nedobrovolné SIPO

Vložil Tonda1, 17. Červenec 2013 - 11:58 ::

dobrý den, může správce vyžadovat placení záloh prostřednictvím SIPO když já jako vlastník nechci??

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Jan II (bez ověření), 17. Červenec 2013 - 14:58

    Pokud se jedná o byty v osobním vlastnictví se správcem se vůbec nebavte. SVJ Vám sdělí částku, variabilní symbol a číslo účtu kam platit formou předpisu plateb záloh a tím je vše vyřešeno. Platíte jak je libo převodem, trvalým příkazem, složenkou… SIPO tj. svolení k inkasu je v tomto státě plném podvodníků holý nesmysl i s tou možností zastropování plateb.

    Vložil Tonda1, 21. Červenec 2013 - 14:48

    správce sem požádalo zrušení předpisu ale odpověď zněla že máme jakousi mandátní smlouvu ve které sem našel tuten odstavec

    7.1 Za služby spojené s užíváním bytu je každý vlastník jednotky povinenplatit měsíční zálohy ve výši stanovené správcem.Tyto zálohy jsou splatné nejpozději do konce běžného měsíce prostřednictvím služeb SIPO,kdy správce domu po kontrole tyto platby následně převede na účet domu.

    co stim dál já bych chtěl sipo zrušit

    Vložil lake, 21. Červenec 2013 - 19:29

    Tondo, hlavně nezmatkujte.

    Mandátní smlouva mezi smluvním správcem a SVJ Vám může být ukradená. Pro Vás neplatí. Vy přece nejste jednou ze smluvních stran. Odstavec, který jste z cizí smlouvy citoval, není pro Vás samozřejmě nijak závazný.

    Platbu prostřednictvím SIPO by Vám mohly nařídit jedině stanovy Vašeho SVJ. Pokud v nich povinnost hradit přes SIPO není uvedena, pak takovou povinnost nemáte.

    I kdyby vaše SVJ mělo ve stanovách hrazení pouze přes SIPO, splnil byste tuto povinnost povolením inkasa ve prospěch Vašeho SVJ, nikoliv ve prospěch cizí osoby, s níž nejste v žádném právním vztahu. Výjimka by opět musela být výslovně uvedena ve stanovách.

    lake

    Vložil Matilda (bez ověření), 17. Červenec 2013 - 20:56

    SIPO neznamená nutně souhlas inkasem. Pokud chcete být vstřícná (slov. ústretová) a nebýt označena za potížistku, můžete se SIPO souhlasit a hradit SIPO převodem (příp. i trvalým). Akceptovat SIPO Vaší povinností není.

    Vložil Dotaz (bez ověření), 18. Červenec 2013 - 0:46

    SIPO především není souhlas s inkasem. „Souhlas s inkasem“ je jiný platební nástroj. Takže tady nemaťte.

    Se SIPem sice nemusí vlastník souhlasit, ale nepochybně je to výhodný nástroj kumulace plateb a není důvod se mu bránit. A co to stojí: 15Kč za platbu v hotovosti nebo cenu na položku na bankovním výpise + 5Kč za vyhotovení měsíčního SIPO rozpisu.

    Platby by měly být směrovány na účet SVJ a nikoli nějakého přiblblého správce.

    Vložil Jan II (bez ověření), 18. Červenec 2013 - 16:28

    (pokud si omezíte strop), ale pokud si poskytovatel služby neoprávněně strhne vyšší částku než na kterou má nárok jste to Vy, který poníženě musí prosit o vrácení. Mě to udělal Telecom a peníze jsem z nich už nedostal. Takže jsem se vyléčil ze služeb Telkomunistů i SIPO. Zatím co jednorázový nebo trvalý příkaz třeba z mBanky, FIO nebo Air je zcela zdarma a máte své finance pod kontrolou.

    Vložil Matilda (bez ověření), 18. Červenec 2013 - 17:17

    „SIPO není souhlas s absolutním inkasem“

    Přesně tak, neboť SIPO vůbec není souhlas s inkasem.

    Vložil Zdenek 22, 18. Červenec 2013 - 6:58

    SIPO = Soustředěné inkaso plateb obyvatelstva

    SIPO ve své podstatě je inkasní platba a o jeho „výhodnosti“ se lze přesvědčit v okamžiku, kdy se s příjemcem plateb plátce z jakýchkoliv důvodů nedohodne na výši platby a on inkasuje platbu vyšší.

    Mně se to v minulosti již stalo (týkalo se to nájemného) a jedinou obranou bylo zrušit souhlas s inkasem celého SIPA a jednotlivé platby postupně převést na individuální.

    Vložil Krupp, 18. Červenec 2013 - 7:12

    Sipo není inkaso i když v něm to slovo je. Přečtěte si jakým způsobem je možno SIPO platit. Buď inkasem, To si ale musíte v bance zřídit stejně, jako jakékoliv jiné inkaso. Nebo hotově na poště. Nebo příkazem z účtu. Nejde dát trvalý příkaz, neboť částky v SIPO se mohou měnit. Na SIPO je samozřejmě vhodné povolit pouze platby těch partnerů, jimž věříte. Pak je to nejlevnější a nejjednodušší způsob platby. Zaplatíte jednou za řadu položek. Jirka

    Vložil Matilda (bez ověření), 18. Červenec 2013 - 10:21

    SIPO je možné hradit trvalým příkazem, v hotovosti ad. Hradíte-li prostřednictvím SIPO např. kabelovou televizi nebo jiné opakující se stejné platby, můžete SIPO hradit trvalým příkazem, variabilní symbol identifikuje plátce.

    Souhlas s inkasem pro SIPO není třeba, i kdyby zde Mr. Lake stokrát psal opak.

    Vložil Krupp, 18. Červenec 2013 - 12:08

    Lake o tom asi moc neví, ale je expertem přes všechno, takže opatrně. S tím trvalým příkazem je to zvláštní, protože se mění pokaždé symbol. Nevím zpaměti, jestli VS, nebo SS. Jeden z nich je spojovací číslo ale ten druhý se pokaždé mění. Jirka

    Vložil Matilda (bez ověření), 18. Červenec 2013 - 12:40

    Zkoušel jste nezadat (a nebo zadat minulý) ten symbol, co se mění, co se stane?

    Pokud by snad platba byla vrácena, přesto by měl plátce doklad o tom, že zaplatil, jednoznačně identifikovatelný právě tzv. spojovacím číslem. Být příjemcem platby, tak bych jednoznačně identifikovatelné platby neodmítala.

    SIPO jsem platila bankovním příkazem, stejnou částku každý měsíc, podrobnosti asi už nedohledám. (Obecně SIPO nemá žádné výhody, spíš naopak, o tom nemá smyslu diskutovat.)

    Vložil Zdenek 22, 18. Červenec 2013 - 12:17

    SIPO nelze platit bezhotovostně trvalým příkazem z účtu, více viz zde: http://www.ceskaposta.cz/…/sipo-id259/

    Vložil lake, 18. Červenec 2013 - 7:49

    SIPO samozřejmě je inkaso.

    V tomto případě je jediný drobný rozdíl, že věřitelé neinkasují částky z účtu pana Kruppa u jeho banky, nýbrž inkasují ze SIPO účtu pana Kruppa u České pošty. O inkaso jde ovšem v každém případě.

    Pan Krupp se pouze musí postarat, aby jeho SIPO účet nebyl v minusu. Tedy buď na tento účet skládá částky v hotovosti u přepážky pošty, nebo hradí složenkou, nebo trvalým příkazem, nebo si zařídí ve své bance povolení k automatickému inkasu ve prospěch České pošty. To je ovšem jiné inkaso než to uvedené v prvním odstavci.

    lake

    Vložil 12345 (bez ověření), 17. Červenec 2013 - 15:22

    Pokuste se psát nadpisy, které dávají smysl. Děkuji

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".