Nová volba výboru po 5-ti letech
Dobrý den, ráda bych se informovala co všechno musíme udělat když letos v květnu končí stávajícímu výboru volební období.
- jak máme postupovat
- kolik hlasů je potřebných k schválenínového výboru
- co stím když to nebude chtít nikdo dělat
apod Děkuji za každou radu, děláme to poprvé sami. Procházková M.
Chtěla bych se zeptat, když starému výboru končí funkční období v květnu. Je možné zvolit nový výbor třeba v lednu s účinností od června? Děkuji Petra
Petro: ano, je to možné. Ve formuláři pro rejstříkový soud je speciální rubrika označená „Zapsat ke dni“, kam vyznačíte od kdy má být zapisovaná skutečnost zveřejněna.
Můžete tedy volit v lednu; výsledek následně předá rejstříkovému soudu ještě starý výbor. Ve sbírce listin a v databázi se změna objeví teprve k datu které jste si určili jako den zahájení činnosti nového statutárního orgánu.
lake
Stávající výbor musí svolat za tímto účelem schůzi, na které bude nový výbor zvolen.
Podle § 9 odst. 12 zákona o vlastnictví bytů je k platnosti zvolení členů výboru nebo pověřeného vlastníka zapotřebí, aby na schůzi shromáždění byli přítomni vlastníci jednotek, kteří mají většinu hlasů. Člen výboru nebo pověřený vlastník je zvolen, hlasuje-li pro něj nadpoloviční většina hlasů všech vlastníků. Podívejte se ale do svých stanov, jestli tam nemáte vyšší kvórum.
Dobry den. Mame spolecenstvi a poverenemu vlastniku konci volebni obdobi. Zajimalo by mne, zda on sam muze za sebe hlasovat.
Dobrý den, děkuji za Vaši odpověď, ale to co jste mi napsal vím. Spíše mi jde o to jak se to řeší v praxi.U nás je problém to ,že ze tří čtvrtin jsou spoluvlastníci staří lidé a jen málo mladých, kteří by se měli čas starat o dům.Doposud jsme měli pětičlený výbor, ale teď po 5-ti letech už to nechce nikdo z nich dělat.V květnu nám končí volební období a musíme svolat shromáždění a zvolit výbor nový. Mám, ale obavy, že to nikdo nebude chtít dělat a teď bych potřebovala poradit jak se to v tomto případě řeší. A kdyby se náhodou podařilo výbor zvolit tak jak máme postupovat vůči OR a jiným např. dodavatelům energií´, se kterými uzavřel předešlý výbor smlouvy a jsou na nich uvedeny jména předsedy a místopředsedy apod. praktické věci. Víte ono těch postupů je napsáno formálně mnoho, ale my obyčejní vlastníci bytů stejně moc nechápeme jak se to dělá. Snad jsem to napsala srozumitelně. Budu ráda za každou praktickou radu nebo zkušenost. Děkuji Procházková
To je bohužel dost obvyklé, že tyto funkce nikdo nechce zastávat. Je třeba vlastníkům připomenout, že SVJ spravuje jejich finanční prostředky a jejich zájmem se o toto zajímat.
Nevím, jak to máte ve stanovách, ve vzorových je, že členem výboru může být zvolen jen člen společenství, pokud by to skutečně nikdo nechtěl dělat, možná by stálo za to upravit stanovy tak, aby do výbou mohl být zvolen i nečlen SVJ (třeba děti těch starších vlastníků).
Místo výboru můžete zvolit tzv. pověřeného vlastníka, tj. jeden člověk, který bude zastávat funkci výboru.
Pokud se Vám podaří zvolit nový výbor, je třeba změnit zápis v rejstříku SVJ u příslušného obchodního soudu. Přílohy k návrhu na změnu se řešili tady: http://spolecenstvi.okinfo.cz/…hy-k-zadosti
Vůči dodavatelům se nic nemění, smlouvy platí dál.
Velice Vám děkuji za odpověď, Ještě bych se chtěla zeptat jestli starý výbor má v této věci nějaké povinnosti? Jestli mu to funkční období končí ze zákona po 5-ti letech automaticky nebo jestli musí podat nějakou písemnost a také jestli má vůči novému výboru a celému shromáždění nějaké povinnosti.(samozřejmě vím ,že musí předat veškerou agendu co se týká společenství). Děkuji s pozdravem Procházková M.
Poslední komentáře