Jak se vyhnout měřičům a indikátorům tepla
Myslím, že toto řeší vyhl. 67/2013, § 6. V odst. l je jinak řečeno: Náklady na dodávku tepla se rozúčtují na základě ujednání (tedy např. podle podlahové plochy) poskytovatele se všemi vlastníky… V odst. 2 je jinak řečeno: Nedojde-li k ujednání rozúčtují se tyto náklady dle právního předpisu tj. vyhl. 372/2001 …
Dobrý den, mám takový dotaz. Při rekonstrukci koupelny jsme zrušili radiátor, protože se nám tam nevešel. Přitom jsme se ptali topenáře, jestli tím neodstřihneme od tepla sousedy co bydlí pod námi. Topenář nás ujistil, že neohrozíme. Jenže soused co bydlí přímo pod námi také v koupelně radiátor nemá a teď když se vrátil po půl roce z chalupy, tak u nás zvonil, že jsme je odstřihli od tepla. Já mu na to říkám, vždyť vy také v koupelně nemáte radiátor, a on na to, že sice nemá, ale že mu alespoň hřáli trubky, které vedou k nám a že to mu stačilo a ty že mu teď nehřejí. Sousedům, kteří bydlí ještě pod ním a radiátor v koupelně mají, tak těm topení hřeje. Můžete mi prosím říct, kdo má pravdu? Děkuji za odpověď.
„jsme zrušili radiátor“
Otevřete trestní zákoník a v něm nastudujte tr.č. poškozování cizí věci, příp. krádež.
Obávám se, že ani jeden z vás. Otopná soustava bývá u prozřetelných vlastníků budov vedena jako součást budovy, protože řádné vytápění je podmínkou „života“ budovy jako takové. Jak to je u vás, zjistíte v prohlášení vlastníka. Prozřetelný vlastník budovy má dále též ve vnitřním předpisu stanoveno, zda lze do soustavy zasahovat a pokud lze, tak za jakých podmínek. Z vašeho popisu situace lze ale dovodit, že v obou případech s pravděpodobností hraničící s jistotou došlo k neoprávněnému zásahu do otopné soustavy.
Můžete prosím upřesnit svůj dotaz.Předpokládám,že k vaším stavebním úpravám, máte odbornou firmou potvrzenou stavební dokumentaci a písemné povolení SVJ.Patří otopná tělesa dle prohlášení vlastníka do společných částí domu a pozemku(§ 6 písm.e).z.č. 366/2013 Sb.,)? Je nad vámi ještě nějaký byt,nebo vlastníte bytovou jednotku v posledním patře vašeho domu?Děkuji.JaVa
Děkuji za upozornění.Povolení samozřejmě nevydává SVJ,ale SÚ,na základě předložené stavení dokumentace.Obojí je pak vlastník jednotky povinen, před samotnou rekonstrukcí předložit ke schválení ostatním členům SVJ,poněvadž se jedná o zásah do společných částí domu.JaVa
Fakt už mě to nebaví…neustálé nářky, vyfikundace, vychcánkismus, švejkování. Spoluvlastnictví po česku. Po 8 letech ve funkci předsedy samosprávy a těsně před vznikem SVJ ztrácím veškeré ideály. Jediné řešení je asi fakt samostatné bydlení!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Takže měřičům, indikátorům se lze vyhnout jen a jen tehdy, když se na tom dohodnou všichni vlastníci = 100 % ?
Jo. A v dnešním znění už to neplatí.
Změnili znění: (4) Odstavce 1 až 3 se nevztahují na případy, kdy se neprovádí rozúčtování nákladů na tepelnou energii na vytápění a nákladů na společnou přípravu teplé vody v domě podle zákona, kterým se upravují některé otázky související s poskytováním plnění spojených s užíváním bytů a nebytových prostorů v domě s byty.
na: (4) Odstavce 1 až 3 se nevztahují na případy, kdy se neprovádí rozúčtování nákladů na tepelnou energii na vytápění a nákladů na společnou přípravu teplé vody v domě.
to sice máte pravdu, daná textace tam uvedena je, ale jak chcete od lidí získat peníze za náklady na "teploů, aniž byste dané náklady nerozúčtovával? Každý rovným dílem? A jak velkým dle počtu jednotek?
Pro zvědavce kteří to chtějí mít z první ruky si vyhledají potřebné na https://apps.odok.cz/kpl
Ona se připravuje další novela zákona o hospodaření energií. Tedy 406/2000 Sb. a u ní je také připravovaná novela zákona o službách 67/2017 Sb. Původní tazatel mylně uvedl, že se jedná o vyhlášku. Ale to na věci nic nemění.
Připravovaná novela vyhlášky 194/2007 Sb. snad přinese jasno do toho, co jsou přístroje registrující dodávku tepelné energie konečným uživatelům.
Petr Patočka VIPA CZ s.r.o.
Ano, to přinese a myslím, že v té aktuálně schvalované verzi je zapracována řada cenných připomínek, např. už nebudou v nejistotě ty SVJ/BD, jenž nainstalovaly poměrové indikátory a nyní by správně měly osadit kalorimetry.
V návrhu jsou naprosté koko .. chobotiny.
Například by se dle toho blábolu měly v garsonkách nejvyššího patra instalovat „kalorimetry“, zatímco ve zbytku domu „poměrové indikátory“ a přitom se jinde nařizuje, že všechny „registrující přístroje“ musí být stejného principu a typu.
Nebo nařizuje montáž „přístrojů registrujících“ v bytech a nebytových prostorech. Nikoli ve společných prostorech. Sklepy a sušárny se tedy neměří. A přitom sušárna může mít výkon větší, než byt. A náklady na sušárny apod. se budou dělit stejným poměrem, jako náklady na metr bytu. Čili někdo může za sušárny platit 2.5 krát víc, než jiný (a to bez ohledu na to, zda má do sušárny přístup).
Je vidět, že mínusovači doma topí na 30° a tak jim vyhovuje, že to
uhradí ti normální, co doma neběhají nazí. Nebo mají prachů dost. Pokud
nebyly IRTN, TV, nebyl důvod sáhnout na ventil. Ale je to problém jejich
baráku. Šetřit a jinými se nechat okrádat… Když si spočítám, co jsem
uhradil před IRTN při úvaze na co šetřit, rozpočítá se to.
Možná by nebylo od věci aspoň negativní hodnocení zrušit (nebo změnit na
odporuje zákonu, není v souladu se zákonem, to je kriterium) a ať si
každý odpověď přebere. Ostatně normy si může přečíst každý.
Jenom totální magor se vyhýbá nástroji k šetření… Kolik debilů zatepluje , buduje kotelny a pak účtují podle metrů…
Měření jen neměří. Měření motivuje k ekonomickému chování. Zejména ke správnému větrání. Kdysi dávno dostali studenti úkol počítat trvale otevřená okna v měsících leden a únor. Bylo jich přeš 70%. Bavíme se o trvale otevřených ventilačkách. Pokud naučíte uživatele správně větrat (tedy krátce a intenzivně) dojde k úspoře tepla.
I vlastní kotelna se dá provozovat na zbytečně vysokou teplotu. I v zatepleném objektu lze špatně větrat.
Bez zainteresování všech uživatelů na úsporách (což nejvíce funguje přes peníze) nemusejí mít ostatní kroky patřičný úspěch.
Pokud se budou uživatelé chovat inteligentně, pak je měření zbytečné. Zatím jsem takové domy zažil asi dva. Oba malé, kolem 4–6 bytů, s kotlem na tuhá paliva. Ten dokáže fyzickou prací také motivovat k úsporám.
Petr Patočka VIPA CZ s.r.o.
Pane inženýre
motivaci málokdo popírá,sám jsem vždy měření obhajoval
z principu, ale:
- topí-li se v domě tak, že s radiátory na plno máme max.19–20 stC, motivace nemotivace, není co regulovat. Kromě pár bytů s fasádou na jih (jsme rohák) pár slunečných dní.
- ti Vaši studenti nejspíš chodili okolo úřadů, Tam je opravdu 70% možných. V bytových dnes spíš ne. Sleduji naše okna (25 vlastníků, cca 90 tří a pětidílných oken), permanentně otevřenou jednu ventilačku má dva kuřáci. Jinak na pohled to vypadá předně opačně – okna jsou otvírána mnohem méně, než by odpovídalo normě výměny vzduchu v bytech (ale netěsní). Dát vysokotěsnící okna by znamenalo naučit lidi zcela jinému režimu, pak je lepší rekuperace.
- Před třemi lety jsem se zajímal o Vaše sklíčka a jak se to přepočítává. Vy jste Váš algoritmus pro přepočet nazval „umělecký odhad“. Jde o to,že v 80 let starém domě s nepřehlednými poměry v rozvodech kam nyní chce SVJ dát konečně čidla, by se měly rozvody nejdříve nějak zmapovat. Jak to nevím. Lidé mají různé typy a teploty těles,Různé počty těles z dob, kdy se přetápělo a radiátory se vyřezávaly ven (z nevytápěných místností se neplatilo). Potrubí jsou různě zarostlá (u mně 50%) takže se nejspíš velmi liší hydrodynamické poměry v rozvodu. Rychlost i teplota. Např. teplota vratné vody jednotlivých větví se od sebe velmi liší. Laicky to znamená, že lidé mají různou teplotu vody vstupující do těles. Třetina domu (navíc ta, kam nepřijde slunce) si stěžuje na chlad. Okna (spravuje SVJ) jsou v technicky velmi různorodém stavu. Jak na to, aby měření (navíc tak jednoduchým zařízením, jako sklíčka na jedné z obou trubek) dávalo aspoň nějakou relevanci a nebylo jen nástrojem jak vzájemně rozeštvat lidi.
- jak se bránit poměr.měřaní, dokud výbor (SVJ) nevytvoří podmínky pro aspoň trochu odpovídající náměry čidel.
Na většinu věcí vám velmi fundovaně odpověděl Lake, tak jen dodám, že každý přepočet náměru indikátoru na peníze je „umělecký odhad“. Neuvědomuji, že bych kdy tuto formulaci použil, ale to na věci nic nemění.
Je třeba si uvědomit, že indikátor měří jeden jediný parametr (ti bláhovci, kteří se domnívají, že dvoučidlový měří i teplotu místnosti, jsou zcela mimo). Ale do výpočtu vstupuje byť přímo nebo nepřímo těch parametrů mnohem více. Třeba správná velikost topného tělesa. Ta je zcela rozhodující. A samotné „mapování“ nic neřeší. Jak sám píšete ona může vypadat velkost v pořádku, ale polovina tělesa může být zarostlá. Tady ovšem nastupuje uživatel. Pokud dostane vyúčtování, které obsahuje jen náměr, kouzelný přepočtový koeficient a zaplať tolik a tolik (optimálně za celý byt) tak si nezkontroluje nic. Maximálně jestli počítače rozúčtovatele umějí počítat. Pokud je na účtu tak jako u nás uvedena vypočtená teplota místnosti, tak si ji uživatel může celkem snadno porovnat s tím jak on si myslí že topil a ke kontrole mu stačí obyčejný pokojový teploměr. A pokud to nebude souhlasit, je možné v topném období prostě zkontrolovat co se děje a kde dochází k chybě (zavzdušnění, zanesení,…)
Petr Patočka VIPA CZ s.r.o.
Zbyšek napsal: „Jak na to, aby měření … nebylo jen nástrojem jak vzájemně rozeštvat lidi.“
Pane Zbyšku, čeho se bojíte? Vždyť vše, co popisujete ukazuje, že lidé ve Vašem domě jsou rozeštvaní už teď.
- Píšete, že třetina vlastníků si stěžuje na chlad. Takže vytápění domu není řádné. Lidi jsou rozeštvaní: jedni žádají topit řádně, druzí chtějí šetřit za každou cenu.
- Píšete o teplotě 19–20°C, což je málo a služba tedy není poskytována řádně. Teplota vzduchu podle vyhlášky má být v obytných místnostech 21°C až 23°C, podle počtu vnějších ochlazovaných stěn.
- Vaše tvrzení o tom, že „z nevytápěných místností se neplatilo“ je nepravdivé. Nikdy tomu tak nebylo! Neoprávněně odstraněný radiátor (a bez povolení Stavebního úřadu) nemá naprosto žádný vliv na úhradu za vytápění podle podlahových ploch. To by muselo dojít k odpojení se souhlasem vlastníka budovy, na základě projektu, který vyřeší jiné vytápění místnosti, a se souhlasem SÚ. Rozeštváváte lidi, protože nesprávně rozúčtujete náklady za vytápění. A trvá to zřejmě už hodně dlouho.
- Pokud v domě připouštíte ničení topné soustavy, svévolné odpojování radiátorů a následné švindlování s rozúčtováním, pak rozeštváváte lidi dlouhodobě a maximálním způsobem. Není to vidět na první pohled, protože ti rozumní už rezignovali a vzdali marný boj proti lidské hlouposti.
Váš dům, pane Zbyšku, je pěknou ukázkou případu, jak lhostejnost a hloupost vlastníků spolu s nepovolenými a neoprávněnými zásahy amatérských kutilů dokázaly rozhodit a totálně zničit fungující topný systém.
Zcela nesmyslně se chcete bránit proti rozúčtování pomocí indikátorů, když problém vašeho domu je úplně jinde. Dejte si napřed do pořádku topnou soustavu a přestaňte už trápit třetinu vlastníků nedostatečným vytápěním.
lake
dobrý den ozývám se skoro po roce. Mezitím jsem se stal předsedou,od jara máme čidla na podzim začneme měřit. Vyřezané radiátory v bytech jsou realitou,lidé si je zrušili v 60.letech (haly,pokoje po služku).Dnes mám za to, že by se neměly na nespravedlnostech příliš podepisovat,nevytápěné prostory dotopí okolní místnosti. Nabídky na zmapování a vyregulování celého rozvodu (120 radiátorů) jsou 350–650 tisíc, amortizaci neznám,ač máme gJ za 711 Kč tak tvrzení zhotovitelů že se zaplatí za 1–2 roky beru s rezervou. Asi zůstanu na pouhém vyregulování jednotlivých stoupaček. zdravím. Zb.
příklad z praxe: SÚ Brno-střed se odmítl stížností na odstranění radiátorů proti vůli ostatních vlastníků zabývat, neboť prý k takovému jednání není potřebný souhlas SÚ.
Co tady brečíte, jste vlastníkem, tak si ty vaše rozvody dejte do pořádku. Proč by měl výbor vytvářet podmínky, podmínky si snad vytvářejí vlastníci. Děsí mě den d, kdy mi někdo začne chodit kontrolovat kolikrát a jak dlouho si otevírám okno. Vymyslete na to normu, člověče.
Ten, co rozhodl, že rozjetá Tatra s pískem má na přechodu přednost (nejen na přechodu).
Potřebujete mít na každé své chování nařízení? Nestačí vám vědět, že krátké a intenzivní větrání je prostě energeticky výhodnější? Ale chovat se tak samozřejmě nemusíte. Je to na vašem uvážení s vědomím platby za „vaše lepší větrání“.
Petr Patočka VIPA CZ s.r.o.
Ano.
Paní nám povídala, že jakmile se namontovalo poměrové měření tepla, došlo k zavření trvale otevřených ventilaček a došlo k úspoře nákladů na vytápění.
Jen ta paní nebyla jedna, ale několik stovek.
Ono je potřeba si také položit otázku proč se větrá.
Proč se větrá? Protože je potřeba zbavit se vlhkosti (plus pachy, smrady atd.). Vlhkosti se zbavujeme, když je třeba. Pokud větráme stále, často to třeba není. Je to dostatečně pochopitelné?
Pokud někdo větrá, protože se mu líbí jak vlají záclony, je to jeho právo. Ale s vědomím, že si to následně zaplatí.
Petr Patočka VIPA CZ s.r.o.
To, že se po namontování měřičů přestane větrat je známá věc. Jak to souvisí s otázkou, zda někdo někdy porovnal tepelné ztráty krátkodobého a dlouhodobého větrání?
Kdo ověřil, že se po namontování měřičů přestane větrat?
Petr Patočka VIPA CZ s.r.o.
Plíseň, alergie je výsledek chybného chování uživatele. (ta alergie vám tam teda nepasuje, to je důsledek plísně) Úspora je výsledek kterého chceme dosáhnout.
On tu někdo radil nevětrat? Znám spoustu případů, kdy byla plíseň i bez měření (indikace). Je to tak 50:50. I díky špatnému zateplení. O tom jste se vyjadřoval, že přináší úsporu. Takže přináší úsporu a plísně a alergie? Přestaneme zateplovat?
Dodáváme poměrové měření opravdu mnoho let a všude radíme, že je potřeba se chovat řádně. A to jak ve spojení s možnou úsporou, tak ve spojení se správným větráním.
Petr Patočka VIPA CZ s.r.o.
Špatné zateplení nedokáže způsobit výskyt plísní. Pouze za současného snížení větrání. A to nastane vždy, protože se vymění okna a tak se zruší větrání.
Pro méně chápavé, kteří musí mít na vše nařízení:
- větráním se dociluje výměna vzduchu v místnosti
- větrat se může dlouhodobě pootevřeným oknem, vzduch se sice vymění, ale dlouhodobě uniká teplo
- větrat se může krátce a intenzivně, vzduch se vymění, ale ztráta tepla je nižší
Pokud je to nejasné, lze vyhledat lékaře, třeba jsou na to prášky.
Kdo ověřil, o kolik větší je ztráta tepla při dlouhodobém větrání proti krátkodobému intenzivnímu se stejnou výslednou výměnou vzduchu?
A na jakém fyzikálním principu to funguje?
To si myslíte, že když ve svém bytě vyměním „krátkodobým intenzivním větráním“ 250 kg ohřátého vzduchu za 250 kg čerstvého ledového – že se to vlastně vůbec nepozná?
Kdo způsobil, že sám náčelník vydával tak zvrácené rozkazy?
Petr Patočka VIPA CZ s.r.o.
Myslíte průměrného člověka na výšku, nebo na váhu?
Přesně v tomhle duchu je chápán a vykládán NOZ (nejen), a v tomhle duchu jsou často vedeny i diskuze na tomto portálu. O dobrou radu zde ani nadprůměrný člověk nezavadí, zato o urážky bohatě.
Nelze rozhodnout, zda pan Fanúš má či nemá rozum průměrného člověka. A to z jednoduchého důvodu. Pokud totiž není definováno, co je průměrný člověk, lze těžko o jiném člověku rozhodnout, zda má či nemá jistou vlastnost tohoto nedefinovaného člověka.
Ono je horší. V obdobných diskusích se často zapomíná, že v diskutovaném ustanovení nejenomže není definováno, co je průměrný člověk, ono v něm ani není definováno, co je rozum. Tak, a teď tady napište, že stejně dokážete rozhodnout, zda máte či nemáte nedefinovanou vlastnost nedefinovaného člověka.
Slovo průměr se navíc vztahuje k veličině, vlastnosti, atributu statistického jedince, tj. nikoliv k jedinci samotnému. Přičemž podle toho, o jakém průměru se hovoří, tato vlastnost musí splňovat určité (více nebo méně přísné) předpoklady, aby mohl být průměr určen.
ten průměrný člověk místo třech příspěvků zde, použije strýčka googla a obtěžuje jej jedním relevantním dotazem a strýček mu to ochotně sdělí i s možností pokládat doplňují dotazy.
Poslední komentáře