neplatiči
Dobrý den, mám dotaz – má někdo zkušenosti s následujícím: v SVJ je neplatič, který svůj byt během letošního roku prodal. Prodej se uskutečnil v době, kdy již neplatil na náklady spojené se správou domu a pozemku (a zřejmě i zálohy na služby)- dluh údajně již činí okolo 70 000,00. Zatím výbor SVJ vlastníky o této skutečnosti neinformoval, a to ani na shromáždění vlastníků. Ovšem jak je zřejmé z katastru nemovitostí tímto majetkem je ručeno bance. Nový vlastník také neplatí. Jak byste v tomto případě postupovali při vymáhání dluhů u obou vlastníků (původního a nového)? Exekuce na majetek zde zřejmě uplatnit nepůjde, tak jak se domoci dlužných částek. Děkuji za jakoukoliv radu.
Nu jak vidět výbor je odměňován ale činnost nevykazuje. Částku 70.000 odhaduji na neplacení v počtu 10 – 14 měsíců. To je značná doba poro „úvěrování“ neplatiče. Máte nepochybně i chybně stanovené zálohy dle §15/2 jinak byste si nedovolili tak dlouho otálet s vymáháním.
Neználek'
Problém je v liknavosti vlastníků a né výboru. Pokud je vše jedno vlatníkům tak proč by to nemělo být jedno výboru. Jaký výbor tací vlastníci a naopak … Každého rozumného vlastníka by mělo zajímat , zda je vše v SVJ finančně v pořádku. Pokud né tak odvolat výbor a sám jít příkladem a začat konat.
Říkáte, že problém je v liknavosti vlastníků. Ale když vlastníky výbor neinformuje, a to ani na shromáždění vlastníků (kdy již dluh existoval) tak vlastník samozřejmě předpokládá, že všichni řádně platí. To bych vlastníkům za vinu nedávala. Nahlédnu-li do obch.rejstříku, tak z roční účetní závěrky za r.2012 lze vyčíst, že dluhy nebyl, takže začal zřejmě vnikat až po 1.1.2013. Ovšem výbor celý rok vlastníky neinformaval, a to ani, jak jsem již výše uvedla, na shromáždění vlastníků. Informace o dluhu se dostala ven neoficiálně zhruba před 14 dny. Jsem zvědavá, co nám na to výbor odpoví.
a divíte se čemu? Hodně SVJ ji tam dává např. ICO: 26741555, 27264734, … stačí jen několik záznamů projít. někteří ji tam nedají a jiní ano.
Jenže ono zjišťovat z účetní závěrky kolik je zde neplatičů a jak moc se o vymáhání výbor stará je krávovina. Vlastníci na to přijdou ale to již bude pozdě. Vlastníci musí sami aktivně se starat jak SVJ hospodaří. A je třeba je k tomu přinutit palečnicemi.
Jak výbor „IvaP“ odpoví – to je jasné NIC jí neřekne nebo jen na púl huby – prostě k ničemu to nebude ani jí ani těm které by to mělo zajímat. Chtěl bych vidět který majitel společnosti by dopustil aby se jeho výkonný ředitel a banda vyžírků pod ním (členové výborů) nazývající se vznosně management starali takhle o majetek a jěště drze obstruovali při snaze zjistit skutečný stav věcí
náš výbor se stará o vymáhání svojich „odměn“. To je tolik práce že na jinou mu již nezbývá fortel. Když mě bude výbor štvát, tak mu prostě ukážu kdo je Pánem a kdo jen psem (sluhou jak káže pán Lake)
Předpokladem k jemukoliv vymáhaní dluhů, jsou průkazné doklady z účetnictví a průkazné doklady o stanovení záloh , poplatků atd. Usnesení shromáždění SVJ. Po shromáždění kopií všech dokladů najděte právníka a podejte návrh na platební rozkaz (PR ) . Dá se to stihnout za dva dni, PR se podávají elektronicky, záloha pro právníka cca 4000 Kč za jeden případ. My podáváme pokud dlužník nekomunikuje , PR po 1 měsíci prodlení. I menší částka se pak prodraží dlužníkovi minimálně o 800 Kč. Zatím jsme vždy úspěšní, většinou zaplatí dlužník ještě před odsouzením. V případě, že je byt zastaven bance, nic se nemění, v první řadě jde exekuce na b. účty , mzdy a soc. dávky. Pokud ani to nepomůže ( dlužník dělá jen načerno a nemá žádný příjem ) a byt je zastaven, budete to platit za dlužníka i nadále a nikdo vám nepomůže. Poučení , žaluje dlužníka ihned jak dluh vznikne.
Pane Vlčku, ono jde o to, co si představujete pod průkazným dokladem např. k předpisu dlouhodobé zálohy. Představa, že je to usnesení vlastníků o tom, že se platí 20,–Kč za metr vlastněné plochy bez dalšího, tak se obávám, že to tak není. To že existují neplatiči, kteří neplatí, protože mají důležitější věci a že se tito leknou po doručení platebního rozkazu a zaplatí je jedna věc, pokud se ale znalí vlastníci ohradí proti platebnímu rozkazu a podají odpor, tak teprve vznikne problém. Máte pouze případy vylekaných neplatičů, nebo se již někdo vzepřel a došlo to až k soudu? Přiznám se, že podávat na někoho platební rozkaz po měsíčním zpoždění mi přijde trochu přitažené za vlasy. Mějte se pěkně Magda
A jak to bude v případě, že neplacení vzniklo jako reakce na událost, kdy je zde doporučováno přestat platit do dlouhodobě přijatých záloh?
Poslední komentáře