okna a narušení vzhledu domu

Vložil D.e.i.n.a, 5. Říjen 2011 - 7:43 ::

Dobrý den, také bych byla ráda za radu. Jsme SVJ, panelový dům o 19 bytech, a jednom vchodu. V domě si majitelé začali měnit okna na své náklady. Původní okna jsou dvoj-dílná. Většina vlastníků zachovala vzhled domu, až na jeden byt, jsou zde plastová okna troj-dílná.. Moje otázka je, zda tento majitel bytu si může dát okna jaká chce, nebo musí respektovat zbytek domu?? Nebo zda by se nemělo hlasovat o vzhledu domu, když tyto okna totálně narušili vzhled celého domu. A co se s tím nechá dělat zpětně? Dle názoru stavebního úřadu si majitel může dělat co chce, což se mi nezdá.. Děkuji za rady

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil ZoVB: "přes soud" vybourat "změněná" okna vlastníka ? (bez ověření), 6. Říjen 2011 - 19:45

    Vyjádření k příspěvku:

    „Vložil D.e.i.n.a, 5. Říjen 2011 – 8:43 :: Ostatní“

    Vážená paní Deino,


    Ve Vašem výše označeném příspěvku nesouhlasíte s tím, že jeden vlastník jednotky v domě změnil vzhled domu tím způsobem, že nedodržel při výměně svých oken vzhled oken původních (původně „dvoudílná“, následně „trojdílná“). Věc (vzhled oken, respektive domu) jste předestřela „stavebníhmu úřadu“.


    Vaše citace:

    Dle názoru stavebního úřadu si majitel může dělat co chce, což …


    Názor „stavebního úřadu“ je názorem pouze veřejno-právním (lidově řečeno: státu ta jiná okna nevadí), k tomu srovnej názor Nejvyššího správního soudu ČR, citace z jeho rozhodnutí, NSS 9 As 72/2010 (stavba nepovolená kontra neoprávněná):

    Smyslem institutu úsudku stavebního úřadu o námitce je zvláštní úprava úsudku stavebního úřadu o těch námitkách, které vyplývají z vlastnických nebo jiných práv k pozemkům nebo stavbám, a současně překračují rozsah pravomoci stavebního úřadu nebo spolupůsobících orgánů státní správy. V žádném případě mu nelze přičítat větší vliv na vlastnická nebo jiná práva třetích osob k pozemkům nebo stavbám, než skutečně má.


    Nezbývá tedy, než se zaobírat otázkou, zda výměna „oken dvoudílných“ za „okna trojdílná“ představuje takový zásah do Vašich vlastnických práv a takový zásah do předmětu Vašeho výlučného vlastnictví z pohledu jeho užívání, který by mohl vést k tomu, že soud (na Váš návrh) nařídí „okna trojdílná“ vybourat.


    Dle názoru ZoVB bude Soud zkoumat, zda se ve Vaší lokalitě (tzv. panelovém sídlišti) jedná o stav „běžný“.

    Pokud Váš dům je umístěn v lokalitě, kde v identických domech je „každé okno jiné“, jste, dle názoru ZoVB, bez šance dosáhnout toho, aby okno „vzpurného vlastníka“ bylo vybouráno.


    Názor ZoVB je „v zásadě“ opačný. Dle názoru ZoVB by vlastník jednotky neměl -jen tak, bez dalšího- měnit vzhled oken (a tedy i domu).


    V Praze, dne 6.10.2011

    ZoVB

    Vložil lake, 7. Říjen 2011 - 10:06

    Pokud souhlas se změnou vzhledu domu nebyl dán, jde o protiprávní stav a je právem ostatních vlastníků jednotek dožadovat se uvedení svévolně změněné části domu do původního vzhledového stavu. Vymáhat může přímo SVJ, a to vlastním jménem, při splnění podmínky podle § 9a odst. 3 ZoVB.

    Při tom nebude soudem zkoumáno, zda došlo k omezení či ohrožení vlastnického práva jednotlivých osob podle § 13 odst. 3 věty první ZoVB, jak se domnívá pan "ZoVB". Soud bude postupovat pouze podle věty druhé uvedeného ustanovení (změna vzhledu).

    Bude tedy řešit jako otázku předběžnou zda došlo ke změně vzhledu (tedy zda vzniklá změna je takové intenzity, že je na první pohled rozeznatelná). K tomu by si členové SVJ měli obstarat např. stanovisko útvaru hlavního architekta obce, nebo dobrozdání soudního znalce v oboru architektury a urbanismu, nebo stanovisko makléře realitní kanceláře o vlivu vzhledové závady na prodejní cenu nemovitosti (bytu) v obdobném domě.

    Při soudním jednání půjde o posouzení skutečnosti, která může být subjektivně vnímána různě a soud si o ní nejspíše učiní úsudek právě prostřednictvím dobrozdání znalců. Úspěch v soudním sporu tedy není zaručen.

    Schůdnější cesta než domáhat se "natvrdo" odstranění atypického okna může být požadavek na finanční odškodnění za duševní újmu, vzniklou vlastníkům jednotek každodenním pohledem na odlišné okno. Tuto újmu můžete vyčíslit např. částkou 1 Kč za den. Při desítkách nespokojených vlastníků jednotek se atypické okno za pár let celkem prodraží.

    lake

    Vložil Bunda (bez ověření), 5. Říjen 2011 - 12:18

    Podobnou záležitost jsme řešili loni v bytovém domě, netýkalo se to členění, ale barvy oken. Oběhli jsme majetkový úřad, starostu atd. Ačkoli každý úředník tvrdil trochu něco jiného, výklad práva je takový, že pokud není objekt v pmátkové zóně, může si každý dělat co chce, tzn. jeden může mít růžová okna dvoukřídlá druhý zelená okna jednokřídlá. Z vlastní zkušenosti doporučuju – vyprdněte se na ně, je to jejjich vizitka, pokud je ta rodina navíc hysterická, bude kopat kolem sebe a hlavně znechutí i tak citlivé spoluvlastnic­ké klima…

    Vložil svjvmt, 5. Říjen 2011 - 9:50

    Pokud jsou okna vlastníka a stavební řád se k tomu staví jak uvádíte, tak co chcete dělat? Budete ho kamenovat, půjdete k soudu??

    Vložil D.e.i.n.a, 5. Říjen 2011 - 10:04

    Takže podle vás, to máme nechat být? Jednou jsou to okna podruhé to bude co? To snad nejde mít v domě takovou anarchii,ne? Vždyť si tu bude dělat každý co chce, pak nemusíme být SVJ a nikdo nemusí respektovat nic.

    Vložil lake, 5. Říjen 2011 - 8:41

    čtěte FAQ
    lake

    Vložil D.e.i.n.a, 5. Říjen 2011 - 9:11

    jsem četla, ale jednoznačnou odpověď jsem nenašla..všichni si jen myslí,ale snad nikdo to pořádně neví.

    Vložil Anon (bez ověření), 5. Říjen 2011 - 9:32

    Jestli nejste v památkově chráněném území a stav. úřad řekl to, co řekl,asi s tím nic nenaděláte. Nemáme, bohužel, jednoznačné zákony.

    Vložil D.e.i.n.a, 5. Říjen 2011 - 9:48

    nejsme památkové chráněné území..klasické sídliště..zdejší úředníci mají, kancelář od kanceláře jiný názor..přece nejde mít na panelovém domě s dvoj-dílnými okny najednou jedny okna trojdílné jen proto že majitelka je chce naschvál…to je podle mě zhoršení vzhledu budovy dle zákona Zákon č. 72/1994 Sb. odst 13 Úpravy, jimiž se mění vzhled domu, může vlastník jednotky provádět jen se souhlasem všech vlastníků jednotek.

    Vložil svjvmt, 5. Říjen 2011 - 15:02

    No fajn, a jakou mu dáte sankci? Neexistuje jednotný člověk. Dycky je někdo svobodnější… Buď se smíříte, nebo jděte k soudu. Nebo občanskodomov­nísvjovská komise?? Málo výchovně působíte a pak vadí, že někdo nejde do průvodu.

    Vložil Anon (bez ověření), 5. Říjen 2011 - 10:25

    Máte 100%-ní pravdu. Ale co? Chcete se soudit s majitelkou-mišuge? To snad nestojí za ty letité útrapy a navíc toho času, nervů a peněz!!

    Vložil Jandus (bez ověření), 5. Říjen 2011 - 10:13

    Soudy se nezdrzujte a rovnou ho zastrelte. To by tak hralo, aby NAM lidi delali co chteji!

    Vložil D.e.i.n.a, 5. Říjen 2011 - 10:18

    tak koukám, že zde píšou opravdoví odborníci…bydlení v panelovém domě je o nějaké toleranci a společné dohodě,ne? lidé co tohle nechápou by se měli nastěhovat někam na samotu a tam si na dům plácat co je napadne-veverkám to bude určitě jedno!

    Vložil GaBriela39, 6. Říjen 2011 - 11:27

    Dobrý den, požadujete toleranci a sama ji máte jako zrnko máku na Titanicu? Vždycky mě zajímalo proč existují lidé, kteří se dívají se zalíbením nahoru aby se pokochaly krásou domu a pak jsou schopni nadávat kvůli jinému oknu, satelitu, hadru na parapetu … Předpokládám že psa nemáte a poku ano tak ulízíte výkaly a utíráte čůránky, odpadky házíte pouze do koše, třídíte a samozřejmě neplivete na zem. A jen chodíte a kocháte se krásou paneláků. Hm, bravo.

    Vložil Anonymus (bez ověření), 5. Říjen 2011 - 15:03

    Jakou chcete odpověď? Nezdá se Vám, že by si mohl každý majitel dělat co chce, ale tolerantní být nechcete. Proč se tedy ptáte na tomto fóru?

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".