Instalace držáků na satelity na fasádu
Fasáda má být zateplena.
Před zateplením je vhodné vyřešit jak naložit s držáky na satelity.
S ohledem na rozdílnou tepelnou roztažnost držáku a polystyrenu bude docházet k poškození výplně mezi držákem a polystyrenem. Zde je možný průnik vlhkosti pod zateplení. Jako vedlejší efekt takového držáku je skutečnost, že se na něm bude usazovat prach, který bude déšť splavovat na fasádu.
Fasáda je společnou částí domu a tak by o jejím využití mělo rozhodnout shromáždění.
Jak by měla znít otázka? Resp. podle jakého kvora by se měla vyhodnocovat odpověď?
- Shromáždění souhlasí s instalaci držáků (podle § 11/2 ZoVB rozhoduje nadpoloviční většina přítomných hlasů)
- Shromáždění souhlasí s instalací držáků tj. s „modernizací, rekonstrukcí, stavební úpravou“ pláště (podle § 11/5 ZoVB rozhoduje 3/4 většina všech vlastníků)
Jaký máte názor?
Hezký den!
C. Shromáždění souhlasí s úpravou, jíž se mění vzhled domu (podle § 13 odst. 3 rozhoduje 100 % všech).
Tady je věc jasná.
A nešla by ještě prosadit varianta C: satelitní rozvod v bytovce? Ty paraboly vypadají na nové fasádě fakt otřesně, zvlášť, když jsou skoro u každého bytu. Plus k tomu ty vámi popsané nevýhody…
Ano, k satelitnímu rozvodu to směřuje. Jen bude drahý. Parabolu má nyní cca 30%bytů.
Domnívám se, že pokud se držák satelitu zakryje polystyrenem, tak se stává nedílnou součástí domu, která nejde odstranit bez poškození fasády. Proto asi 3/4 všech.
Ovšem vybudování satelitního rozvodu bude asi také podléhat 3/4 všech. Navíc si jednotlivci za své budou muset pořídit vlastní satelitní přijímač případně kartu.
Ale dávat ke všem bytům držáky je děsné. Umožnit držáky jen stávajícím obyvatelům a do budoucna je zakázat vyvolá konflikt, pokud se byt v budoucnu prodá a nový majitel bude chtít satelit. A úplný zákaz satelitů, resp. neodsouhlasení 3/4, vyvolá nevoli u těch 30%.
Hezký den!
Pavel
Nechápu ten argument, že si bude muset každý pořídit svůj sat. receiver včetně karty. Ale to bude muset udělat stejně každý, kdo bude mít individuální parabolu za oknem. A na druhou stranu se to toho sat. rozvodu standardně přidává i pozemní vysílače, takže komu stačí omezená nabídka, nemusí si pořizovat vůbec nic…
To nebyl ani tak argument, jen konstatování faktu.
Jde mi o to chránit společnou fasádu přenesením individuálních parabol na společné paraboly na střeše.
Já jsem také pro centrální satelitní rozvod, když už dáme cca 14 mil. za fasádu, tak těch pár stotisíc osobně nevidím jako problém. Jinak satelit nemám ani neplánuji :-))
Hezký den!
Pavel
Nedávno jsem na jedné bytovce v Plzni viděl docela zajímavé řešení, u každého bytu z fasády koukal jekl, max. tak 10cm. Kdo chtěl, zasunul si do něl držák na parabolu a ti ostatní ho měli zaslepený plastovou krytkou. Ale prioritou pro mne i nadále zůstává prosadit ten rozvod za každou cenu…
…a nevyřešil by váš „problém“ s hlasováním náhodou pouhý dotaz na dodavatele stavby zda vám poskytne záruku na novou a nikoliv levnou fasádu i v případě, že na fasádě zůstanou stávající držáky a navíc i v budoucnu si tam bude „zadlabávat“ kdekdo další držáky… a když už proč jen jeden do bytu, když jich potřebuje víc??? mirek.
Z informací fasádníků jsem vycházel. Záruku dají 2–5 let, to zatmelení vydrží, fasáda by měla vydržet mnohem déle. Pak by třeba bylo nutné jednou za X let povolat horolezce a obnovit zatmelení držáků.
Nové „zadlabávání“ si dost dobře nedovedu představit. To by bylo barbarství.
Hezký den!
Pavel
Co říkáte nápadu instalovat na střechu strojoven výtahů stožáry na individuální talíře, husím krkem táhnout dráty až na příslušné patro zájemce a v lištách dráty dovést až do bytu. Stožáry bych financoval ze společného, individuální rozvod ať si zaplatí každý sám.
Individuální talíře by nepoškozovaly fasádu a satelitářům bych neomezoval jejich „ústavní právo“ (citace jednoho z nich) na příjem všech možných satelitů.
Po konzultaci s právníkem jsem jako kvorum pro hlasování vyhlásil dle § 11/5 75% všech. A to ani zdaleka nebylo dosaženo. Sice několik jedinců nebylo schopno pochopit, že fasáda je společná a že o ní rozhodují všichni, ale nakonec většina byla rozumná a nechce si nechat poškodit novou fasádu.
Hezký den!
Pavel
O přechodu na digitální vysílání se ví cca 2–3 roky. Během těch let se neobjevily žádné nápady,jak se na digitalizaci připravit.V našem SVJ jsme již v r.2007 na výboru SVJ a následně na shromáždění přijali usnesení, že digit.vysílání může přijímat každý buď z kabelové televize,která je rozvedena do všech bytů, nebo pomocí satelitů.O společné satelitní anteně jsme nejednali,protože v té době žádná nabídka neexistovala.Postupně,začátkem r.2008 a později nabídky již jsou a jsou značně drahé.To je ovšem v době,kdy na domě o 48 bytech je 32 satelitů. Moje otázka:to není u nás v republice nikdo,kdo by jednal s kabelovými televizemi,aby snížili poplatky pro příjem základního balíčku?Opak je pravdou,že poplatky se zvyšují.Přitom „kdyby“ poplatky byly cca v řádech do stovky,tak jich budou využívat desítky a stovky připojených bytů a problém se satelity by snad vůbec nenastal.
Poslední komentáře