hlasování - plná moc

Vložil Anonymous, 24. Listopad 2009 - 17:15 ::

Dobrý den ! Prosím o radu. V našem domě o 20byt.jedn.a 5garažích došlo ke změmě ve složení vlastníků – dědictví, prodej jedn., odstěhování a pod. a to vždy do jiného města, než je náš dům, takže nejsou přítomni na čl.schůzích, čímž dochází k tomu, že schůze není schopna usnášení v důsledku menšího počtu než 50% čl.podílů.Jeden člen výboru to chtěl řešit tak, že tyto vlastníky požádal o plné moci a tím docílil nadpoloviční většinu. Revizní komise s tímto postupem nesouhlasí, neboť plné moci jsou nekonkrétní, formulované na celý program čl.schůze. Takto soustředěným počtem podílů do jedněch rukou mohou být jednotlivé body schůze ovlivněny buď pro nebo proti ostatním hlasujícím.Rev­.komise doporučuje, aby toto bylo řešeno tak, že nebydlící majitelé budou požádáni o písemné vyjádření ke konkretním bodům programu jednotlivě a to zda souhlasí nebo nesouhlasí.Pokud toto vyjádření nedojde do konání čl.schůze, považují se tito vlastníci za nepřítomné. U jedné byt.jednotky probíhá rozvodové řízení, jeden z manželů s 50%podílem se odstěhoval – jak má v tomto případě hlasování probíhat – domníváme se, že jeden z manželů na schůzi může hlasovat jen za svůj podíl to je 50%. Děkuji za odpověď !
 Šamot

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil G.X, 24. Listopad 2009 - 21:34

    Také používáme plných mocí udělených členům výboru – je to v pořádku. Je na zmocniteli, zda umožní hlasovat za sebe dle uvážení zmocněnce, nebo v plné moci předepíše, u kterých usnesení hlasovat „PRO“.

    Naopak nedoporučuji zmíněnou formu „písemných vyjádření k bodům schůze“ – jedná se fakticky o hlasování na dálku, se kterým zákon nepočítá a názory na jeho příspustnost se liší – viz diskuze zde http://spolecenstvi.okinfo.cz/…-rozhodovani

    G.X.

    Vložil AnonymousX (bez ověření), 24. Listopad 2009 - 19:12

    Plná moc udělená konkrétní osobě je naprosto v pořádku.

    Pokud je jednotka ve společném vlastnictví manželů, může hlasovat jeden z manželů za celou jednotku.

    Vložil Petr, 25. Listopad 2009 - 9:51

    Občanský zákoník plná moc jednostranný právní úkon (obvykle formou deklaratorní listiny), kterým zmocnitel (zastoupený) dává třetím osobám na vědomí, že zmocněný (zástupce) je oprávněn za něj v určitém rozsahu jednat „Plná moc“, která pouze určité zmocnění osvědčuje, není „dohodou o plné moci“, na jejímž základě zastoupení vzniká (§ 31 občanského zákoníku).

    všeobecná (generální) plná moc plná moc, která se vztahuje na všechny právní úkony

    dohoda o plné moci dohoda, která je uzavřena mezi zmocnitelem (zastoupeným) a zmocněncem (zástupcem) a na jejím základě vzniká zmocněnci (zástupci) oprávnění jednat v určitých záležitostech za zmocnitele (zastoupeného). U běžných plných mocí je tato dohoda uzavírána ústně (§ 23 občanského zákoníku).

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".