Finance - odměny členů výboru
DD, jsme členy výboru SVJ v domě o 42 bytech. Jsme 3 členný výbor a zajímá nás, kolik v průměru se vyplácí za výkon funkce měsíčně. Děkujeme za info.
Vše je to o tom , kde se potká nabídka s poptávkou. Pokud se v době vyskytnou jednotlivci , kteří za svoji práci nebudou nic chtít…pak mohou být odměny nula. Pokud bude výbor za svoji práci chtít 20.000 Kč/měsíc a nikdo jiný , kdo by byl ochoten práci ve výboru vykonávat nebude , poté se nabídka s poptávkou potká na čísle 20.000 Kč/měsíc. Každopádně je třeba se nad tím zamyslet následovně. Řemeslník za hodinu práce chce 250–400 Kč , konzultace ohledně požární ochrany , účetnictví či stavby stojí nějakých 400–600 Kč/hodinu , advokáti stojí cca 1000–2000 Kč/hodinu. Vykonávat práci ve výboru představuje v podstatě manažerskou činnost , kde dotyčný statutár má mnohem větší odpovědnost a měl by mít mnohem větší znalosti než řemeslník či konzultant. Dále je otázka , jak se statutárům proplácejí náklady na telefony , PC, internet , atd . Dle mého by měla být optimální odměna , která by zahrnovala náročnost a zodpovědnost pozice někde v rozmezí 500–700 Kč/hod… Je to zhruba stejně, co stojí nějakou automotive montovnu koordinátor , který má pod sebou 20 zaměstnanců…
Z Vašim názorem nelze nesouhlasit,samozřejmě pouze v tom případě,že dotčený „statutár SVJ“, pobírající mzdu ve výši 500–700 kč. na hodinu, splňuje vše, co se píše o potřebných znalostech nejen v § 159 z.č. 89/2012 Sb.,
Kdo potřebné znalosti nemá ještě před přijetím této zodpovědné funkce a učí se je za pochodu,jak je zde často vidět na dotazech členů výborů SVJ,kteří se ptají na absolutně triviální věci nutné k vedení SVJ,by si žádnou mzdu nárokovat neměl!
(1) Kdo přijme funkci člena voleného orgánu, zavazuje se, že ji bude vykonávat s nezbytnou loajalitou i s potřebnými znalostmi a pečlivostí. Má se za to, že jedná nedbale, kdo není této péče řádného hospodáře schopen, ač to musel zjistit při přijetí funkce nebo při jejím výkonu, a nevyvodí z toho pro sebe důsledky.
JaVa
Kdyby měl každý, kdo přijme funkci, odpovídající znalosti, zkušenosti a dovednosti, tak jsme ideální stát a ideální SVJ. Ten, kdo přijme funkci ve výboru SVJ, ji přijme, protože nevděčnou funkci nikdo nechce dělat a on je ten, který má o barák zájem a chce, aby se už něco udělalo. Jestli mají snahu a ochotu se naučit vše, co SVJ požaduje, tak se i obrátí na tento portál, který je pro SVJ. I když se mnohým, co jsou v SVJ 10–20 let, se zdají některé dotazy naivní a hloupé. Jenže i ti ostatní se museli učit pracovat ve výboru a pro SVJ. Odměna za práci určitě náleží, kdo by dělal zadarmo. O té přece rozhoduje shromáždění.
ten odstavec je napsaný špatně. Kdyby to tak opravdu mělo fungovat , pravděpodobně by žádné SVJ nemělo žádný výbor. A nejen SVJ. Něco podobného je napsáno i v zákoně o obchodních korporacích. A kolik obchodních korporací má jednatele , kteří jsou dobrými manažery , ale před příchodem do firem , které vedou neměli o té dané problematice ani šajn…
Paní JaVa,
nezkoušela jste § 159 vymáhat? Náš statutár tento § rovněž nesplňuje, na což byl opakovaně upozorněn: bez jakéhokoli výsledku. Co s tím?
Zdravím Beato.Mimochodem jsem muž.Pokud Vy osobně tvrdíte,že váš statutár nesplňuje § 159/89/2012 Sb.,,tak ho odvolejte a vezměte to za něho.Poněvadž Vy, zřejmě potřebné znalosti k vedení SVJ máte.Jinak by jste totiž nemohla tvrdit,že je někdo jiný nemá.
Přeji hezký zbytek večera.JaVa
„Jinak by jste totiž nemohla tvrdit, že je někdo jiný nemá.“
To jsou zase blafy, JaVa. To, že kuchař vařit neumí, pozná i osoba, která sama vařit neumí. Obdobně platí pro posouzení činnosti předsedy.
Pokud, ten špatný „kuchař“(člen výboru), vaří za svoje peníze a pouze pro sebe, tak to nikomu vadit nebude.V okamžiku,kdy začne vařit svoje „neprodejné blafy“ za peníze majitele restaurace(SVJ),tak ho šéf na hodinu vyrazí.Určitě mu nebude platit mzdu,čekat několik let až se své „řemeslo“ řádně naučí a hradit za něho vzniklé ztráty.Právě proto, je zde znění § 159.
Přeji Vám hezký zbytek dne.JaVa
No,pokud nevíte,komu vlastně všechno společné, podle velikosti podílu v SVJ patří a že nejvyšším orgánem v SVJ-tedy „šéfem“, je shromáždění vlastníků a nikoliv statutární orgán,tak je veškerá diskuze s Vámi, naprosto zbytečná.
Jen doufám,že s Vašimi znalostmi o problematice SVJ,nejste jeden z těch „nenahraditelných přecedů“ SVJ.
Ale i tak Vám přeji hezký zbytek dne a „sladké sny“.JaVa
V našem SVJ, kde je 32 BJ si děláme správu sami. Každá bj platila 40 Kč měsíčně na odměny výboru a 150 Kč na účetnictví. Protože byl 3-členný výbor pochválen za to, že se zateplil barák, zasklily se lodžie z dotace, byly provedeny úpravy suterénu, nové osvětlení, vč. opravy elektroinstalace, dále máme společný satelit a všechny kabely v jedné liště, tak schválilo shromáždění letos v květnu 90 Kč na bj měsíčně. Dostali jsme reference na jednu firmu, která dělá správu a účetnictví za stejnou cenu jako SBD za účetnictví. Uvažujeme o tom, protože potřebujeme doplnit stanovy a další změny. I když je správce, stejně za vše je odpovědný výbor. A že by bylo leháro, nemyslím.
Zdravím paní Sikorová.
Odměna za funkci ve výboru SVJ, by měla být přiměřená jejich odvedené práci.Odpovědnost jeho členů dle § 159 odst.3),by pak měla být povinně připojištěna, na náklady právnické osoby SVJ!
Co vlastně dělá váš současný výbor SVJ,když mu správu SVJ,zajišťuje,dle své aktuální nabídky svých služeb, toto Družstvo: http://files.bd-zizkov.webnode.cz/…BEeb-SVJ.pdf
Včera jste napsala:To je na delší vysvětlování…
Vložil Sikorová, 10. Listopad 2017 – 21:24
..přitom nás tlačí čas s výpovědí správce (bývalého družstva)…
Tzn.,že se členové vašeho SVJ, rozhodli přijetím usnesení na shromáždění vlastníků,vypovědět smlouvu, o vlastní správě a vedení účetnictví SVJ, s vašim současným externím správcem(SBD-Žižkov)?
Kolik si účtuje na jednotku, současný správce na správu.Je to skutečně 126 kč(bez DPH) a kolik za vedení účetnictví ?
Jakou celkovou výši odměn, pobírá váš současný výbor SVJ?
Máte již vybránu jinou účetní firmu a za kolik?
Bude si vlastní správu dělat současný výbor sám,nebo si opět najmete externího správce.Jaká bude popř. cena nového správce za bytovou jednotku?
Má váš současný výbor, jehož jste členkou, k dispozici smlouvu o správě vašeho SVJ s SBD-Žižkov.Ve sbírce listin, uložena není!
Jaká je Vaše představa, o měsíční odměně za výkon funkce ve statutárním orgámu SVJ?
Hezký den.JaVa
Statutární orgán odpovídá nejen za správu ale i za škody. Jestli za něho někdo něco vykonává (účetnictví nebo správu) nezbavuje se tím odpovědnosti. Za to se platí (i za tu odpovědnost) jako za všechno. Mezi běžným zaměstnancem v jakémkoliv zaměstnání (odpovědnost za škodu do výše násobku měsíčního platu) a statutárem je v tom, že statutár odpovídá za škodu do výše svého majetku. V případě vlastnictví bytu je to pak minimálně cena toho bytu. Ne každý má na to, aby funkci vykonával jak předpokládá § 159 NOZ a ne každý je ochoten dát všanc svůj majetek. A pokud vám správu bude zajištovat advokát stanovený soudem (v případě že nebude nikdo ochoten vykonávat funkci statutára) pak budete platit za správu advokátní tarif, což je minimálně 2000 Kč za jednu hodinu práce. Advokát si umí za svou práci nechat zaplatit . Takže sazba pro předsedu a členy si musíte stanovit tak, aby to někdo chtěl dělat s těmi riziky a to minimálně za částku 250 Kč za hodinu práce(práce fakturovaná za opravy elektro, vodoinst. atd- jen pro srovnání ) .Rozsah práce 20 hod. předseda, členové 4 hod. měsíčně . Práce účetního cca 40 Kč za byt. Doba ,kdy to někdo dělal zadarmo už tady desítky let není
Souhlasím. Nicméně mezi členy společenství je řada primitivů, kteří se domnívají, že výbor vlastně nic nedělá, pokud si smluví externího správce. Zde ty primitivy zastupuje JaVa, který ani neumí česky. O § 159 nikdy nic neslyšeli nebo ho nechápou.
Správcovská firma je poskytovatel služby.Úkoly správcovské firmě zadává výbor. V podstatě je zde stejný vztah jako je mezi vedením nějakém firmy a poskytovatelem nějaké servisní činnosti. Když jsem jednatelem firmy , vím , že musím dle zákona zajistit požadavky dle BOZP. No a buď to zajistím vlastním zaměstnancem anebo najatou firmou. A i když toto zajistím najatou firmou , odpovědnosti se nezbavím.
Zdravím paní Sikorová.
1)Vždy záleží na tom,na kolik jsou ostatní členové SVJ informováni,
o jakou činnost se vlastně jedná a kolik jsou ochotni platit.Jestliže má
vaše SVJ, na vlastní správu a vedení účetnictví najatou externí
firmu,pak má váš výbor,při tak malém počtu jednotek „leháro“ a jeho
odměna, by měla být pouze symbolická,neboť všechnu práci za něho dělá
váš externí správce,kterého se nyní chcete zbavit a proto vám dělá
„jeho přecedkyně“(vaše předsedkyně výboru)takové
obstrukce!O fundovanosti vaši bývalé „přecedkyně“ svědčí
i to:
https://or.justice.cz/…is-sl-detail?…
že dle ní, je shromáždění usnášení schopné i při účasti pouhých 43,5 % všech členů SVJ!
2)Pokud ovšem, členové vašeho výboru, sami vedou účetnictví a vlastní správu SVJ,pak záleží pouze na nich,jakou částku, si za tyto činnosti, usmlouvají se shromážděním vlastníků.
Tipuji,že ve vašem případě, vám dělá správce(vlastní správu) i účetnictví ,původní vlastník budovy=SBD,ale mohu se mýlit.Zatím jste se o tom, co vlastně dělá váš výbor(za co vlastně bere odměny schválené shromážděním), vůbec nezmínila.
Možná by bylo vhodné, zveřejnit text, vaší příkazní smlouvy se správcem.
Přeji hezký zbytek dne.JaVa
V našem domě je pět byt.jednotek.a pověřený vlastník dostává 3 000,–Kč měsíčně.
Poslední komentáře