lokální vytápění v domě s centrálním topením.
SVJ vlastní dům o 20-ti bytových jednotkách, který byl postaven v roce 1960 a byl kolaudován s lokálním topením / kamna na fosilní paliva včetně komínových průduchů/. Dodatečně v následujích letech byl dům připojen na centrální rozvod topení a TUV. Při nedávné rekontrukci střechy byly provedeny opravy komínů včetně jejich revize. Někteří nájemníci vzhledem k dostupnosti palivového dříví a nemalé ceně GJ se dotazují na možnost vytápění bytových jednotek krbovými kamny. Otázka zní: Je toto možné a případně za jakých podmínek. V kladném případě jaké položky je nutno uhradit za centrální dodávku tepla/ elektronické měřiče budou vykazovat nulovou spotřebu tepla/. Za odpověď všem děkuji.
Já jsem si před pár lety pořídil do bytu Jotulky (dlouho jsem o tom snil). Kominíci mi řekli, že pokud chci využívat komín příslušný k mému bytu tak stačí jen jejich vyjádření s kulatým razítkem, pokud bych chtěl využívat jiný komín musím mít svolení majitele domu. Tímto jsem si splnil sen mít doma žívý oheň na druhou stranu aby to nahradilo ústření vytápění to není, nedovedu si představit, že bych měl ve sklepě uskladněné dřevo na celou zimu, popř. že by toto udělali v domě všichni. Co se vyúčtování týče, my jsme se v domě dohodli, že se nebudeme držet přesně vyhlášky 372/2001 Sb a máme vlastní poměr. Dohodli jsme se především proto, že více lidí si vyrábí teplo jinak – já mám krbová kamna, jiný nájemník má elektrický krb, někteří si udělali „teplou podlahu“ s topným drátem, někteří si přitápí v noci přímotopem, neboť je prý budí hlučící termohlavice (já spíš myslím že si spočetli, že noční proud je levnější než naše slavná teplárenská :-)) atd. Tedy zkuste se v domě dohodnout, pokud máte měřiče tepla a dohodnete se na „svém“ poměru není co řešit. Nevěřím ale že by někdo topil jen krbovými kamny a měl nulové námery, resp. u nás v domě jsem nulový náměr neviděl, přesto že si lidé přitápí i jinak.
Děkuji za příspěvek. Zatím tuto situaci řešíme placením 40%
z průměrné ceny celkových nákladů na GJ. Protože moje manželka má
ráda teplo tak se teplota v celé bytové jednotce pohybuje kolem 24 až
26 stupňů. Bytová jednotka je lokalizována tak, že je ochlazována
z podlahy sklepním prostorem, z druhé strany chodbou, a nyní ta pikantnost
ze strany třetí sousedem, který má náměry el. přístrojem DOPRIMO III
v hodnotách K-0,LO-5,OP-3,M-0./průměrný počet dílků na jednu bytovou
jednotku je 1500 jednotek./ a čtvrtá stěna je strop. Tímto si vysloužil
přezdívku AMUNDSEN. Ale v každém případě po vysvětlení situace na
schůzi SVJ se pokusím nějaký přijatelný poměr domluvit přestože jsem
přesvědčen, že vytápím vše kolem mé bytové jednotky.Dřevo mám
uskladněné částečně na oploceném dvoře, který má rozlohu 690 m2.
S pozdravem.
My naštěstí žádného Amunsena v domě nemáme, nulový náměr se nevyskytuje ani v bytě jedné paní, která je dlohodobě pryč. Všichni nechávají byt minimálně temperovat na „noční provoz“. Každopádně rozdíly v náměrech jsou velké, jak jsem uvedl někdo si přitápí externími zdroji, někteří lidé investovali do oken a vrací se jim to na topení atd. Co se vyhlášky 372/2001 Sb. týče, chápu, že musela být univezální tak pro rozdělení základní a spotřební složky vzali nějakou střední hodnotu. To co bych jí vytknul je naprosto nelogická Jánošíkova klauzule, tedy že po rozúčtování nákladů nastoupí Jánošík a bohatým bere a chudým dává, bez toho aby o tom dotyčné alespoň informoval. Pochopil bych, že ti co se liší od průměru by měli být vyzváni k podání vysvětlení, ale aby jim byly automaticky sebrány peníze a dány těm co se chovají neůsporně není správné. Proto jako první krok bych doporučil aby jste se usnesli na zrušení Jánošíkovské klauzule. Teprve pak bych přistoupil k odhlasování změny poměru základní a spotřební složky. Informujte lidi, že je zde možnost topit i externím zdrojem jako jsou pevná paliva nebo elektřina, stojí za to si udělat propočet, kolik stojí kWh z centrální výtopny a kolik např. vyrobená z elektřiny či dřeva. Např. u nás v domě jsme zjistil že noční elektřina je levnější, než teplárna (o kamnech nemluvě). Pěkná tabulka pro porovnání nákladů je na www.tzb-info.cz.
Ve vaší situaci záleží pouze na kolaudačním stavu nemovitosti. Nepíšete bohužel, zda připojení na centrální zdroj tepla proběhlo tak, že stavební úřad povolil změnu vytápění z lokálního na centrální pro všechny byty. Přitom právě kolaudační stav je rozhodující - nikoliv tedy skutečný, vzniklý možná úpravami "načerno".
Je-li tomu takto (což nevíme), pak návrat k lokálnímu topení kamny bude pouze obnova původního zkolaudovaného stavu nemovitosti; nikdo Vám v tom nemůže bránit a nemůžete být nucen, abyste odstranil svá kamna na pevná paliva a topil pomocí (nezkolaudované) centrální soustavy.
Pokud ovšem dům je podle kolaudačního stavu vytápěn centrálně, postupuje se podle vyhlášky 372/2001 Sb.: každý vlastník jednotky zaplatí minimálně částku odpovídající 60% průměrných nákladů domu na vytápění. Odpojený vlastník pak zaplatí základní složku (40% až 50% nákladů) podle vyhlášky, i kdyby v jeho bytě nebyly radiátory ani stoupací potrubí otopné soustavy.
K tomu obdobně viz Vytápění společných prostor .
lake
Děkuji za vysvětlení.Zatím to takto řešíme a já se odebírám na příslušné oddělení MÚ se kterým máme uzavřeny kupní smlouvy. Mám ale velice nepříjemný pocit, že se kolaudační zápisy nenajdou. Jinak děkuji a jsem s pozdravem.
No podle mě budou platit tu položku co se vztahuje k m2 plochy bytu – u nás 40%, protože i tak berou od vás teplo skrz stoupačky a zdi.
Poslední komentáře