse, budete mazán.

    Vložil § (bez ověření), 17. Březen 2020 - 10:32

    Justitiane,

    máte vyvinutou fantazii, to je positivní vlastnost.

    V právu ale nemá místo.

    Už toho nechte, mohl by Vám někdo věřit.

    Vložil Jura I. (bez ověření), 17. Březen 2020 - 18:35

    Nejlepší tedy bude, podle Vás §, se řídit vaší nevyčerpatelnou studnicí rad k problematice, která se zde probírá. Zatím jsem nezaznamenal žádnou, kterou by jste alespoň smysluplně obhájil. Pokud se mýlím, uveďte alespoň jednu.

    Vložil xy (bez ověření), 17. Březen 2020 - 12:28

    Tvými radami se tady bude řídit málokdo. Vždyť tě nikdo nenutí se něčími radami řídit. Každý má rozum průměrného člověka a řídí se tím, čím sám uzná za vhodné. Nechápu, proč máš potřebu upozorňovat ostatní, jakými radami se mají řídit.

    Vložil Laky (bez ověření), 16. Březen 2020 - 23:29

    Nerozumim.

    Sluzba? Snad rozuctovani nakladu, ne?

    Vychazim z predpokladu, kde napriklad po zniceni domu bude plneni pojistovny rozdeleno vlastnikum v pomeru jejich spoluvlastnických podilu.

    Anebo snad bude rozdeleno plneni pojistovny v pomeru 1:1 a kazdy vlastnik dostane stejnou hromadku plneni!?

    Vložil JarekSVJ, 22. Září 2019 - 6:13

    Samozřejmě pod správu s tzv. fondem oprav to nemá nic společného. I když znám pár SVJ kde si pojištění domu platí z tzv. FO… na druhou stranu když se vlastníci rozhodnou proč ne… Nepléct pojištění domu tzn . společných částí s pojištěním domácnosti nebo soukromého majetku vlastníka.

    Vložil Anonymoushhg (bez ověření), 21. Září 2019 - 11:15

    Co třeba fond pojištění ?

    Vložil Igor Ančovský (bez ověření), 20. Září 2019 - 8:19

    Pojištění domu je problematické v tom, že osoba odpovědná za správu domu pojišťuje cizí majetek (majetek, který spravuje, ale nevlastní).

    V pojišťovně mi doporučili pojistit vedle toho i svůj byt (jednotku). (Nepíšu o pojištění domácnosti, prosím o tom zde nedistujeme.)

    Jaké jsou zkušenosti? Logika říká, že by mělo stačit buď pojištění domu, a nebo pojištění jednotky, nikoliv obojí.

    Vložil Hubert (bez ověření), 5. Říjen 2019 - 22:24

    Pojisteni domu jako stavby … hradi SVJ, pojisteni vybaveni bytu hradi vlastnik

    U hzpo je nutna pojistka domu … staci ta od SVJ.

    Vložil Poradce (bez ověření), 20. Září 2019 - 8:00

    Kachno,

    pojištění patří pod správu domu.

    Zdarma poradil Poradce

    Vložil Anna Geokachna, 20. Září 2019 - 14:35

    Děkuji, přesně o toto mi šlo, kam to patří v rozpočtu, do jaké účetní kolonky.

    Vložil Poradce (bez ověření), 20. Září 2019 - 8:01

    Pohlídejte, komu bude plněno v případě škody.

    Zdarma poradil Poradce

    Vložil JaVa, 20. Září 2019 - 9:16

    Plněno bude právnické osobě SVJ,dle § 16,f) z.č.366/2013 Sb.,

    Přeji hezký den.JaVa

    Vložil Omar (bez ověření), 21. Září 2019 - 9:42

    Právo na pojistné plnění má pojištěný.

    Vložil Petr, 19. Září 2019 - 15:03

    Nevím jak u vás, ale u nás jde o malou částku. Spočetla jste si rozdíl na byty dle m2 a na byt stejně ?

    Jinak vše (dluhy a pod.) bez problémů ?

    Vložil AsiTak, 23. Září 2019 - 11:27

    Pojištění, úvěr, spoření, dotace,.. jsou nástroje finanční služby a charakter nákladu aplikace nástroje je „vlastní správní činnost“. Nástroje vytváří finanční zdroj na technickou péči. Jakým poměrem je financována technická péče dle vlastníků takovým poměrem by měl participovat vlastník na nákladech tvorby zdroje (pojistné, splátka úvěru, spoření) a stejným poměrem by měl být rozdělen vytvořený finanční zdroj. Pojistné plnění obdrží pojistník nebo třetí osoba.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".