Je platné vyúčtování služeb od Správce
U nás posílá vyúčtování služeb správcovská organizace (Správce, SBD). V mém vyúčtování služeb je v titulku sice název SVJ, ale dole je pouze razítko Správce a nějaký "klikyhák". Naše SVJ má sice smlouvu se Správcem, ale jinak žádnou zvláštní plnou moc nemá. Ve stanovách je také jednoznačně uvedeno, kdo za SVJ právně jedná.
Již to tady na portálu zaznělo např. od paní Magdy, která vyučtování od Správce neuznává, protože s ním není v žádném právním vztahu. To, že není správně ani doručování vyúčtování, které doručuje a podepisuje vyhotovující správcovská firma tvrdí i zdeseny clen SVJ, který se bezpochyby "vyzná".
Z mého pohledu je vyúčtování služeb, které přijde od Správce a není podepsané statutárním orgánem sdělení třetí osoby a nemá pro mě žádné právní účinky.
Ale zpět k praxi, až dojde k soudu co na to soud. Je lepší tvrdit, že jsem žádné vyúčtování neobdržel (když přišlo od Správce) nebo tvrdit, že vyúčtování jsem obdržel, ale není řádné a není provedeno v souladu s předpisy jej regulujícími. Takovým regulujícím předpisem si myslím je i zákon o účetnictví, kde jsou v §11/1 uvedeny náležitosti účetních dokladů a vyúčtování služeb účetním dokladem bezpochyby je.
Co na to zdejší odborníci? Děkuji.
správce zmocnilo (a o tom nemusíte vědět) k zastupování SVJ ve věci předpisu záloh a vyúčtování je to platný dokument. Jestli k takovému zmocnění potřebuje statutár souhlas shromáždění vlastníků ovšem nevím. To je předmětem Vašich stanov. Pokud takové zmocnění skutečně neexistuje můžete oznámit SVJ, že jste obdržel neplatný dokument a požadovat platný. Určitě to není důvod neuhradit dlužný nedoplatek.
No já nevim. Nejvyšší orgán společenství vlastníků je shromáždění (§1205 NOZ). Shromáždění tvoří všichni vlastníci jednotek (§1206 NOZ). Do působnosti shromáždění patří určení osoby, která má zajišťovat některé činnosti správy domu a pozemku, i rozhodnutí o její změně, jakož i schválení smlouvy s touto osobou a schválení změny smlouvy v ujednání o ceně nebo o rozsahu činnosti (§1208 NOZ).
Z toho mi vyplývá že pokud všichni vlastníci jakožto nejvyšší orgán SVJ schválili požadovanym kvórem správce včetně smlouvy že bude dělat vyúčtování, tak se nemůžou děsně divit a cukat když jim řádně určenej správce to vyúčtování udělá.
Taky je asi jedno jestli je na vyúčtování klikyhák nebo čitelnej podpis, za správnost provedení vyúčtování odpovídá správce jako právnická osoba. To samý je asi fuk jestli vyúčtování proti podpisu předá pracovník správce nebo pošťačka; ten správce je pro SVJ obvykle levnější a zas nechápu problém.
Už jsem byl svědkem toho jak soudce zavalenej skutečnejma sporama o důležitý věci řval na žalobce v podobný kauze „vo co vám sakra jde?!?!“ Já bych řval taky, kvůli takovejhle kravinám trvaj skutečný spory roky a poctivý lidi platí za neplatiče, protože soudce zaměstnávaj kverulanti.
Já bych si osobně hodně rozmyslel jestli bych šel do soudního sporu reklamace správnýho vyúčtování (teda vyúčtování co má všechny čísla správně) jenom kvůli tomu kdo ho podepsal a roznes. Přijde mi úchylný o tom jenom přemejšlet.
Vyúčtování neni účetní doklad a v zákoně 67/2013 Sb. co se jim vyúčtování řídí neni podpis uvedenej jako povinná náležitost. Zajišťovat některé činnosti správy domu a pozemku prostřednictvím smluvního správce je naopak zákonem vysloveně povoleno viz nahoře.
Kromě snahy vyhnout se placení (zřejmě správně vyčíslenýho) nedoplatku za skutečně spotřebovaný služby tak nevidim důvod k reklamaci nebo soudu. Pokud to je tendle případ tak doufam že vás karma dožene, minimálně horentníma nákladama na projetej zbytečnej spor.
dle judikatury (např. I.ÚS 1294/07 ze dne 13. 3. 2008) je vyúčtování jednostranný, adresný právní úkon (jednání).
dle § 561 odst. 1 NOZ k platnosti právního jednání učiněného v písemné formě se vyžaduje podpis jednajícího.
z výše uvedeného vyplývá, že vyúčtování, aby bylo platné, musí být podepsáno jednajícím.
pokud podepisuje vyúčtování správce, musí být zplnomocněn (§ 2439 NOZ).
tolik říká zákon.
k nedodržování zákonů v SVJ se pěkně vyjádřil Ústavní soud v II. ÚS 1137/11 z 26.5.2011, který vyhodil SVJ s tím, že zákony platí i pro SVJ – Ústavní soud zdůrazňuje, že stěžovatel (pozn. SVJ) nepopírá, že Shromáždění při příjímání předmětných rozhodnutí nepostupovalo v souladu s příslušnými ustanoveními zákona o vlastnictví bytů a vlastními stanovami, tedy, že nebylo prováděno řádné roční vyúčtování, o výši záloh a jejich splatnosti se nehlasovalo a nebyla přijata potřebná usnesení. Neústavnost rozhodnutí v podstatě dovozuje z toho, že obecné soudy trvaly na nezbytnosti aplikovat příslušná kogentní ustanovení zákona o vlastnictví bytů. Dovolávání se benevolence k nerespektování těchto kogentních ustanovení u Ústavního soudu, s odkazem na přepjatý formalismus a nedostatek právního vzdělání členů stěžovatele, nemůže Ústavní soud akceptovat, neboť zákon o vlastnictví bytů předmětnou materii upravuje zcela jednoznačně a srozumitelně (stejně tak vlastní stanovy stěžovatele), přičemž nejen právní ale i společenské povědomí o tom, jakým způsobem je třeba přijímat obdobná rozhodnutí, tj. usnesením, jemuž předcházelo řádné hlasování, je všeobecně dané. Svědčí o tom ostatně i to, že na shora uvedených Shromážděních bylo o jiných skutečnostech (např. o odnětí slevy, změně správce) řádně hlasováno a bylo přijato řádné usnesení. Stejně tak nemůže Ústavní soud akceptovat argumentaci stěžovatele, dle níž se porušení zákona o vlastnictví bytů a stanov dopouští většina společenství vlastníků bytů, a proto by zákonu odpovídající rozhodnutí obecných soudů mělo být shledáno jako odepření spravedlnosti.
„…Je lepší tvrdit, že jsem žádné vyúčtování neobdržel (když přišlo od Správce) nebo tvrdit, že vyúčtování jsem obdržel, ale není řádné …“
Zde se více nedozvíte. Odpověď jste si našel a přečetl zde (http://www.portalsvj.cz/…latbu-pouzit#…). Po roce to nebude jiné.
Mně se jeví, že jistější bude upřednostnit stránku meritorní (že vyúčtování není řádné/je vadné) než procesní (že bylo doručeno/podepsáno někým jiným). Stránku procesní bych uvedl pouze jako podpůrnou, ale nikoli stěžejní.
„…Je lepší tvrdit, že jsem žádné vyúčtování neobdržel (když přišlo od Správce) nebo tvrdit, že vyúčtování jsem obdržel, ale není řádné …“
Není třeba tvrdit ani jedno z uvedeného. Je třeba tvrdit, že jste neobdržela řádné vyúčtování.
Ano, podepsané od Výboru by vyúčtování být mělo. Než by jste zkusil tu „soudní praxi“, zkuste toto. Obdržíte-li vyúčtování proti Vašemu podpisu a nenajdete na něm podpis Vašich statutářů, reklamujte ho (u Vašeho Výboru), pravděpodobně Vám potom podpis pod Vyúčtování dají. Pokud Vám vyúčtování jen tak přistálo ve schránce, můžete učinit podobně a nebo se posledního dubna ozvat, že Vám nedoručili vyúčtování. Až Vám ho doručí, můžete postupovat, pokud nenajdete patřičné podpisy, jak je uvedeno výše.. P.S.: k Vašim Stanovám: chybí Vám tam místopředseda („Předsedu a místopředsedu volí Výbor z řad svých členů......“). Ale to jen že jsem si náhodou všiml..;)
Pěkný den
Správce musí mít plnou moc od SVJ. Mandátní smlouva upravuje vztah správce a SVJ. Plná moc je pak mezi správcem a 3.osobami. Vyučtování je jednostranné, adresné právní jednání. Dále viz § 2439 NOZ
Tedy vyučtování jste neobdržel. Z opatrnosti byste pak u soudu i tvrdil vadnost vyučtování – ale neexistence zplnomocnění stačí pro soudní výhru.
Poslední komentáře