Fond oprav
Dobrý den, rád bych se zde na fórum obrátil s dotazem, zda lze fond oprav využít i ke stavebním akcím – výstavba plotu na pozemku, který není přímo ve vlastnictví SVJ. Naši členové SVJ, každý samostatně, vlastní pozemek před svým řadovým domkem. Celkem 25 řadových domků tvoří jeden celek – dům, který je spravován naším SVJ. Na fondu oprav máme dostatek peněz na realizaci této akce, ale máme problém s úhradou, jako celku, když plot povede přes 25 pozemků v osobním vlastnictví, i když našich členů. Shromáždění vyslovilo souhlas s touto akcí, ale ze strany výboru je tu obava z nestandardního financování této akce, a to jestli nejde o porušení některé právní normy. Současně bych se rád zeptal, zda z tohoto fondu je možné hradit tzv. finanční kompenzace těm členům, kteří nevlastní určité části domu, které byly rekonstruovány a finančně hrazeny z fondu oprav. Všichni členové SVJ hradí stejně vysoký příspěvek do FO. Předem děkuji za odpověď, případně i informaci, který předpis tento problém řeší.
VH
1.) Zásadní otázka zní, za jakým účelem se bude stavět ten plot – ochrana jednotlivých pozemků či ochrana stavby ve společném vlastnictví? 2.) Finanční kompenzace – řešil bych to spíše obráceně, nechť těm, kterým daná část domu slouží platí „konkrétní poplatek“ za využívání dané věci. U nás se takto vlastníci bytových jednotek, které mají výhradní užívací právo k bytovým balkonům (jsou součástí společných prostor), podílí na úhradě pořizovací ceny.
Pane VJ-B5,
druhý Váš dotaz je o něčem zcela jiném. Ptáte se, zda „… z tohoto fondu je možné hradit tzv. finanční kompenzace těm členům, kteří nevlastní určité části domu, které byly rekonstruovány a finančně hrazeny z fondu oprav“.
V první řadě si uvědomte, že nejspíše neexistuje žádný fond oprav a tedy ani jakýsi „příspěvek do FO“. Napřed tedy nazývejte věci pravými jmény, která najdete v zákoně. Pak se Vám automaticky objasní o jaké peníze jde, jakým způsobem se stanoví výše částek předepsaných vlastníkům k úhradě, kdo o tom rozhoduje a jakou většinou, jaké závazky SVJ jsou s přijetím těch částek spojeny, jak s přijatými částkami SVJ má hospodařit, jak o nich má účtovat, na jaký účel je smí použít, a jakým způsobem a kdy je SVJ vyúčtuje a vypořádá s plátci.
Až uvedete skutečné označení těch peněz, odpovím Vám. Dokud neumíte tu hromadu peněz ani správně pojmenovat, nemá smysl cokoliv dalšího psát.
lake
Dobrý den, omlouvám se, jestli jsem Vás svou laickou otázkou naštval. Jsem na tomto portálu druhý den a bohužel jsem zde v historii nenašel tu správnou odpověď. Pokusím se tedy věci nazývat pravým jménem, abych nedopadl podobně, jako v mém první dotazu. Naše společenství vlastníků vzniklo 6.11.2002 převodem 25 bytů – řadových domků do vlastnictví 25 samostatných subjektů, které v minulosti byly členy LBD P10. Základní problém vždy byl, že nikdo z členů SVJ nestál o funkci ve výboru. A tak jsem celá léta, společně s předsedou nuceni pracovat ve výboru, dříve LBD a vlastním samostudiem získávat informace, jak správně vést toto společenství. Zatím se nám to snad daří. Ale jsou záležitosti, které se nám v záplavě legislativních změn nedaří vždy podchytit, v čemž nám je nápomocna také naše smluvní účetní. A tak hledáme informace, jak se dá a nyní jsem zde zadal náš problém. Asi jsem na Vás působím jako totální idiot, ale v důsledku toho, že všichni ve výboru máme svou vlastní práci a práce pro SVJ je pro nás něco navíc, bez finančního ohodnocení, tak bych si možná zasloužil trocho ohledu. Prosím tedy, pokusme se zde a nejen pro nás, některé věci znovu otevřít, jako např. ten proklatý fond oprav, respektive příspěvek na správu SVJ, tedy co se dá a co nedá financovat z příspěvků – viz prvotní dotaz. Předem Vám děkuji za ochotu.
Nevím, proč se domníváte, že jsem se naštval. Píšu prostě přímo a česky. Že někteří nejsou zvyklí slyšet prostou pravdu není můj problém.
Napsal jsem Vám, že si v tom musíte napřed udělat jasno Vy sám. Fond právnické osoby to nejspíše nebude, ale kdo ví … Příspěvky to možná také nejsou. Ty se v SVJ(2000) mohou vybírat, ale vždy na konkrétní a známý náklad správy. Nikdy ne na neznámý a tajemný účel, jak o tom píšete Vy.
Je to pouze na Vás: buď si u vaší účetní zjistíte o jaké platby ve skutečnosti jde a jaký je právní důvod těch plateb, a pak se o tom můžeme pobavit. Pokud to neuděláte, pak Vám neporadím.
lake
Nevím, o jakou pravdu či nepravdu zde jde, jen jsem se zeptal jako laik. A už vůbec nevím o jakém neznámém a tajemném účtu zde hovoříte. Nic takového jsem nenapsal. Prostě jsem se zeptal, jak legálně využít prostředky přijaté jako zálohy na správu, provoz a opravu společných částí domu – tak je to správně?? Je to jen hra se slovíčky, ale význam všichni chápeme stejně. Vy to vidíte z pohledu profi účetního a důsledně trváte na správném názvosloví. Já to vnímám z pohledu organizačního, jak naší záležitost správně realizovat. Jde o to najít společnou řeč a více empatie. Díky.
Ptáte se,
„zda z tohoto fondu je možné hradit tzv. finanční kompenzace těm
členům, kteří nevlastní určité části domu, které byly rekonstruovány
a finančně hrazeny z fondu oprav. Všichni členové SVJ hradí stejně
vysoký příspěvek do FO. Předem děkuji za odpověď, případně
i informaci, který předpis tento problém řeší.“
Pravděpodobně se mýlíte, když uvádíte, že někteří členové SVJ nevlastní určité části domu. Asi máte na mysli společné části domu (ty spoluvlastní všichni vlastníci jednotek), které výlučně využívají někteří vlastníci jednotek. V takovém případě dovoluje § 1180 NOZ http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2012-89… stanovit zálohu/příspěvek na správu tak, že bude zohledněno výlučné užívání některé společné části domu jako například balkónů nebo teras. Na jejichţ údržbu, opravy a provoz budou pak přispívat především ti, kterých se to týká, a to například ve výši svých spoluvlastnických podílů nebo stejně.
Takové určení záloh/příspěvků na správu domu a pozemku musí být obsaženo ve stanovách společenství. Pokud máte konkrétní pravidla pro určení záloh/příspěvků na správu domu a pozemku řešena přímo v prohlášení vlastníka, museli byste změnit prohlášení vlastníka.
Takže pokud v tom vidíte „hru se slovíčky“, a tvrdíte, že „význam všichni chápeme stejně“, pak je zřejmé, že radu nepotřebujete. V této diskusi končím. Přečtěte si http://www.portalsvj.cz/…u-fond-oprav.
lake
Problém je, když rozdíl mezi Fondem oprav a Dlouhodobou zálohou nechápe ani správce, který spravuje Společenství vlastníků (SV). Fakta: Převzala jsem od nového správce vyúčtování, kde kromě toho, že na vyúčtování nejsou rozepsané zálohy ale jsou vykázány celou částkou (za účetní rok) s textem: „Předpis záloh na služby (bez FO)“, jsem následně zjistila, že některé zálohy (i náklady) služeb jsou kumulované, takže naprosto není možné zjistit, co se v nákladech vyúčtovává a jaké jsou rozdíly mezi zálohami a náklady. Na můj požadavek o doložení dokladů, jak ke kumulovaným nákladům došli, mi výbor sdělil, že mám možnost obrátit se na správce a nahlédnout do účetnictví. Následně nový správce mi sdělil, že mi nahlédnutí do dokladů nemůže poskytnout, protože účetní doklady nedostal. Ovšem k pobavení byl pro mne papír, který jsem dostala jako přílohu:„Vyúčtování fondu oprav za rok 2014.“ Níže uvedeno: „Doplňující informace: Položka „fondu oprav“ je brána jako dlouhodobá záloha. Vzniklý nedoplatek či přeplatek je převeden v rámci fondu oprav do dalšího období. Tento přehled má pouze informativní charakter a nebude vypořádán!“ Takže potom se nedivím, že běžný vlastník má zmatek v pojmu FOxDlouhodobá záloha. A co s tím??? Co zde poradíte?
Mistře Laku,
patrně jste přehlédl, že slovy „v této diskusi končím“ reagujete na tazatelovo upřesnění, že se v dotazu jedná o „prostředky přijaté jako zálohy na správu, provoz a opravu společných částí domu“ s tím, že právě o takovéto upřesnění jste tazatele dříve sám požádal a přislíbil pomoc, jakmile takovéto upřesnění obdržíte…
Pane SVJ-B5,
Váš dotaz ukazuje hloubku zmatku v mysli vlastníků jednotek v domě. Správně tušíte, že protiprávní usnesení vlastníků jednotek by výbor neměl plnit, jinak se jeho členové mohou dostat do velkých potíží. Přečtěte si § 159 NOZ.
Základní chybou je, že všichni používáte nesprávné označení „fond oprav“. Zeptejte se vaší účetní co je to fond právnické osoby. Zjistěte si, zda vaše SVJ tvoří v účetnictví fond právnické osoby a zda k tomu používá vlastní zdroje. Zeptejte se kde se ty peníze vzaly, na jakém účtu je SVJ má vedeny a hlavně si zjistěte z jakého právního důvodu SVJ tyto peníze od vlastníků jednotek vybralo.
Odhaduji, že ve skutečnosti jde o přijaté zálohové platby na správu, provoz a opravy společných částí. Utracení těchto částek na zvelebebení majetku, který není podle prohlášení společný, by bylo zpronevěrou: závazek vůči vlastníkům jednotek k opravě společných částí by trval, závazek ke vrácení přijatých záloh by trval, ale SVJ by již bylo vytunelováno: nemělo by finance, nutné ke splnění svého závazku. Šlo by o typický systém „letadlo“, jako u zkrachovalé společnosti H-system.
Zahrádky jsou ve vlastnictví jednotlivců a nejsou uvedeny v prohlášení vlastníka budovy. Takže to toho SVJ vůbec nic není. Jak postupovat právně a účetně se zde psalo několikrát. Je možno rozhodnout o vrácení části složených záloh (§ 15 odst. 2 ZoVB) – a pak je už pouze na vlastnících jednotek, jak s částkami naloží a zda si u některého zhotovitele objednají či neobjednají stavbu plotů na svých pozemcích. O plotech ovšemže nemůže rozhodnout shromáždění. O tom si rozhoduje každý vlastník zahrádky výlučně sám za sebe!!!
http://www.portalsvj.cz/…hodnoty-oken#…
http://www.portalsvj.cz/…mena-oken-24
http://www.portalsvj.cz/…a-penize-svj#…
lake
Z tzv. „fondu oprav“ nebo účtu dlouhodobých záloh… , když zaplatíte něco co je v soukromém vlastnictví ať je to plot nebo lodžie, která je ve vlastnictví vlastníka nebo cokoliv jinšího tak se pohybujete na hraně zákona a asi ji i překročíte. To jsou peníze zásadně určené na společné části domu. Bylo to tady psané 1000X a daleko právně a nelaicky líp než jsem to popsal já.
Poslední komentáře