Hlasování na shromáždění
Dobrý den, měla bych několik dotazů vzhledem k neshodám v našem SVJ. Nebudu tu vypisovat všechny (vzhledem k nutnosti krátkého shrnutí situace), ale pokud by se tu našel někdo, kdo by mi dokázal fundovaně odpovědět na pár dotazů, budu ráda i za kontakt na mail: butlerovka(at)seznam.cz. Děkuji! A teď k dotazu:
- Je třeba odhlasovat změnu programu shromáždění, pokud k ní má dojít? Pokud ke změně dojde bez hlasování, je platná?
- Musí být ustavena volební komise, minimálně vedoucí voleb a zapisovatel, popř. ověřovatel a předem ohlášeny podmínky voleb (potřebné % k získání mandátu, způsob hlasování apod.)? Stává se volba neplatnou v případě nedodržení podmínek?
Úvodní otázka je špatně položena. Nejde vůbec o to, zda lze do programu operativně vložit to či ono – ostatně v části „Různé“ či „Diskuse“ se to běžně děje v desetitisících SVJ.
Otázka zní zcela jinak: zda lze na shromáždění rozhodovat hlasováním o záležitostech, které nebyly uvedeny v pozvánce. Odpověď zní:
Pokud shromáždění rozhodne „načerno“ (tedy bez uveedení v pozvánce) o záležitosti, o níž je oprávněno rozhodovat, záleží pouze na tom, zda toto hlasování bude či nebude napadeno soudně podle § 11 odst. 3 ZoVB (ve lhůtě 6 měsíců).
- Nebude-li napadeno zákonem předvídaným postupem, je platné a soudy z něj budou vždy jako z platného vycházet.
- Bude-li napadeno, soud může a nemusí prohlásit hlasování za neplatné.
- Neprohlásí neplatnost usnesení, pokud z počtu hlasů je zřejmé, že by k shodnému výsledku došlo i za přítomnosti žalobce.
- Neprohlásí neplatnost usnesení, pokud by se tím mělo nepřiměřeným způsobem zasáhnout do práv osob, které byly v dobré víře v platnost usnesení.
- Neprohlásí neplatnost, pokud usnesení se nedotýká práv a povinností žalobce.
Teprve od 1. ledna 2014 bude platit absolutní zákaz takových hlasování „načerno“, jak připomněl pan Zdenek.
lake
Rozhodovat tj. hlasovat na shromáždění je možné jen o těch záležitostech, o kterých jsou všichi vlastníci předem tj. v pozvánce na shromáždění informováni. Z toho pak vyplývá, že není možné měnit program shromáždění v jeho průběhu, i kdyby se o tom jakákoliv většina usnesla, pokud by to nebyli všichni vlastníci, kteří jsou o této záležitosti oprávněni hlasovat.
Že se toto pravidlo málo respektuje, je jiná věc. Od 1. 1. 2014, bude-li účinný NOZ, pak pro SVJ bude přiměřeně platit část zákoníku o spolcích. Ten v § 253/3 stanoví:
„Záležitost, která nebyla zařazena na pořad zasedání při jeho ohlášení, lze rozhodnout jen za účasti a se souhlasem všech členů spolku oprávněných o ní hlasovat.“
Zda ve vašem případě musíte mít ustavenu volební komisi si přečtěte ve vašich stanovách. Zákon to nenařizuje.
k bodu 1 – správně se má schválit i program shromáždění. Takže seznámit s programem, pokud má někdo návrh na doplnění programu, tak se to musí schválit. Pokud změna nebyla schválena, může se téma probrat v rámci diskuze. k bodu 2 – potřebné procento ke schválení čehokoliv je ve stanovách, takže když to nepřipomenete, tak to nevadí – všichni by měli znát stanovy. Což nebrání členům výboru připomenout před hlasováním, kolik je třeba procent, aby si všichni uvědomili závažnost. My děláme jakousi volební komisi aspoň tří lidí, aby se hlasování uhlídalo a nevznikly dohady zda sedí počty hlasů. P
Poslední komentáře