Oprava stoupaček - zásah do majetku vlastníků
Dobrý den, z důvodu zastaralosti je v našem domě naplánována výměna stoupaček. Toto bude jako společný majetek hrazeno fondem oprav SVJ. Při výměně je ale přístupový otvor pro výměnu všech rozvodů příliš malý. Bude se tedy zvětšovat a to individuálně v každém bytě dle situace. V některých bytech bude nutné vybourat skoro polovinu koupelny (zdi a obklady, někdy i např. obložení a demontž vany atd. Musí SVJ zajistit na své náklady uvedení koupelny do původního stavu? Děkuji.
Obecně: „náklady SVJ“ a náklady vlastníka jsou totéž. Vždy jde o peníze vlastníků a je tedy lhostejné, ze které hromádky se bere. Pro pokojný stav v domě je vždy lepší proplácet z FO. Potom to totiž duchem slabší jedinci budou mít „zdarma“ a v domě bude klid.
„Při výměně je ale přístupový otvor pro výměnu všech rozvodů příliš malý.“
To ovšem není vina vlastníků (jak zde někdo napsal), ale projektanta.
Navíc, pokud vlastník zazdil i tento malý otvor před tím, než SVJ řádně rozhodlo o opravě či výměně (§ 1120 Občanského zákoníku), platí se z hromádky FO.
Více rozepsáno zde:
- „Musí SVJ zajistit na své náklady uvedení koupelny do původního stavu?“
Ne, nemusí. Takovou povinnost neukládá právnické osobě SVJ žádný celostátně účinný právní předpis. SVJ však bude v určitých případech mít povinnost nahradit vlastníkovi jednotky škodu (2012/89/§1183/2). Už se zde řešilo.
SVJ se může zprostit povinnosti nahradit škodu. Bude tomu tak v případě, kdy původní obložení instalační šachty umožňovalo do ní přístup bez poškození bytu (plechové či dřevotřískové demontovatelné kryty). Pokud si ale vlastník bytu šachtu obezdil, obložil nebo jinak znepřístupnil, má povinnost ji zpřístupnit k provedení oprav (2012/89/§1183/1). V tom případě nemá nárok na náhradu případné škody, protože vznikla jeho zaviněním.
Justitianus
"z důvodu zastaralosti je plánována výměna stoupaček. … jako společný majetek hrazeno fondem oprav SVJ. … přístupový otvor pro výměnu všech rozvodů příliš malý. Bude se zvětšovat v … bytě dle situace. V některých nutné vybourat skoro polovinu koupelny (zdi a obklady, někdy i např. obložení a demontáž vany atd. Musí SVJ zajistit na své náklady uvedení koupelny do původního stavu?
- – – – – –
Jak velký by měl být dle tazatele „přístupový otvor“. Tazatel neuvedl zda se jedná o dům s „bytovým jádrem“ (Nejčastěji zřejmě v panelovém domě). Tam ale dle mne mne nepřichází v úvahu rozbíjení koupelen.
Mně se zdá nejrozumnější rada (vzhledem k absenci plnohodnotných informací) od Radky222 z odkazovaného vlákna a sice
- – – – – – –
"Vložil RADKA2222, 31. Leden 2023 – 21:47
„CO TO BUDE ZA FIRMA, KTERÁ BUDE ROZBÍJET OBKLADY ? nebo při minulé výměně byl přístup ke stupačkám zazděn ???“
- – – – – – –
K tvrzení tazatele „vybourat skoro polovinu koupelny (zdi a obklady, někdy i např. obložení a demontáž vany“) dodávám, že koupelny bývají různé, a to ať již zásahem předchozího nebo aktuálního vlastníka. Někdo např. místo vany zabudoval (kvůli získání prostoru) sprchový kout.
Naopak netuším o jakém STANDARDU V PROHLÁŠENÍ (v odkazu) píše Justitianus. Může nám STANDARD z Prohlášení „jeho“ SVJ popsat ? Nebo ještě lépe standard dle nějakého NV nebo dle judikátu !!!
DOTAZ TAZATELI.:
CO MÁ SPOLEČNÉHO OBKLAD VANY SE SPOLEČNÝMI ČÁSTMI. Dle NV 366/2013 § 6d) „SPOLEČNÝMI ČÁSTMI JSOU DÁLE rozvody vody teplé i studené vč. stoupacích šachet, ať jde o HLAVNÍ SVISLÉ rozvody, NEBO ODBOČKY OD NICH AŽ K poměrovým měřidlům pro byt, nebo k uzávěrům pro byt, nejsou-li instalována měřidla pro jednotlivé byty, vč. těchto měřidel nebo uzávěrů; TO SE NETÝKÁ rozvodů uvnitř bytu, včetně vodovodních baterií“
Poslední komentáře