Kdo a jak stanoví výši záloh na služby

Vložil Karla (bez ověření), 25. Duben 2012 - 5:57 ::

Dobrý den,
v našem SVJ jsou vybírány zálohy na služby, ovšem dle mého neodůvodněně přehnané. Každý rok mám při vyúčtování přeplatek ve výši cca 30.000. Žádala jsem výbor o snížení ale sdělil mi jen slovně prostřednictvím člena Výboru že jim správce SVJ sdělil, že to není možné a že záloha na služby je stanovena ohleduplně a právně správně. Mně nepřipadá, že přeplatek ve výši 30.000 je „správně“. Nevím jestli to tak mají i ostatní vlastníci – nikdo se o tom nechce bavit. Na minulém Shromáždění jsem navrhla vypustit nebo alespoň upravit článek stanov ve znění 

  • Výbor …rozhoduje o výši záloh za jednotlivé služby a o způsobu rozúčtování úhrad za služby na jednotlivé vlastníky, není-li rozúčtování úhrad za služby stanoveno zvláštním právním předpisem…

Strhla se ale hádka a vlastníci se rozešli bez hlasování – ale i kdyby hlasovali, změna by odhlasována nebyla.

Uvedené ustanovení stanov tedy dává Výboru možnost rozhodovat bez jakéhokoliv upřesnění.
Také mi není jasné zda lze vymáhat „počet osob v bytě“ – chtěla jsem snížit počet osob na služby v bytě (jsme 4 ale nyní jsou synové na VŠ tak zde nebydlí) ale opět mi bylo řečeno, že to není možné. Dohodu v SVJ přitom o rozúčtování žádnou nemáme. Správce mi řekl, rozhoduje v zastoupení za výbor dle §9a/2 a že pravidla stanovuje vyhláška 176/1993 a přestože je zrušená a správce se na ni nebude odvolávat aby se nedostal do sporu – budou podle ní ale přesto postupovat.

Můžete mi někdo poradit

  • jak mám dosáhnout změny výše záloh na služby, když pravomoc byla dána stanovami pouze do libovůle Výboru.
  • jestli může mne Společenství žalovat pokud si je upravím sama s odkazem na to, že výši stanovilo v souladu s oprávnění plynoucím z článku stanov, který tuto pravomoc poskytuje pouze Výboru a Správci (já skutečně nevím jak mají zálohy stanoveny ostatní – ale domnívám se že obdobně vysoko, protože mají přeplatky. Namítat tedy že mám stanoveny zálohy jinak než ostatní asi nebudu moci)
  • jestli lze články stanov naložit další povinnosti nebo desátky (pokud nejsou přímo v rozporu se zákonem) a jsou takové povinnosti vymahatelné soudně?
  • usnesení se u nás vůbec nezveřejňují. Vysvětleno mi bylo že to přináší náklady. A pokud na tom trvám tak mi to písemně dají nejdříve prý po 6-sti měsících. Pan „neznalý 123“ zde uvedl že „Ať máte v zápisu k usnášeníschop­nosti cokoli nebo nic“ že s tím nelze po 6-sti měsících nic dělat. To tam může být i usnesení o tom že budu platit více.
  • lze vyložit §9a/2 jako oprávnění Výboru nebo u nás Správce, že budu platit za 4-osoby (výtah, stráta vody, úklid v domě) a sousedka která je také vlastnice jako já a také jsou 4 mne informovala (je to kamarádka) že Správci nahlásila. že tam bydlí sama jedna a Správce se nehandrkuje ale akceptuje to.

Děkuji Karla, Přimda

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Hanaaha (bez ověření), 26. Duben 2012 - 13:59

    Mám stejný problém. Navíc náš správce nehodlá přistoupit ani na zvýšení záloh u vlastníků, kteří mají každý rok nedoplatky a chtějí si zálohy navýšit. Na námitky, že se zálohy mají stanovit (vodné, TUV) podle spotřeb za minulá klimatic. obdobná období, 2 let, podílem 1/12 měsíčně + růst cen, oponuje, že by musel počítat každému bytu zálohu jednotlivě, dle jeho spotřeb, a to dělat nebude. Poslala jsem statutár. org. protinávrh, stanovila si reálné zálohy, změnila jsem platební příkaz v bance a protistrana nereaguje. Ať se snaží oni, vyvrátit mi moji kalkulaci záloh. Hana

    Vložil NeznáIek˙ (bez ověření), 27. Duben 2012 - 4:16

    …Poslala jsem statutár. org. protinávrh, stanovila si reálné zálohy, změnila jsem platební příkaz…

    • no to pak ale logicky není protinávrh ale protiopatření
    • jestli nereagují – tedy konkludentně souhlasí
    • podle mne to je správný postup i v případě že stanovy uvádí cokoli jiného

    N.

    Vložil Krobot (bez ověření), 25. Duben 2012 - 16:20
    1. Vaše stanovy jsou v souladu se vzorovými a snažit se dosáhnout jejich změny nemá smysl.
    2. Vámi placené zálohy na služby a správu domu je třeba posoudit po položkách. Když srovnáte poslední vyúčtování s předpisem záloh mělo by být zřejmé, kde vzniká tak velký přeplatek. Výboru (nikoliv správci) tuto skutečnost oznámíte a požádáte o nápravu. I když nebude žádná reakce můžete platit přiměřeně nižší zálohu.
    3. Vyžádejte si od výboru kopii dokumentů, kterými byl stanoven způsob rozúčtování nákladů aby jste způsobu výpočtu porozuměla.
    4. Oznamte písemně výboru skutečný počet osob, které bydlí ve Vašem bytu.
    Vložil Mgr. Lojza (bez ověření), 25. Duben 2012 - 11:28

    Plaťte ve výši skutečných nákladů za minulé období (popřípadě po přiměřeném zaokrouhlení nahoru o + 3–5 %). Platit vyšší částku povinnoste nemáte.

    Mgr. Lojza

    Vložil sam (bez ověření), 25. Duben 2012 - 10:37

    Společenství je účetní jednotkou, určuje vlastníkům výši záloh za služby. Je běžné, že výše záloh činí 1/12 spotřeby + navýšení ceny (pokud k navýšení dojde). Jak stanovit ceny služeb máme popsané v Prohlášení vlastníka, schválilo se to na shromáždění jednou a víc se nic neschvaluje. My dodržujeme pravidlo 1/12. Jelikož takové pravidlo u nás bylo schváleno, vlastník to musí akceptovat a nepomůžou mu žádné kecy, že tak platit nebude. Vlastník sám si může platby navýšit nad 1/12. Takové vlastníky, co platí vyšší zálohu máme. Navýšili si ji sami, to lze. Snižovat pod 1/12 není možné.

    Vložil NeznáIek˙ (bez ověření), 25. Duben 2012 - 16:22

    …Platit vyšší částku povinnoste nemáte…

    • a tak plyne z jakého zákona?
      Tazatelka přeci napsala že se pravomoc stanovení záloh má Výbor. Na co se tedy bude odvolávat. Pokud do toho půjde slilo – pak jste ale neuvedl NIC co by jí dalo jistotu že u soudu neprohraje. Nebo ano?

    N.

    Vložil anonn, 25. Duben 2012 - 7:02

    To že zálohy určuje výbor/správce je v principu správně, kdo jiný by je měl určovat? Např. podle našich stanov výši záloh určuje shromáždění, což je neproveditelná kravina a ve výsledku stejně určujeme zálohy ve výboru.

    Druhá věc je JAK určuje zálohy ten výbor, rozumný výbor to dělá rozumně tedy dle spotřeby za minulý rok s přihlédnutím ke změně (růstu) cen služeb a přihlédnutím ke změně obyvatel bytu. Toto ale asi nikdo ve stanovách napsáno nemá.

    Tedy:

    1. Způsob určování záloh máte zakotven ve stanovách správně.
    2. Nemáte určeno JAK výbor má zálohy určit.
    3. Zálohy plaťte v rozumné výši a nerozmný výbor ať si trhne nohou. Žaloby se nebojte, s tak nesmyslnou žalobou (můžeme doufat) nemají šanci uspět. Ale na druhou stranu u českého soudu nikdo nikdy neví.. Bude to soudit Judr z Plzně a..
    4. Pokud jde o počet osob bylo to tu napsáno již 1000× – bez existující definice co je ona „osoba“ nejde správný počet určit. Daná definice nemůže existovat (jak jsem zde již několikrát dokázal) a proto také v žádném SVJ neexistuje. Tedy obdobně jako v bodu 3 – plaťte dle počtu osob, který uznáte za vhodný a pokud se bude výbor šprajcovat požadujte onu „definici“ osoby, že jí chcete vidět buď v zákoně nebo ve stanovách nebo ve schváleném způsobu rozúčtování. Na 99% výbor žádnou definici nenajde.

    Předseda

    Vložil Mgr. Lojza (bez ověření), 25. Duben 2012 - 8:12

    „plaťte dle počtu osob, který uznáte za vhodný“

    Např. 0,0077 osoby. Budou-li protesty, zvýšíte na 0,0078, přičemž snadno prokážete, že právě tento počet osob užívá byt (podle neexistující definice lze prokázat jakýkoli počet). V principu můžete zkusit nahlásit i záporný počet (náměr vodoměrů také může být, a bývá, záporný).

    Mgr. Lojza

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".