Náklady na parkoviště zaplatí budoucí nájemníci?

Vložil Tomol (bez ověření), 14. Srpen 2020 - 9:40 ::

Máme parkovací místa na pozemku ve spoluvlastnictví (tento pozemek není v PV, ale podíl na pozemku byl součástí kupní smlouvy k bytu a tak to bereme jako součást domu a správu např. sečení trávy zajišťuje výbor).

Dosud jsou parkovací místa volně přístupná všem i cizím. Plošné + svilé značení vyhrazeného parkoviště nás přijde na cca 25 tis, a řešíme jak to uhradit, resp. spoluvlastníci pozemku jsou titéž co členové SVJ takže nemáme problém toto udělat z našich příspěvků.

Ale míst je více než potřebujeme, tedy bychom to mohli pronajmout cizím. Nechceme si komplikovat život vyplácením a daněním nějakých drobných – ročně vybrat 8tis a dělit to 100členy, tj 80kč/vlastníka. Tedy se nabízí otázka:

Zda třeba 5 míst dopředu nenabídnout nečlenům SVJ k pronájmu, s těmito zájemci uzavřít smlouvu, že jim to pronajmeme na 3 roky dopředu a vybranou částkou ihned uhradíme náklady na zřízení :) tedy by to účetnictvím defacto nijak neproteklo. A my bychom zdarma získali vyznačení vyhrazeného parkoviště. Je to moc vyčůrané nebo to není problém?

  • společné části
  • parkování

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil * (bez ověření), 17. Srpen 2020 - 13:19

Píšete, že vlastníci jednotek v domě vlastní i pozemek okolo domu, který není uveden v prohlášení vlastníka jako součást pozemku a domu na něm postaveném. Tedy jej nespravuje SVJ. Na části toho pozemku je trávník, jiná část je uzpůsobena pro užití motorovými vozidly a používáte ji pro parkování automobilů. Vámi uváděná část pozemku užívaná pro parkování aut byla upravena zřejmě stavební činností – má nějakou stavební konstrukci a nějaký povrch. Kdo je vlastníkem toho upraveného povrchu? Spoluvlastníci pozemku, původní developer nebo obec? Máte toto zjištěné a právně upravené? Existují pozemky zastavěné pozemními komunikacemi, kdy vlastnictví pozemku a pozemní komunikace jsou od sebe oddělené. Máte zkontrolováno v pasportu pozemních komunikací na obci, že parkovací místa na Vámi vlastněném pozemku nejsou součástí pozemní komunikace? Že nebyla spolu s příjezdovou pozemní komunikací nějak zatříděna? Pokud by byla součástí pozemní komunikace (místní či účelové), pak by měla být veřejně přístupná komukoliv. Jen v případě účelové komunikace by pak mohlo být Vámi zahájeno správní řízení na zamezení veřejné přístupnosti, abyste s parkovacími místy mohli nakládat dle své libosti. To, kdo vlastní ten stavebně upravený povrch pozemku, jste zatím neuvedl. Může být, že ten nevlastníte, bylo by dobré si toto vyjasnit.

Vložil Justitianus, 14. Srpen 2020 - 14:27
  • Pane Tomol, napsal jste: „Plošné + svilé značení vyhrazeného parkoviště nás přijde na cca 25 tis“.

Sním , nebo bdím? O jakém „vyhrazeném parkovišti“ to píšete?

Vy přece vlastníte ten pozemek! Máte plné právo rozhodovat o tom kdo tam bude parkovat a kdo nikoliv. Nepotřebujete státní ouřad, aby vám milostivě dal razítko a povolil vyhrazené parkování. Toto právo už přece máte originárně, jako vlastníci toho pozemku!

A vy chcete za každou cenu lézt do řiti státu a prosit ouředníky, aby z vašeho pozemku udělali veřejnou pozemní komunikaci? A dokonce za to chcete platit? Uvědomte si, že jakmile podáte státu prst, vezme si vše. Jestliže vlastní hloupostí nabídnete váš pozemek jako pozemní komunikaci, pak si ouředníci mohou kdykoliv vzpomenout že to parkoviště bude placené. Nebo že vám (spoluvlastníkům) zruší privilegium výlučného parkování a bude to veřejné parkoviště.

Člověče, víte vůbec co chcete?


Mimochodem, nerozumíte spoluvlastnickému rozhodování. Smlouvu o poskytnutí parkovacího místa nevlastníkovi parkoviště může za všechny spoluvlastníky pozemku podepsat kterýkoliv ze stovky spoluvlastníků. Nemusíte tedy „sehnat 100 podpisů“, jak se nesprávně domníváte.

O společném pozemku rozhodují jeho spoluvlastníci většinou, počítanou podle podílů. Je nutno vyrozumět každého spoluvlastníka o potřebě rozhodnout o hospodaření se společnou věcí. Pokud se rozhodování neúčastní, je to jeho problém. K přijetí rozhodnutí postačuje souhlas nadpoloviční většiny (počítáno podle podílů). Nemusíte tedy „sehnat 100 podpisů“, jak se nesprávně domníváte.

Justitianus

Vložil Tomol (bez ověření), 14. Srpen 2020 - 15:02

že je pozemek váš neznamená, že si můžete dělat co chcete. U nás je to park a stání u veřejné komunikace. Dle ÚZ a regulace zde nemůžeme vystavět plot a my potom ani netoužíme, nemáme problém že si tu hrají děti z okolí. A pokud není pozemek oplocen tak na něj můžete vstoupit. A parkoviště je totéž – neoplocené je součástí veřejné komunikace. Pokud by to mělo adekvátní tvar a bylo by možné parkoviště oplotit a dát tam závoru potom tam opravdu nikdo cizí nesmí. Ale takto to nemáme. Pokud chcete umístit dopravní značení, tak je úplně jedno, že je to váš pozemek, stále je to veřejná komunikace a dopravní značení je potřeba nechat schválit.

Dobře, s podpisy 100 lidí mě neberte doslova, organizovat speciální smlouvu by stálo mnohem více, než samotný příjem a ostatní by z toho měli radost… aneb letos jsme vybrali 8000kč za nájem, posíláme vám 80kč :D 100 lidem budu vyplácet 80kč a ti to budou dávat do daňového přiznání ehm to je fakt pitomost, proto se tomu chci vyhnout..

Vložil Justitianus, 14. Srpen 2020 - 15:24

Pane Tomole, děkuji za vysvětlení.

Samozřejmě máte pravdu, že pozemek ve vlastníctví jiné osoby než státu může být veřejným prostranstvím. Musel by ovšem být jako veřejné prostranství výslovně uveden ve vyhlášce obce. V tom případě je nakládání vlastníka s tím to pozemkem omezeno, ba znemožněno.

Také máte pravdu v tom, že pozemek může být pozemní komunikací ve smyslu zákona o pozemních komunikacích. Musel by to tak určit silniční správní úřad na základě žádosti vlastníka pozemku. Ale je možné, že jste to takto už koupili – jde o stav, který nemůžete ovlivnit.

Justitianus

Vložil Pavel II (bez ověření), 15. Srpen 2020 - 12:37

je pohled do LV a zjištění uvedeného způsobu využití a druhu pozemku a také zda na něm nevázne věcné břemeno.

Vložil radka2222 (bez ověření), 14. Srpen 2020 - 9:52

všichni vlastníci uzavřou smlouvu s nájemci a budou pobírat nájem odpovídající jejich podílu. jestli za tři roky naráz nebo měsíčně je jedno. každý vlastník uhradí z cca 25 000 částku odpovídající jeho podílu. z peněz svj rozhodně nic hrazeno být nemá a ani „nájem“ si nemůže svj přivlastnit.

Vložil Tomol (bez ověření), 14. Srpen 2020 - 10:36

jasně všichni tj. 100 lidí se napřed složí na 25tis náklad tj. od 100 lidí vybrat 250kč, to zabere několik večerů

následně všichni = 100 lidí bude uzavírat smlouvu (i formálně sehnat 100 podpisů od vlastníků je problém, někteří ani nežijí v ČR) aby každý rok bylo těmto jednotlivě vyplaceno třeba 80kč, kvůli kterým si bude komplikovat daňové přiznání… jen náklady na takovou komplikovanost převýší zisk (čas s tím strávený, u mnoha doporučené psaní 56kč) – a nakonec 1 nepodepíše a bude trabl

proto mě napadlo (ok možná jsem mimo), uzavřít smlouvu s těmi cizími nájemci že defacto uhradí vznik toho značení a následně tam budou třeba 3 roky parkovat zdarma

užívám SVJ (majitelé jednotek v SVJ = podílnici pozemku, jen pozemek není v PV), takže mimo SVJ bychom museli jednat paralelně ve stejném složení, ideálně se skládat na sečení trávy apod., možná to není do puntíku správně, ale nemá smysl vést 2 jednání a zvlášť řešit náklady na společnou věc, kterou spravují titéž lidé .. tedy SVJ si nic nepřivlastňuje, rozhodují o tomto stejní lidé a těm to jedno – chtějí parkovat

Vložil Člen SVJ (bez ověření), 14. Srpen 2020 - 10:52

Co vlastně chce s tím pozemkem chce SVJ dělat,když není v PV?Rozhodovat o něm, mohou pouze jeho vlastníci zapsaní v KN.

Vložil Tomol (bez ověření), 14. Srpen 2020 - 12:24

spoluvlastníci pozemku jsou stejní jako vlastníci v SVJ, no bohužel to má formální vadu, že to není v PV .. rozhodují o tom tedy stejní lidé, neděláme zvlášť shromáždění a zvlášť nějaké setkání spoluvlastníků. Přineslo by to jen komplikace, další účetnictví – pozemek se musí sekat, musí se na něm odklízet sníh. Navíc slouží především vlastníkům domu.

Vložil Pavel II (bez ověření), 15. Srpen 2020 - 12:39

To je vlastnost toho pozemku. Nepatří mezi společné prostory, ale je v podílovém spoluvlastnictví.

Vložil radka2222 (bez ověření), 14. Srpen 2020 - 13:21

spoluvlastníci pozemku musí vést účetnictví? odkdy a proč?

Vložil Tomol (bez ověření), 14. Srpen 2020 - 13:28

ne nemusí, ale musí nějak zajistit údržbu a ta není zdarma, takže se musí vybírat nějaké příspěvky a z těch příspěvků tato údržba hradit .. máme 4000m2 pozemek a polovina jsou chodníky a parkoviště. Lidé se stěhují, ceny úržby se mění. Fakt toto chcete řešit extra? A nebo to s úplně stejnými lidmi budete řešit v rámci SVJ, ikdyž to úplně formálně nesedí?

Vložil Justitianus, 14. Srpen 2020 - 14:25
  • Tomol napsal Radce: „… bazírujete na detailech, které nesouvisí s dotazem“

Právě naopak, pane Tomole. Ono to s dotazem souvisí. Jestliže určitý okruh osob jsou spoluvlastníci pozemku (neuvedeného v prohlášení), pak nejspíše jde o spoluvlastnictví se stejnými podíly (sám jste to zde dvakrát napsal, viz jednotná úhrada 250 Kč). Ovšem spoluvlastnické podíly na společných částech domu nejsou stejné, že?

Takže náklady na údržbu a zvelebení parkoviště musí být rozúčtovány a vybírány podle jiného klíče než náklady na správu domu. A tyto náklady se nemohou objevit v účetnictví SVJ jako náklady na správu domu. I kdybyste se SVJ dohodli, že bude provádět správu parkoviště jako „vedlejšák“, musí vést tyto náklady odděleně a rozúčtovat je podle jiného klíče než u nákladů správy domu.

To vše jsou pro Vás možná detaily, ale pouze pro Vás. Ostatní vlastníci a po čase i finanční úřad to bude vidět jinak.

Mimochodem, napsal jste, že „lidé se stěhují“. Rozumím tomu tak, že byty se převádějí, vlastníci jednotek se mění. (Při 100 jednotkách to jistě bude pár změn každoročně.) Jste si jist, že okruh osob které jsou spoluvlastníky parkoviště je stále tentýž jako okruh osob které jsou vlastníky bytů v domě? Kdy jste si naposled zkontroloval v katastru zda je tomu skutečně tak?

Ostatně i kdyby ty okruhy osob byly shodné, nic to neznamená. Spoluvlastnické podíly na domě a na parkovišti jsou v každém případě odlišné. Někteří spoluvlastníci parkoviště už možná nejsou vlastníky jednotky. A někteří vlastníci jednotky možná nevlastní žádný podíl na parkovišti. Raději si to ověřte.

Justitianus

Vložil Tomol (bez ověření), 14. Srpen 2020 - 14:27

podíly máme identické a to se bavíme o podílech typu 4523/550268

vlastníci se nám dočasně rozcházejí (někdo prodá byt ale už ne podíl na pozemku) a bohužel lidi musíme nutit k nápravám kupních smluv aby to sedělo. Vyřešila by to změna PV, ale to není prakticky možné ve 100lidech a nechopnosti všech zúčastněných jednat v rozumně krátké době (je v tom spoustu hypoték, a jeden podíl je v likvidaci bývalého develepora, kde developer na likvidaci zvolil bílého koně, kterého ani soud za 10let nedohledal)

svět není růžový, a nestane se jím ani podle zákona

Vložil radka2222 (bez ověření), 14. Srpen 2020 - 14:57

nutit k nápravám kupních smluv aby to sedělo.. k jaké nápravě? jakým právem? je jen jejich věc, zda prodají i podíl na pozemku. takže ten co prodal byt a ne pozemek neplatil nic a ten co od něj koupil byt mu financoval náklady na pozemek? proboha co to máte za lidi ve výboru? vyměnit!!!

Vložil Justitianus, 14. Srpen 2020 - 14:34

Pane Tomole, napsal jste nepravdu. Podíl 4523/550268 není 1/100. Takže buď podíly na společných částech domu nejsou identické, nebo jsou identické, avšak jde o jiná čísla než jste uvedl.

Justitianus

Vložil Tomol (bez ověření), 14. Srpen 2020 - 14:48

jsou stejné tj pokud má někdo 4523/550268 v domě, tj i na spol. částech, pak stejný podíl má i na tomto pozemku okolo domu. 100 podílů není stejných, když jsou v domě byty ruzných velikostí – 2+KK má menší podíl než 4+KK, a ani všechny 2+KK nemají stejnou plochu.

Přispíváme na dům stejnými podíly, jako by jsme přispívali i spoluvlastníci na okolní pozemek, tedy nikdo není škodný a neplatí víc než jsou jeho poměrné náklady.

Vložil Justitianus, 14. Srpen 2020 - 15:14

Pane Tomole, opět si protiřečíte.

  • Prve jste zde napsal (dvakrát ve dvou různých příspěvcích!!!) že na zprovoznění parkoviště budete vybírat shodnou částku 250 Kč od každého vlastníka jednotky. Takže podíly na parkovišti jsou stejné u všech spoluvlastníků.
  • Teď tvrdíte, že podíly na společných částech domu nejsou stejné, cituji: „100 podílů není stejných, když jsou v domě byty ruzných velikostí – 2+KK má menší podíl než 4+KK, a ani všechny 2+KK nemají stejnou plochu.“.

I přesto však činíte tento vnitřně rozporný závěr: „Přispíváme na dům stejnými podíly, jako by jsme přispívali i spoluvlastníci na okolní pozemek“.

Takže: Tahal jste nás za nos prve, když jste (dvakrát) psal o shodném příspěvku 250 Kč, nebo nás taháte za nos teď? Už tomu přestávám rozumět.

Justitianus

Vložil Tomol (bez ověření), 14. Srpen 2020 - 15:18

jasně že ne každý dá 250kč, měl sem to tu vypsat v tabulce kolik dá každý??? není jednodušší to zobecnit na 100 spoluvlastníků a náklad 25000kč že je to 250kč? Chápu asi ne. A ikdybych to vypsal bylo by to irelevantní, když se tomu výběru chci vyhnout tím že to rovnou pronajmu a ti nájemci to celé zaplatí? asi ne a vyřešíme raději podíly

děkuji vám nikam nevedoucí radu, diskuse se ubrala do úplné …

Vložil Justitianus, 14. Srpen 2020 - 16:31

Pane Tomole, ano, jsem hnidopich. Chcete poradit s podstatou dotazu. To je ale těžké, když každou informaci z Vás musíme páčit heverem.

Jakmile vaše SVJ přijalo první korunu na účel, který nijak nesouvisí se správou domu (správa parkoviště), vznikla mu tato zákonná povinnost:

Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů
§ 39a
(4) [S]polečenství vlastníků jednotek [je povinno] podat přihlášku k registraci k dani z příjmů právnických osob u příslušného správce daně do 15 dnů ode dne, kdy začn[e] vykonávat činnost, která je zdrojem příjmů, nebo začn[e] přijímat příjmy. 

Jste si toho vědom? Dodrželo vaše SVJ zákon? Je registrováno k dani z příjmů? Podává každoročně daňové přiznání z důvodů příjmů za správu parkoviště?


Chci tím naznačit, že současný stav s sebou nese problémy, o kterých členové výboru zřejmě nic netuší a porušují zákon.

Pro váš dům by možná bylo nejlepším řešením aby SVJ odkoupilo pozemek s parkovištěm do svého vlastnictví. Do majetku SVJ to bude zařazeno jako „nemovitá věc určená ke správě domu“. Náklady na provoz parkoviště budou hrazeny z příspěvků na správu. Odpadnou tím veškeré problémy s opomenutým prodejem spoluvlastnického podílu na parkovišti.

Justitianus

Vložil Tomol (bez ověření), 14. Srpen 2020 - 21:36

ano toho jsem si vedom, dosud zadna mista nepronajimame – jen je uzivame, a nove chceme oznacit za sva dalsi, coz je investice 25tis a ja prave nechci aby to platilo SVJ. Proto sem nastinil moznost, ze by jsme smluvne dopredu pronajali treba 5 mist na 3 roky cizim lidem, kteri timto zaplati naklady. Kdyz to reknu uplne pitome, objednam to oznaceni a dostanu fakturu k proplaceni, tech 5 lidi tu fakturu zaplati a my je tam nechame 3 roky parkovat… jak jsem rekl ucetnictvim by to vubec neproteklo.

Vložil JaVa, 15. Srpen 2020 - 9:18

" ja prave nechci aby to platilo SVJ."

Můžete nám zde, prosím doložit § znění zákona, na základě kterého,by měla právnická osoba SVJ hradit náklady na zřízení nových parkovacích míst na pozemku,který za a) vůbec nevlastní a za b), dle § 1166 (PV) a 1189 ho nemá ve své správě?

Děkuji za odpověď.JaVa

Vložil Člen SVJ (bez ověření), 15. Srpen 2020 - 8:10

Jako Jánošík,bohatým brát a chudým dávat.Hlavně,bych při tom ojebal stát.

Vložil Tomol (bez ověření), 14. Srpen 2020 - 21:57

SVJ myslim my jako spoluvlastnici pozemku, ikdyz pozemek neni v PV, takze formalne o nem SVJ nerozhoduje, resp rozhoduji stejni lide jako jsou v SVJ

Vložil Tomol (bez ověření), 14. Srpen 2020 - 15:14

že máte 1/4 pozemku z dědictví po babičce je možné, ale není problém mít jakýkoliv podíl na pozemku třeba zlomky typu 4523/550268. Že jste to ještě neviděl, neznamená že to nejde.

Vložil radka2222 (bez ověření), 14. Srpen 2020 - 14:59

jste psal, že někdo prodá byt a pozemek ne…tak co kdybyste napsal pravdu a nemlžil

Vložil Tomol (bez ověření), 14. Srpen 2020 - 15:08

aktuálně řešíme 2 lidi, kteří prodali byt a zapomněli na ten pozemek, o nic nejde, výbor jim zdarma poskytl smlouvu (už to děláme po x-té) a je to stojí 2000kč navíc za další vklad.. vyřeší se to jako vždy za pár týdnů. Ano během těch pár týdnů se možná najde další co to blbě prodá ale se zpožděním se to narovná. Ne není to dokonalé, lépe než to lidem každé shromáždění připomínat to vyřešit neumíme.

Vložil AnonymousQwerty (bez ověření), 16. Srpen 2020 - 15:13

Můžete nám napsat co je SVJ do toho jestli někdo prodá nebo ne prodá svůj podíl na pozemku otazník Co je to za drzost nutit lidi něco prodávat? Co když si ten pozemek chtějí ponechat?

Vložil radka2222 (bez ověření), 14. Srpen 2020 - 15:22

jak blbě prodá? vy nesmíte nikoho nutit aby prodal svůj majetek!!!! klidně si může pozemek ponechat i po prodeji bytu! doufám, že jim netvrdíte, že MUSÍ prodat i pozemek, to by zavánělo protizákonným jednáním…

Vložil Tomol (bez ověření), 14. Srpen 2020 - 15:48

upozorníme především původního majitele, že bude muset i nadále přispívat na údržbu pozemku, ikdyž prodal byt .. a to on sám samozřejmě nechce, za pár let to bude v součtu víc než poplatek za vklad

Vložil Anonymous,Qwerty (bez ověření), 16. Srpen 2020 - 16:25

SVJ nemá co strkat noc do cizího majetku, to Vám nedochází.

a
Vložil radka2222 (bez ověření), 14. Srpen 2020 - 15:56

jakou částkou? jakou částkou přispívají vlastníci bytů na pozemek?? kde to je stanoveno?

Vložil Tomol (bez ověření), 14. Srpen 2020 - 16:08

trávu nám seče firma na fakturu cca 10× ročně, hrabe se sníh na dohodu dle hodin, na fakturu je úprava stromů a keřů… sečtete a vydělíte podílem .. cca 50 tis ročně * např. 4523/550268 = cca 410kč ročně .. chcete zasílat faktury? co myslíte … fakt nechtějí :)

Vložil radka2222 (bez ověření), 14. Srpen 2020 - 16:16

opět. tvrdil jste, že trávu seká výbor.

Vložil radka2222 (bez ověření), 14. Srpen 2020 - 15:56

informace upravujete podle toho, co vám zde napíšeme. nutíte ty lidi, i smlouvy jim předepíšete. jakou cenu za ten podíl do smluv píšete? to ochotně noví majitelé bytu vysolí další peníze za pozemek? nebo nutíte ty původní prodat podíl na pozemku za korunu? najděte někoho, kdo problematice svj rozumí, než neskončíte s TO na členy výboru.

Vložil Tomol (bez ověření), 14. Srpen 2020 - 16:02

Vše je ošetřeno ve smlouvě ve smyslu že prodej podílu pozemku byl zamýšlen, ale byl ve smlouvě k prodeje bytu opomenut, vzhledem k tomu že pozemkové podíly odpovídají i podílům na společných částech tak s tímto není žádný problém. Platí se jen vklad. S nařknutím LŽETE opatrně.

Vložil Člen SVJ (bez ověření), 14. Srpen 2020 - 17:00

Označit někoho,kdo na tomto portálu mění své „bláboly“ o velikosti podílu na pozemku,který není v PV, podle toho, jak zrovna fouká vítr,lhářem, není nic špatného. Obzvláště když ten „rádoby statutár“ není ochoten sdělit adresu domu,aby se dalo zjistit jestli jen necamrá!

Vložil radka2222 (bez ověření), 14. Srpen 2020 - 16:15

by jen debil „daroval“ pozemek a ještě za to zaplatil 2000. trvám na tom že lžete a na základě vašich lživých informací nutíte vlastníky pozemky „darovat“.

Vložil Tomol (bez ověření), 14. Srpen 2020 - 16:25

Vlastník prodá byt jinému vlastníkovi. Následně mu prodá ještě pozemek. Výbor se na tomto nijak neobohatí. Jestli vás zajímá hodnota toho pozemku, tak poměrově k bytu 2+KK až 5+KK je to cca 300–500kč. Pokud vás zajímá i kde se tato cena bere, tak byla dána odhadcem na cca 1200–1500kč/m2. Jestli se vám zdá ve výsledku malá tak odhadce snižuje cenu počtem podílníků tj v našem případě ji dělí 100. Ta cena je zcela zanedbatelná vzhledem k bytům v řádu 2–5mega.

Vložil radka2222 (bez ověření), 14. Srpen 2020 - 16:30

podíl nabídl vlastník někomu z jiného domu, kde nemají kde parkovat, rád by dal nohe víc. zase si odporujete (lžete). sto bytů, parkovacích míst víc než je třeba, ale podíl dle vaší ceny odpovídá max. 0,3 m2. tam nezaparkuje ani koloběžku. a co z toho má výbor? dále si zjednoduší „práci s pozemkem“ když ji zahrnuje pod správu svj.

Vložil Tomol (bez ověření), 14. Srpen 2020 - 16:46

pod domem je 50 garáží, před domem parkovacích míst 27, za domem 13, vlastníkem nemusí být vždy byt .. v našem případě jsou tu i samostatní majitelé garáží (byt nemají) ale i ordinace lékařů – ti zase potřebují parkovat přes den, zatímco běžní lidé až k večeru .. tedy se v parkování vystřídají

ad ten příklad… podíl 4523/550268 ze 4200m2 = cca 34,5m2 krát 1200kč/m2 děleno 100 spoluvlastníků = 414kč hodnota pozemku

za 414kč parkoviště nekoupíte, ale náš pozemek není jen parkoviště

a ano výbor má jednodušší správu, vždyť to říkám od počátku, že se staráme o pozemek, protože ho vlastní stejní lidé

a proč ho vlastní stejní lidé? protože nechcete mít podíl 4523/550268 na pozemku, na který by jste akorát přispívala a nikdy ho rozumně neprodala

Vložil Petr87, 16. Srpen 2020 - 20:58

Váš výpočet ceny za podíl na parkovišti vypadá asi takto:

Máte byt s podílem 4523/550268, který má podlahovou plochu (ať se dobře počítá) 100 m2. Cena určená znalcem je 60.000 Kč za m2. Prodejní cena je 60.000×100 (plocha) / 100 (počet spoluvlastníků) = 60.000 Kč.

To jako myslíte vážně? Opravdu mi chcete tvrdit, že kdyby se prodával místo kusu parkoviště byt, prodáte ho za 60.000 Kč, protože má dům 100 spoluvlastníků?

Snad je z příkladu dostatečně pochopitelné, že dělit cenu za 34,5 m2 100 s­poluvlastníky je naprostý nesmysl. Ty spoluvlastníky máte dávno zohledněné ve spoluvlastnickém podílu na pozemku. Až si toho jednou někdo všimne, možná se budete hodně divit…

Vložil Tomol (bez ověření), 17. Srpen 2020 - 0:04

dám vám ještě jednodušší příklad:

  • máte pozemek 10m2 a cenu 500kč/m2
  • celkem je hodnota 10×500 = 5000kč pokud jste jediným majitelem a chcete jej prodat
  • ale máte to s bratrem na půl tedy vy i bratr máte každý 5m2 po 2500kč, pokud se domluvíte a prodáváte oba dva podíly stále je hodnota 5000kč
  • ale pokud chcete prodat jen svůj podíl a ten není nějak vymezen, potom není odhadní cena za vaši půlku 2500kč bude krácena koeficientem za nižší obchodovatelnost

Proč? protože když koupíte celek můžete s ním libovolně nakládat a nemusíte se nikoho ptát. Když to máte s někým napůl, máte menší možnost s tím pozemkem nakládat, tím pádem klesá jeho hodnota.

Pokud jste setinovým vlastníkem je to úplně k prdu. Pokud se nedomluvíte s ostatními má mizernou hodnotu, a jestli se domluvíte je ve hvězdách.

Pokud máte byt, možná ho společně pronajmete a možná dostanete 1/100 zisku. Pokud máte pozemek svázaný regulacemi, plný komunikací, zisk 0kč, ale náklady na údržbu 30–40000kč/ročně, tak je to podíl o který se poperete.

Vložil Tazatelka (bez ověření), 17. Srpen 2020 - 9:02

„ale pokud chcete prodat jen svůj podíl a ten není nějak vymezen, potom není odhadní cena za vaši půlku 2500kč bude krácena koeficientem za nižší obchodovatelnost“

Nedávno jsem četla článek, že v takovém případě se prodejní cena snižuje na cca 1/4. Zkusím dohledat, případně sem doplňte odkaz, pokud to taky někdo četl. Údajně se na takovéto odkupy jinak neprodejných podílů zaměřují některé společnosti. Normální člověk podíl nekoupí.

Vložil Tom puv (bez ověření), 17. Srpen 2020 - 13:01

o podíly mají zájem spekulanti, ale to se týká třeba 1/2 domu (komplikují vám nakládání s nemovitostí) a buď vám pak nabídnou tu 1/2 za mnohem vyšší cenu nebo za směšnou cenu chtějí odkoupit vaši 1/2. U podílu 1/100 je taková spekulace nesmyslná.

Vložil radka2222 (bez ověření), 17. Srpen 2020 - 9:37

u nemovitostí – staveb, nerozdělených na jednotky určitě. ale u pozemků rozhodně ne na 1/4. tom tvrdí, že podíl má hodnotu pár stovek. ALE…

ročně vybrat 8tis za 5 míst to vychází na cca 133,33 Kč měsíčně (a to je nepřiměřeně nízká částka i kdyby to bylo na samotě u lesa). takže jak píšu, jen debil by se dobrovolně podílu zbavil.

sám píše, že v okolí nemají ostatní baráky kde parkovat. vlastnictví podílu na „parkovišti“ mi dává právo ho užívat, tj. parkovat. pak nevidím důvod ten podíl na nátlak SVJ někomu přenechat zadarmo či za 400. raději ho prodám někomu z vedlejšího baráku, a ten místo 1 600 Kč za nájem každý rok nějakých pár desítek tisíc rád dá. BTW: u nás v městysi se jedno parkovací místo pronajímá za 900 kč měsíčně. 1600 za rok je směšné i pokud by se jednalo o vesnici, pokud je v okolí nedostatek parkování.

Vložil Tom puv (bez ověření), 17. Srpen 2020 - 13:15

máte X míst pro 100 spoluvlastníků

  1. jako doposud, je využívají po společné dohodě všichni, pravidlem kdo dřív přijede ten parkuje, pronájem nemáme
  2. většinu míst necháte v užívání jako a) a 5 míst vyhradíte na pronájem (u nás se by se dalo pronajmout cca 500kč/měsíc/místo) tj zisk bude 5× 500kč * 12měsíců = 30000kč. Těchto 30000 kč podělíme 100 vlastníky a každému dáme 300kč. Většina lidí je zaměstnaných a jen podepíší prohlášení k dani. Opravdu nechci 100 lidem vysvětlovat jak to mají zdanit, kam to mají vypsat atd. A zároveň od těchto lidí budete vybírat 25000 tisíc, tj cca 250kč na vlastníka na označení těchto míst.
  3. je varianta na kterou se stále ptám – mohu to těm lidem „pronajmout“ (po dohodě s ostatními spoluvlastníky) s tím že od nich nebudu požadovat platbu za pronájem, ALE tito nájemníci se složí a zaplatí fakturu na označení těch míst

jinak když vy vlastníte 1/100 logicky nemůžete říct, že budete výhradně užívat 1 parkovací místo ze 27 resp 40ti (100 míst venku nemáme). A nikdo si jej za stejných podmínek nepronajme. Tedy cena za podíl není 0 ale není ani kdoví jaká – máte právo k celé věci, ale úplně stejně to mají ostatní.

Vložil Vavřinec (bez ověření), 17. Srpen 2020 - 16:00

„25000 tisíc, tj cca 250kč na vlastníka na označení těchto míst.“

Označím Vám to za třetinu. Berete?

Vložil radka2222 (bez ověření), 17. Srpen 2020 - 15:20

jinak když vy vlastníte 1/100 logicky nemůžete říct, že budete výhradně užívat 1 parkovací místo

to taky netvrdím. vy máte dostatek parkovacích míst. já svůj podíl prodám za sumu odpovídající tržní ceně pozemku/ parkovacího místa někomu z vedlejšího baráku. a ten pak jako spoluvlastník parkovací plochy parkuje jako všichni ostatní, kdo dřív přijede ten parkuje. a protože máte míst nadbytek, jistě každý den v pohodě zaparkuje. pokud je tedy pravda co tvrdíte, tedy že místa je tam stále dost, že dokonce pěti se chcete zbavit, tak nevidím důvod proč by si někdo podíl nekoupil, když bude mít zajištěno právo bezplatného parkování. a vy tvrdíte, že toto neomezené právo parkování na sídlišti, kde je nedostatek parkovacích míst, je bezcenné?

Vložil Člen SVJ (bez ověření), 17. Srpen 2020 - 16:32

Myslíte si že to ten „chudák“ pochopí?Mu totiž stále nedochází,že pokud ten pozemek není v PV, tak o jeho „prodeji“ či užívání mohou rozhodovat jenom jeho podíloví vlastníci a ne SVJ.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".