Darování členských práv k bytu
Pred uzatvorením manželstva sme kúpili za spoločne nadobudnuté peniaze členské práva k družstevnému bytu. Tieto boli napísané na priateľa- teraz už manžela. Vzali sme sa a členské práva su na neho. Manželstvom aj mne vznikol s družstvom vztah nájomníka dovtedy som bola len podnájomním. Teraz chcem vyriešiť otázku čo podniknuť aby sme boli obaja majiteľmi členských práva to jest keby nastala situácia žeby sme sa rozvázdali automaticky členské práva zostanú manželovi a mne nezostane nič. Ako to ošetriť aby pri rozvode sme si hodnotu bytu podelili na polovicu. Bola som za právničkou a ta mi povedala že sa to nedá, ale skor si myslím že nemala páru čo trepe aj ked jej akože prax trvá už 40 rokov. Takže by som to chcela spravit tak že manžel daruje členské práva k bytu svojej matke a následne ona daruje členské práva zasa nám, len neviem či vo vzťahu som mnou kedže ja som jej snacha budeme musiet zaplatit nejaku darovaciu daň.
Podle aktuální judikatury spadají členská práva a povinnosti do SJM, takže patří-li jen jednomu z manželů (jako ve Vašem případě), lze o ně SJM rozšířit notářským zápisem. Pokud by na Vás manžel svá členská práva a povinnosti převedl, byla by (ta členská práva a povinnosti) jenom Vaše a situaci by to nevyřešilo ke spokojenosti vás obou. Stejně tak, kdyby Vám je daroval – manželům nelze darovat do SJM, ale jen podílově.
Že to nejde, je blábol, zkuste jiného právníka.
Toto se běžně řeší tak, že se dle § 230 ObchZ členská práva a povinnosti převedou na druhého z manželů, aneb nastane tedy přesně to samé, co řeší § 703 odst. 2) ObčZ v oné běžné situaci "za trvání manželství". A podle stejného § 230 ObchZ ani nemusíte družstvu předkládat případnou konkrétní dohodu (ale je lepší ji mít písemně, a s ověřenými podpisy, pro jistotu, i když to vyžadováno není).
Případná daň (pokud by šlo v oné dohodě i o úplatu - což ale v tomto případě dle prvního odstavce asi nebude) se řeší dle § 4 odst. 1) písm. r) zákona o daních z příjmů.
Poslední komentáře