Jaké informace musí být umístěny na vývěsce v domě SVJ

Vložil loren (bez ověření), 10. Březen 2013 - 10:52 ::

Zajímá mě konkrétně jaké informace (ze zákona) musí zajistit výbor SVJ a následně je viditelně umístit na vývěsce v domě SVJ.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Švecová (bez ověření), 11. Březen 2013 - 12:28

    Dobrý den mám dotaz. Bydlíme v domě a nejdříve to byli DV.Všechny byty se potom převedli do OV. Nyní máme výbor SJV. Za dobu družstveních bytů, ani bytů v osobním vlastnictví jsme nikdy nevyděli hospodaření fondu oprav. Dělali se tady různé úpravy, ale nikdy jsme neměli možnost nahlédnout kolik jaká úprava stála, kolik se platilo, kolik je peněz ve fondu oprav. Tudíž nemáme vůbec přehled o hospodaření. Nyní se vyměňovali poštovní schránky, nikdo se nikoho neptal a najednou tam byli nové. Společné prostory v domě nejsou pro každého, jsou jen pro někoho. Klíče od společných prostor má správce domu, z jedné místnosti si udělali kancelář, další místnost má klíče jen 2 lidé, kteří mají přístup do společných prostor.Když jsme chtěli klíče mi, bylo nám sděleno, že na klíče nemáme právo. Můj dotaz je takový – máme právo nahlédnout do hospodaření fondu oprav? Máme právo na klíče od společných prostor domu? Děkuji moc za odpověď.

    Vložil Matějka Jaroslav, 10. Březen 2013 - 18:43

    Vážení,

    měla by zde být dokumentace z pohledu zákona o požární ochraně, a to v souladu s dokumentací PBŘ, která je pro každý dům jiná. Minimálně se jedná o požární řád, který by měl být v každém podlaží u věcných prostředků požární ochrany, a informuje uživatele domu, co konat v případě požáru a informuje o nejduležitějších telefonních číslech. Zde opět záleží na technickém vybavení domu (hydranty, HP, springlery, EPS a čidla, požární větrání, atd); mohlo by být formou nažízení k požární bezpečnosti v domě, a samostatně pro hromadné garážové stání, je-li dům takto vybaven. U nových staveb se bude jednat o evakuační plány.

    Každý dům má mít vlastní „domovní řád“ či pravidla pro užívání společných částí domu. Stačí na vývěsce v přízemí. Na této vývěsce by měly být i základní identifikační údaje o správci domu = SVJ, včetně kontaktních údajů. Dále by zde měla být informace o smluvním správci – ma-li společenství sjednáno, havarijní službě „NONSTOP“ – voda, plyn, elektro, otopná soustava, výtah a další dle technického vybavení domu; a to vždy včetně kontaktních údajů.

    Tvrzení některých „odborníků“ / přispivovatelů, že NIC, je nepravdivé.

    Matějka

    Vložil anonn, 10. Březen 2013 - 19:01

    Požární předpisy k nám chodí pravidelně kontrolovat akreditovaná firma. Řeší únikové východy, bordel na chodbách, hasičáky, hydranty.. Ale NIKDY nás ani náznakem neupozornili na nějaký scházející požární řád v přízemí nebo dokonce v patrech (proboha který bytový dům tohle v ČR má?).

    A věci jako telefon na servisáky no to snad ani nebudu komentovat. On je totiž zásadní rozdíl mezi tím co je dobré mít na nástěnce a co je povinné. Tazatel se ptal na to druhé.

    Předseda

    Vložil Viktor_SVJ, 11. Březen 2013 - 16:07

    Požární předpisy k nám chodí pravidelně kontrolovat akreditovaná firma. Řeší únikové východy, bordel na chodbách, hasičáky, hydranty.. Ale NIKDY nás ani náznakem neupozornili na nějaký scházející požární řád v přízemí nebo dokonce v patrech (proboha který bytový dům tohle v ČR má?).

    Mam naprosto stejnou zkusenost. Pozarni prohlidku jsme meli minuly tyden, doslo na doplneni par cedulek jako unikovy vychod, ale nepadlo ani slovo o nejakem zverejnovani pozarnich radu a podobne.

    Kdybych si mel vybrat, jestli mam verit panu Matejkovi nebo tomu pozarnimu technikovi, ktery se tim zivi, myslim, ze volba je vcelku jasna.

    Vložil Matějka Jaroslav, 10. Březen 2013 - 20:48

    Vážený pane „anonn“ a „předsedo“, také pro p.„lake“, a ostatní,

    je nutné načíst Zákon č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, např.:

    • § 5 „Povinnosti právnických osob a podnikajících fyzických osob“,
      • odst.1 „Právnické osoby a podnikající fyzické osoby jsou povinny“,
        • písm. d) „označovat pracoviště a ostatní místa příslušnými bezpečnostními značkami, příkazy, zákazy a pokyny ve vztahu k požární ochraně, a to včetně míst, na kterých se nachází věcné prostředky požární ochrany a požárně bezpečnostní zařízení,“.

    Předpokládám, že každé společenství má dokument začlenění podle požárního nebezpečí:

    • § 4 „Členění provozovaných činností podle požárního nebezpečí“
      • odst.1 „Podle míry požárního nebezpečí se provozované činnosti člení do kategorií“
        • písm. a) „bez zvýšeného požárního nebezpečí“,
        • písm. b) „se zvýšeným požárním nebezpečím“, (např.: některé obytné budovy s garážovými stáními, někdy obytné budovy s volným přístupem věřejnosti)
        • písm. c) „s vysokým požárním nebezpečím“ (např.:obytné budovy s 15 NP a více).

    Společenství vlastníků je bezpochyby právnickou osobou, takže diskuse na téma, že se to společenství netýká, je zbytečná. Opětovně zdůrazňuji, že je nutné vycházet z PBŘ, které je součástí PD. Za „pokyn“ je možné považovat například požární řád či směrnice nebo nařízení k požární bezpečnost, popřípadě domovní řád.

    Opět děkuji všem aktivním „mínusovačům“.

    Matějka

    Vložil Krobot (bez ověření), 10. Březen 2013 - 22:56

    SVJ nemá povinnost pořídit vývěsku. Zbytek Vám napsal LAKE.

    Vložil taky vlastník (bez ověření), 10. Březen 2013 - 21:23

    „..§2/2 zák 133/1985 → ..ve všech prostorách, které užívají k provozování činnosti…“

    Už LAKE tady před rokem nebo dvěma analyzoval, že „Společenství vlastníků je bezpochyby právnickou osobou“ ALE neexistují prostory „které SVJ užívalo k činnosti“ zvláště pak jako podnikatel. SVJ je neužívá ale zajišťuje jejich užívání pro vlastníky v rámci „…věcí spojených se správou, provozem a opravami společných částí domu …“

    Další najdete pročtením http://www.portalsvj.cz/…ode/133/1985 – tedy pokud ta vlákna zase někdo „nevykleštil“…

    Vložil NeznáIek˙ (bez ověření), 11. Březen 2013 - 1:31

    …tady před rokem nebo dvěma analyzoval…

    • pane „taky vlastník“ nepapouškujte tu zde jen to co najdete tady. To co jste našel nejsou hřiby, ale vochomůrky. Přemýšlejte, jak asi budete vymáhat aby třeba u Vás ten opsaný a pokroucený výklad práva.
    • máte snad nějaký judikát, který by takový přístup podporoval, nebo máte jen lakekáty z tohoto severu. Ty Vám u soudu kde se budete bránit proti o pokutě HSZ udělené podle 133/1985, moc nepomohou

    Neználek

    Vložil J.K. (bez ověření), 10. Březen 2013 - 21:07

    Doplním ještě § 11 vyhlášky č. 246/2001 Sb. (vyhláška o požární prevenci), kde je stanoveno, že musí být označena rozvodná zařízení elektrické energie, hlavní vypínače elektrického proudu, uzávěry vody, plynu, produktovodů a uzávěry rozvodů ústředního topení.

    Vložil taky vlastník (bez ověření), 10. Březen 2013 - 12:33

    my tam dáváme, kolik stojí brambory nebo že „přejeme“ do dalších let. Rozhodně tam nedáváme nic co by vlastníky pudilo jako je sestavy z účetnictví, kolik bere výbor a čím nás zavázal aniž bychom to věděli, jestli udělal něco s dveřmi rozbitými ve vestibulu … a tak. Takže, tak…

    Vložil lake, 10. Březen 2013 - 11:09

    žádné

    lake

    Vložil loren (bez ověření), 10. Březen 2013 - 15:30

    Náš dům má 12 pater – vážně tam nemusí být ani nějaký evakuační plán? A co domovní řád? Nikde jsem se nic nedočetl.

    Vložil anonn, 10. Březen 2013 - 15:47

    Domovní řád neexistuje. A evakuační plán v přízemí je vám celkem na prd – jak se podle něj bude evakuovat stará Blažková z 11. patra?

    Předseda

    Vložil loren (bez ověření), 10. Březen 2013 - 11:00

    Myslím tím např. Požární směrnice?..a co dále??

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".