Odvolání x odstoupení člena svj
Jsme SVJ panelového domu, skládajícího se ze 3 vchodů. Měli jsme 6 členů výboru.V červnu odešli 2 členové a doposud nikdo na jejich místa nenastoupil. Od nás chtěl i drhý člen výboru odstoupit,ale předsedkyně mu to prý nedovolila. My za náš vchod jsme s naším členem spokojeni nebyli a tak jsem se rozhodli jej odvolat a jmenovat nové členy. Obešli jsme všechny vlastníky v domě a 80% jich bylo pro jeho odvolání.Pak jsme ještě svolali domovní schůzi,na které jsme si to odsouhlasili( z té se již zápis nedělal) Dopis s odvoláním jsme předali předsedkyni výboru.Bylo nám řečeno, že to berou na vědomí. Ale že nové členy musí odsouhlasit shormáždění,které se nesejde v potřebném počtu a proto tedy se udělá podpisová akce a z každého vchodu jeden člen obejde všechny vlastníky s nechá podepsat souhlas. Že na to mají 30 dní,tudíž by noví členové mohli nastouoit nejdříve za 2 měsíce a že u ostatních vchodů se také již vybrali chybějící členové.Jak je to podle stanov s odvoláním a novými členy výboru. Ve stanovách se píše,jak je to s odstoupením člena,ale ne jak se postupuje,když je odvolán.Platí stejná pravidla,nebo když je odvolán,tak je odvolán ke dni,kdy předsedkyně převzala náš dopis i s podpisy o odvolání člena. K jakému dni je tedy člen odovolán a od kdy nastupuje noví člen? Platí i zde lhůta 30–60 dní?Ve stanovách stojí:
(7) Člen voleného orgánu společenství může být před uplynutím funkčního období z funkce odvolán shromážděním.
(8) Člen voleného orgánu společenství může před uplynutím funkčního období z funkce odstoupit. Odstoupení musí písemně oznámit orgánu společenství, jehož je členem. Jeho funkce končí dnem, kdy tento orgán odstoupení na své schůzi projednal, nejpozději však uplynutím 30 dnů ode dne doručení oznámení o odstoupení. Pověřený vlastník musí své odstoupení z funkce písemně oznámit shromáždění. Účinky jeho odstoupení nastávají dnem následujícím po nejbližší schůzi shromáždění, nejpozději však uplynutím 60 dnů ode dne doručení oznámení o odstoupení.
(9) Shromáždění může volit náhradníky členů volených orgánů společenství v počtu rovnajícím se nejvýše počtu zvolených členů orgánu, spolu s určením jejich pořadí. Náhradník nastupuje na místo člena orgánu, jehož funkce skončila před uplynutím funkčního období, dnem skončení funkce
Samozřejmě, že shromáždění může příslušným kvórem podle stanov odvolat volený orgán SVJ, případně jenom jeho konkrétního člena, před vypršením jeho mandátu podle stanov. To však lze pouze za předpokladu, že takovéto odvolání bude řešeno v rámci včas (dle stanov zpravidla 14 dní)zveřejněného programu jednání shromáždění. Nebude-li to tedy v programu, může to odhlasovat třeba 99 % vlastníků a je jim to k ničemu. Odvolaný to dá k soudu a vyhraje včetně nákladů a dodatečné odměny za výkon funkce co již byl mimo a ještě by se měla řešit škoda SVJ za neoprávněně vyplacené odměny soudem zrušeným novým voleným orgánům – za odvolané. Takže shromáždění může rozhodovat nejen o tom co může, ale taky jen o tom, co bylo řádně na programu shromáždění. Zda to lze i formou per rollam nevím, spíše bych však řekl že nikoliv, takže odvolávání volených orgánů mimo jednání shromáždění = per rollam, bych raději neřešil, to by odvolaný měl spíše úspěch.
Dobrý den,můj názor je že pokud je 80% podpisů vlastníků pro odvolání, vedou vás k tomu jistě vážné důvody a člen výboru by měl být odvolán okamžitě.Průtahy z odvoláním a chování vaší předsedkyně jsou dosti podivné.
Především člen výboru nemůže být odvolán dopisem resp. podpisovou akcí. Pokud „domovní schůzí“ byla řádně svolaná schůze shromáždění, na které byl řádně nadpoloviční většinou všech podílů vlastníků člen výboru odvolán, domnívám se, že mu zanikla funkce dnem této schůze.
G.X.
"... K jakému dni je tedy člen odovolán a od kdy nastupuje nový člen?"
Není-li to ve vašich stanovách řešeno, účinky usnesení shromáždění vlastníků nastávají okamžikem zveřejnění zápisu ze shromáždění.
U vás ovšem má proběhnout písemné hlasování mimo shromáždění (hlasování per rollam). Není-li to ve vašich stanovách upraveno jinak, odvolání člena výboru bude platné okamžikem zveřejnění výsledku hlasování. Není rozhodující, kdy jste předsedkyni předali váš dopis.
"Platí i zde lhůta 30–60 dní?"
Podle citace vašich stanov soudím, že lhůta 30 dnů platí u vás pouze při odstoupení, nikoliv při odvolání člena výboru.
lake
hlasování per rollam není v případě svj ze zákona možné (judikoval VrS v Praze, sp.zn. mám pozačenou v kanclu). co se týká účinků odvolání, je to okamžikem přijetí usnesení; příp. zveřejnění zápisu ze shromáždění je právně bezvýznamné a zápis v rejstříku má deklaratorní povahu. .:.
P. Slipy napsal: „… je to okamžikem přijetí usnesení; příp. zveřejnění zápisu ze shromáždění je právně bezvýznamné“.
Pane P. Slipy,
zde hovoříme výhradně o hlasování per rollam – takto má podle tazatele proběhnout jak odvolání člena výboru, tak volba nového člena. Při běžném hlasování na shromáždění všichni přítomní na místě vidí, zda sčítání hlasů probíhá správně. Při hlasování per rollam nic takového není: hlasuje se individuálně, bez jakékoliv možnosti kontroly, během doby 30 dnů (mimochodem, co pokládáte za okamžik přijetí usnesení?).
Proto tvrdím, že účinky takového hlasování nastanou až okamžikem řádného zveřejnění výsledku. Bylo by absurdní připustit tajné nekontrolované hlasování bez povinnosti oznámit výsledek.
Právě proto jsem deklaroval, že účinky nastanou zveřejněním výsledku hlasování. Bude-li to zveřejněno na nejbližším shromáždění, nebo dříve na vývěsce, není rozhodující. Pokud se snad někomu toto slovo nelíbí, je možno použít výrazy vyhlášení, oznámení, zpřístupnění, vyvěšení.
P.S. Též se domnívám, hlasování per rollam je mimo zákon [1], ale je to problém onoho SVJ a jeho výboru.
lake
mám za to, že okamžikem přijetí usnesení je okamžik ukončení hlasování. hlasovat je možno aklamací na shromáždění, nebo, je-li to sjednáno, per rollam mimo shromáždění. podmínkou platnosti, příp. účinnosti dle mého názoru není následné zveřejnění (i když je samozřejmě žádoucí). v praxi to stejně musí být (s ohledem na rejstříkový soud) v písemné formě, takže tam kontrola je. třeba u právní úpravy sro existuje zákonná povinnost oznámit výsledky hlasování jednotlivým společníkům, jde ovšem o lex imperfecta.
jo, a že jsi již odkazoval na ten rozs. VrS, tak toho jsem si nevšiml, asi dva roky jsem to tu nesledoval…
Díky za komentář.
Platnost zákonných norem se počítá nikoliv od okamžiku hlasování sněmovny, nýbrž ode dne uveřejnění ve Sbírce zákonů.
Z toho dovozuji pro usnášení SVJ per analogiam ...
lake
Pokud mají ve stanovách ujednáno např.:
"Zvláštní způsob rozhodování ve společenství
- V případech, kdy je podle zákona o vlastnictví bytů potřebný souhlas všech členů společenství může být tento souhlas vyjádřen jednotlivými členy společenství také mimo schůzi shromáždění písemně na jedné listině či na více listinách, které obsahují označení záležitosti, k níž je souhlas vydáván, datum a podpisy členů společenství.
- Obdobně může být konáno i v jiných důležitých záležitostech společenství při správě domu, vždy však jen o jediné záležitosti, mimo volby orgánů společenství.
- Výsledky hlasování musí být písemně oznámeny a doručeny jednotlivým členům SVJ.",
tak může být písemné hlasování, jelikož zákon danou možnost výslovně nezakazuje.
Matějka
Pane Matějko,
souhlasím s Vámi, máme to také v našich stanovách. Stejný názor je i v literatuře.
Nicméně skutečně Rozsudek Vrchního soudu v Praze ze dne 23.1.2009, sp. zn. 7 Cmo 160/2008 neumožňuje hlasování per rollam. Asi si kluci soudcovský popletli soukromoprávní a veřejnoprávní předpis (Podrobněji Právní rozhledy č. 10/2009). Možná mají vzdělání z nejmenované právnické fakulty, kde lze JUDr. získat během letních prázdnin. :-))
Osobně rozsudkům krajských a vrchních soudů moc velký význam nepřisuzuji, zejména pokud chybí řádné odůvodnění.
Pokud by tento názor pocházel z judikatury NS či ÚS (a v jiné oblasti NSS) bylo by to závažnější. Takto se řídím ustanovením našich stanov a doufám, že naši kverulanti neodebírají Právní rozhledy. :-))
Hezký den!
Pavel
Četl jsem, že Mgr. lze na Vámi zmíněné fakultě získat během letních prázdnin.
Vy jste totéž četl i o JUDr.?
„Není-li to ve vašich stanovách řešeno, účinky usnesení shromáždění vlastníků nastávají okamžikem zveřejnění zápisu ze shromáždění.“
O tom mi není nic známo. (Kromě toho, pokud by to platilo a zápis se nezveřejnil, tak by rozhodnutí nikdy nenabylo účinnosti.)
Vážený pane lake,
jaký způsob zveřejňování zápisů ze schůzí máte máte na mysli? Obecním rozhlasem, ve Sbírce zápisů ze schůzí, nebo snad jinak?
Nedal jsem si prve do spojitosti Vaše dvě doporučení, pane lake:
Zveřejněním jistě myslíte zpřístupnění listiny dálkovým přístupem na internetových stránkách rejstříku společenství, pochopil jsem Vás správně? Jak dlouho takovéto zpřístupnění trvá?
Pane Pilný,
domýšlíte si něco, co v mém příspěvku není. Kdyby bylo mým úmyslem hovořit o vložení do sbírky listin rejstříkového soudu, jistě bych to byl takto formuloval, že?.
Ostatně toto je jiný případ: zápis o hlasování per rollam není zápisem ze shromáždění SVJ.
K Vašemu dotazu jaký způsob zveřejnění jsem měl na mysli:
Ten způsob, který je v daném SVJ uveden ve stanovách, nebo který je v daném SVJ považován za obvyklý.
Protože vím, že Vám tato vyčerpávající odpověď nebude stačit, připojuji příkladmo několik možností:
- vyvěšení na nástěnce SVJ v domě
- předání/zaslání zápisu vlastníkům
- zveřejnění zápisu na webové stránce SVJ
- poslání zápisu emailem všem vlastníkům
- uložení zápisu u předsedy samosprávy s možností nahlédnutí (viz čl.VII/18 a XIV/1f vzorových stanov)
- atd.
lake
Poslední komentáře