Minimální záloha do fondu oprav ze zákonu
Dobrý den, chtěl bych se zeptat jaký zákon stanovuje minimální zálohu do fondu oprav, chtěli jsem zateplit a půjčit si peníze s tím že nebudeme muset moc navyšovat platby že se větší částka bude splácet s toho co dáváme do fondu oprav. Splátka by byla třeba 800Kč a 200Kč by šli do fondu oprav, původně bylo 1000Kč na byt. Bohužel nám bylo oznámeno od správce že to není možné že ze zákona je minimální platba na byt do fondu oprav 500Kč. Nikde jsme takový zákon nenašel a ani správce nic nedoložil jen furt říkal že je to ze zákona!
Jsme SVJ, všichni máme byty ve vlastnictví.
Děkuji moc za vaše odpovědi.
Už taky byla použita zkratka vytvořená z prvních písmen slov: DZOMI
DZOMI=dlouhodobá záloha na opravy, modernizaci a investice
správním firmám se nechce tlačit na tvůrce účetních programů, aby nakonfigurovali odpovídající terminologii
taky do těch programů moc neinvestují a používají staré pro BD, někteří dokonce pomalu předlistopadové, kde se předepisuje nájem
Správce kecááá, pokud není schopen dát odkaz, je neschopný. Jste-li ve výboru, měli byste znát pár norem SV se týkajícícíh ale hledali jste dobře. VY jste právnická osoba, odpovědná. Kolik budete skládat je vaše věc, mít rezervu na odhlasované akce, nečekané události.
Takzvaný ..„fond oprav“ je lidové označení pro oficiální označení.. „dlouhodobou zálohu na opravy“.. je tomu zřejmě z historických důvodů a dle mého i proto že se většině lidí nechce říkat to delší (úřednické) oficiální označení.. myslím že to není nic proti ničemu a z vlastní zkušenosti vím že název ..fond oprav akceptují i soudy..(jinak řečeno..žabomyší válka o slovíčkaření..)
K vašemu problému.. ze zákona nic neplyne kolik do toho fondu platit.. je jen na vašem SVJ kolik si odhlasujete a co z něj bude platit.. je třeba samozřejmě vycházet z reálných potřeb vašeho SVJ.. a ani moc nechápu proč by se z toho nemohl splácet úvěr (my tak činíme už řadu let).. ve finále to jsou vždy jedny peníze.. jen někdo má potřebu vymýšlet další a další účetní „chlívečky“..
Nejsem účetní, ale vím, kdo tvoří fondy a z čeho. Je to pane zdanitelný příjem. Všechni co mají v účetnictví položku fond xy by měli z něj odvést daň. To se ovšem na dlouhodobé zálohy nevztahuje. A žádný zákon nepředepisuje kolik se má minimálně platit do neexistujícího fondu SVJ.
Dobrý den, pane tpd!
Co se týče tzv. fondu oprav, souhlasím, používají to i správní firmy a účetní SVJ a každý ví, o co se jedná.
Co se týče platby úvěru, tak nesouhlasím. Je lepší oddělené účtování úvěru. Úvěr se účtuje jako pohledávka vůči vlastníkům a zároveň závazek vůči bance. Tahat tuto částku skrz tzv. fond oprav je nesprávné (protože se nejedná o zálohu – naopak). Další důvod je ten, že předpisy na splátku úvěru mohou být v jiné výši, než předpisy do tzv. fondu oprav (např. někteří vlastníci zaplatí celou částku jednorázově a úvěr pak nesplácí).
Taiso, to není pravda. je tady o tom hodně dlouhé vlákno. Když se zeptáš spoluvlastníků kolik platí do toho „fondu oprav“, tak do toho semelou i služby a někdy i úvěr. Takže netvrď, že každý ví o co se jedná. To tu už bylo vyvráceno. My máme např. účetní, které výbor podstrčil fakturu s DPH na stavební práce 21% (snad každý i neúčetní ví, že když tak, tak už 15%) a „vystavitel“ dokonce neměl ani DIČ a nebyl plátce DPH.
Viz
http://www.portalsvj.cz/…u-fond-oprav
a kdo přesvědčuje sebe a ostatní o „fondu oprav“, tak ať si vylepí na svůj pracovní stůl z příspěvku toto
"Velmi pěkné články, pane lake a paní PeDuples. Dovolila jsem si je převzít na svůj web pro účetní. A protože jsem tam pro ně připojila pár slov, zde je odkaz: http://klaiex.webnode.cz/…-fond-oprav/
Za mínusy děkuji předem. Jen doufám, že nebudou nesekány moc rychle a že si to stačí přečíst alespoň pár účetních, kteří se také nemohou s milovaným „fondem oprav“ zatím rozloučit".
Petře uvádíš: „Když se zeptáš spoluvlastníků kolik platí do toho „fondu oprav“, tak do toho semelou i služby a někdy i úvěr.“
Ja tvrdím, když se zeptáš spoluvlastníků kolik platí do "dlouhodobých záloh“, tak do toho semelou i služby a někdy i úvěr úplně stejně, jako když se zeptáš na fond oprav.
Petře.. to myslíte opravdu vážně..??.. bylo to samozřejmě myšleno v obecné rovině a víceméně pro lidičky kterým je ta účetní hatmatilka cizí.. a jen pro názornost.. jistě víte co to je počítač že.. ??.. a víte tedy že správně by jste měl používat označení..personal computer.. nebo aspoň počeštěné.. kompjuter..(tak to zní v hovorové řeči).. a schválně napište jaké slovo používáte vy..??.. dovoluji si tvrdit že.. POČÍTAČ..!!.. a i pod tímto slovem se „schovávají“ různá zařízení.. stejně jako v takzvaném „Fondu oprav“ se „schovávají“ různé položky.. ale proboha to rozklíčování.. co se pod čím „skrývá“ je už pro ..specialisty na účetnictví či PC.. opravdu to je tak těžké pochopit.. a jak už jsem psal výše.. je to naprosto nesmyslná žabomyší válka o slovíčkaření.. to je celé.. Hezký den
Co se čertíte, tpd. Proč tomu vašemu fondu oprav neříkáte třeba sud. Tam se dá taky sypat cokoliv bez ladu a skladu. Co se kde skrývá nerozkličuje specialista, ale určují vlastníci hlasováním na shromáždění. To není slovíčkaření ani žabomyší válka.
Proboha jak jste na to přišel že se čertím..??.. to ani náhodou.. na váš komentář můžu snad jen napsat.. „Já o voze ..vy o koze..“ to je celé.. Hezký večer
Pláčete na špatném hrobě, drahý Petře. Přesvědčte napřed profesionály (správní firmy, účetní SVJ, právníky, banky – viz příspěvek níže, atd.), ať to nepoužívají a postupně to jistě přestanou používat i laici (vlastníci).
Dobrý den,
Ok já to nijak nerozporuji.. nejsem účetní.. tyto věci nám zajišťuje účetní firma.. je možné že v „papírech“ to je tak jak píšete.. ale pro lepší chápání „normálních“ lidiček ..neb účetní řeči v drtivé většině nerozumí.. je jednodušší sdělit (možná i nesprávně).. že úvěr je splácen z té hromádky.. které se lidově říká ..„Fond oprav“.. myslím že to není žádný „zločin“.. Hezký den
Pokud máte skutečně kvalifikovanou účetní firmu, tak zcela jistě ví, že splácet dluh nejde z fondu oprav ani z té hromádky, jak tomu říkáte. Na splácení dluhu musí být jiná hromádka.
V normálních SVJ se vlastníkům vydávají předpisy plateb ve kterých se se mj. uvádí zálohy na jednotlivé služby a také příspěvky na správu domu(někde rozdělené na krátkodobé a dlouhodobé a také splátka ze které pak SVJ splácí úvěr – zejména když někteří vlastníci zaplatili svůj závazek najednou a na splácení úvěru se pak samozřejmě nepodílí). To vše je sečteno do jedné částky, kterou vlastníci měsíčně platí na účet SVJ (=jedna velká hromádka). Účetní pak tyto částky dle vnitřních pravidel rozklíčuje a účtuje na odpovídající účty (hromádky). Z těchto údajů se pak po zaúčtování nákladů tvoří vyúčtování (rozúčtování) účetní závěrka a pod. No a je možné v určitých cyklech získávat operativní informace o stavu (např. kolik má kdo „naspořeno“ :-) a jak na tom SVJ je.
Ano, to máte pravdu. Je vhodné prezentovat účetnictví „lidičkám“ jednoduše – tak, aby tomu rozuměli. Ale zároveň to mít v účetnictví správně. Bohužel z těch dotazů, co zde padají, vyplývá, že si to správní firmy a účetní často „zjednodušují“ i v tom účetnictví a to není dobře.
Anonymous,
- fond oprav v drtivé většině případů neexistuje, máte na mysli asi dlouhodobou zálohu na opravy
- žádná předpis neupravuje výši dlouhodobé zálohy na opravy
- když Vám někdo tvrdí, že něco MUSÍTE nebo NESMÍTE, tak se ho zeptejte PROČ?
- správce asi vychází ze skutečnosti, že utratíte 500 Kč za běžnou údržbu a běžné opravy. To může být pravda. Pokud správce zdůvodní tuto částku údaji z minulosti, tak je to OK. Pokud se ale správce ohání neexistujícím zákonem, tak si na něho dejte pozor.
- podívejte se kolik jste v minulosti utratili za běžnou údržbu a opravy a to si stanovte jako minimální částku. Domnívám se, že 200 Kč nebude stačit. K tomu připočtěte splátku a víte kolik máte platit. Takto sestavený rozpočet ale neumožní jinou opravu. Osobně bych do toho bez určité rezervy nešel.
Hezký den!
Pavel
o minulé běžné údržbě , ale o výdajích , které mne pravděpodobně v budoucnosti čekají. Jestliže například výrobce dnešního výtahu uvádí životnost nějakých 25 let a jestliže vím , že generální rekonstrukce příp.nový výtah stojí 500.000–1.000.000 Kč , měl bych si splácet tak , abych jenom na výtah z fondu oprav těch 500.000 Kč za 25 let našetřil. Stejné je to se vším dalším …
A pokud se vlastníci dohodnou, že je za x let čeká nějaká investice je jen na nich jak ji každý z nich chce financovat. Někdo platí casch někdo si půjčí a někdo má potřebu si ty peníze šetřit u někoho jiného, třeba SVJ. Není jen jeden jediný způsob. I ta půjčka může být individuální. Není nutné aby SVJ fungovala jako banka, zvláště když to většinou neumí (tím mám na mysli zajištění dluhu a splátek).
… není stanovena žádným zákonem, možná jen Vašimi stanovami … Jen si dovolím připomenout,že splátky úvěru by neměly být součástí tzv. FO (=příspívání na správu domu a pozemku)
předepisuje banka při poskytování úvěru a předpokladu úhrady splátek z tohoto zdroje. Např. ČSOB: „měsíční splátka úvěru (jistina + úrok) musí činit max. 85 % měsíčního přídělu do FO“.
Poslední komentáře