Čtečka otisků prstíků

Vložil Vlasta (bez ověření), 21. Květen 2012 - 12:22 ::

Dobrý den,

měli jsme před týdnem schůzu. Několikrát se nám nyní v SVJ stalo že nám tady někdo způsobil škodu (zničené zvonky, pár záseků (asi) kladivem do schránek, ztracené boty před bytem, rozbité osvětlení).

Takže po takovýchto událostech bylo jednoduché silou 5% „přehlasovat“ odpor proti kamerovému systému (se záznamem). Vzhledem k tomu, že nejsme součástí nějakého „černého sídliště“ a nemáme ani takové spoluvlastníky ALE vzhledem k našim „dobrým sousedským vztahům“ byla podle mého názoru uvedená škoda provedena „na zakázku“ – samozřejmě to nemohu dokázat. OK, byli jsme přehlasování tak tedy budou kamery…

Jenže navrhovateli to nestačilo a tak stejnou „silou 5%“ byl přehlasován i odpor ke změně přístupů do domu a to pouze skrze „ČTEČKU OTISKŮ PRSTŮ“ (směr dovnitř; směr ven z domu bude bez klíče i bez nutnosti otisku). Podrobnosti, realizace a výběr firmy byla dána bez jakéhokoli upřesnění do kompetence výboru SVJ (právě do rukou navrhovatele) a dle verbálního vyjádření nebudou podrobnosti zveřejněny kvůli „bezpečnosti“. Po realizaci údajně budou sejmuty otisky všem co mají a chtějí mít oprávnění vstoupit do domu. V případě, že se systém osvědčí (kritérium neznám – prý je moc brzo na hodnocení), má být systém nasazen i i pro ovládání výtahu a kamery budou případně doplněny o nahrávání zvuků.

Vím, že otisky je nutné nyní dávat pro získání PASu. Ale do domu ve kterém vlastním byt mi to připadá jak v Orwelovi.

Můžete mi někdo poradit nebo alespoň dát nějaké názory? a pokud možno jiné než již mám od těch, co u nás hlasovali PRO, že jsem údajně prudič co se snaží znemožnit „ochranu majetku“ nebohých poškozených spoluvlastníků
Vzhledem k tomu co jsem si zde již načetla o názorech na „ochranu soukromí“ proti názorům na „ochranu majetku“ tak ještě uvádím že nejsem prudič. děkuji

Vlasta Rychlá, Ostrava

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 22. Květen 2012 - 6:51

    Dobrá otázka. Právě že toto nikde napsáno není. Ani pořízení, ani provoz kamerového systému nespadá automaticky pod správu domu. Nikde není řečeno, že všichni mají za kamerový systém platit. To je nepodložený názor, který nemá oporu v ZoVB.

    Jestliže si jedna osoba chce v domě bez výtahu nainstalovat schodišťovou plošinu do prvního patra, dostane k tomu souhlas (neboť zasahuje do společných částí domu), ale to neznamená, že by jí to měli všichni hradit! Ani se všichni VJ nestanou nějakým zázrakem spoluvlastníky tohoto zařízení, ani nebudou hradit elektřinu na provoz.

    Jestliže si někteří vlastníci jednotek umístí na střechu paraboly a natáhnou v domě rozvod signálu z družic, dostávají k tomu souhlas (neboť zasahují do společných částí domu), ale to neznamená, že by jim to všichni měli hradit! Neplatí, že by se všichni VJ stali automaticky spoluvlastníky této instalace, ani že by se měli nějak podílet na spotřebě proudu na provoz.

    Jestliže se část vlastníků rozhodne pořídit si soukromý kamerový systém, jde o tentýž případ: někdo s v domě cosi soukromě instaluje na základě většinového souhlasu podle § 11 odst. 5 ZoVB. Platí:

    • (1) Jde o novou věc, která nebyla součástí budovy při kolaudaci stavby a není uvedena v Prohlášení vlastníka. „Nelze nutit podílového spoluvlastníka, aby souhlasil s vytvořením další věci, jež by měla být v jejich spoluvlastnic­tví.“ (*)
    • (2) Nejde o součást budovy i z toho důvodu, že kamerový systém neslouží bytovému domu k naplnění jeho hlavního účelu – tím je poskytnout bydlení(**). Důkazem je, že naprostá většina bytových domů v tomto státě kamerový systém neměla a nemá a přesto svému účelu slouží bez jakýchkoliv problémů.

    Kamerový systém je tedy cizí věc umístěná v domě, kterou si do svého vlastnictví pořizují pouze někteří vlastníci jednotek (pokud je jim to umožněno souhlasem vlastníků jednotek. Jen vlastníci tohoto systému si hradí pořízení a provoz kamer. Pouze oni nesou odpovědnost před soudem nebo ÚOOÚ za provozování a nakládání s pořízenými záznamy.

    Jestliže ostaní vlastníci jednotek jako ovce neprotestují při zadrátování domu kamerami, a dokonce si nechávají strhnout náklady na tento systém z prostředků SVJ – nad tím zůstává rozum stát. Inu: kdo nehájí svá práva, ten o ně přichází.

    lake
    (*) Viz rozsudek Nejvyššího soudu ČR 22 Cdo 1470/2002 (http://kraken.slv.cz/22Cdo1470/2002)
    (**) Viz např. judikát Nejvyššího správního soudu 5 Afs 3/2010–144 (http://kraken.slv.cz/5Afs3/2010): „…za nedílnou součást staveb (se) považují zařízení, která umožňují jeho funkci a účel, k němuž byla stavba určena a zkolaudována.“ K tomu viz http://www.danarionline.cz/…asti-stavby/
     

    Vložil Anonymouss (bez ověření), 22. Květen 2012 - 7:09

    Lze aplikovat na zateplení domu? Patrně ano.

    Vložil hadrman, 21. Květen 2012 - 23:12

    Paní Rychlá,
    doporučuji pročíst stanovistko úřadu pro ochranu os. údajů, které přímo říká, že kamery musí odsouhlasit 100% vlastníků a pokud budou kamery i u vchodových dveří, výtahů atd, tak musí schválit i nájemníci.
    Odkaz na stanoviska je: http://www.uoou.cz/uoou.aspx?loc=382
    S čtečkou to bude zřejmě podobné, kontaktujte úooú kde Vám poradí.
    S pozdravem Iliev

    Vložil paramyš (bez ověření), 22. Květen 2012 - 7:55

    A co když chceme kamery pouze do sklepa? Kolik vlastníků musí souhlasit? Děkuji

    Vložil PATRON-PRO, 21. Květen 2012 - 17:43

    Doporučoval bych Vám místo systému na snímání otisků prstů instalovat vstupní systém na bezkontaktní čipy. Je to bezpečnější systém co do ochrany osobních dat, ale hlavně spolehlivější co do obsluhy. U systémů na otisk prstu není vyjímkou, že se v neděli večer po víkendu stráveném prací na zahradě nedostanete domů, protože jste si fyzickou prací sedřela otisky na prstech.

    Narozdíl od toho u systémů na bezkontaktní karty/čipy si umístíte malý přívěsek na klíče a jeho přiložením na čtečku je Vám umožněn vstup. Zabezpečení těchto čipů proti kopírování je u námi dodávaných systémů velmi vysoké a v případě ztráty lze čip jednoduše zablokovat a vydat nový. Mimo to je u našich systémů možné používat i městské karty (opencard, plzeňská karta, ČD karta aj.), většinu zaměstnaneckých karet a mobilní telefony s technologií NFC.

    Pro více informací koukněte na náš web www.patronpro.cz

    Karel Kalivoda, IMA s.r.o.

    Vložil Milada Vorlová (bez ověření), 21. Květen 2012 - 14:02

    Nepřidám radu, jen si postýskám. Před lety, když bylo sídliště, kde několik desítek let bydlíme, postaveno, jsem ani na noc, neřku-li ve dne, byt nezamykala. Pamatuji si, jak jsem byla překvapená, když jsem se dozvěděla, že ponechání odemčeného auta na ulici je trestné – auto by někdo přece mohl zneužít! Možná bude brzy trestné i to, když si nebudu zamykat byt… Spisovatel Ludvík Vaculík kdysi upozornil na skutečnost, že svět se zhoršuje působením těch horších z nás, když se jim společnost dál a dál přizpůsobuje. Na stát asi nelze spoléhat, pro něj je nejjednodušší nařídit, že si musíme vše zamknout, jinak za nic neručí… Asi se musíme tomuto trendu postavit každý sám. Nezamykat, důvěřovat, být otevřený, hovořit s lidmi… Snažit se odbourat kolem sebe anonymitu města, i to je jakási cesta k bezpečí. Všímat si, co se kolem děje, nebát se upozornit i zasáhnout, když se nám jeví něco v nepořádku. Určitě je to cesta pro náš majeteček dost riskantní (i mně se už nevyplatila), ale odmítám se chovat jako provinilý člověk, bát se, zavírat se před světem a žít jako ve vězení. Nežiji ovšem v domě sama a kvůli vandalismu dům na noc zajišťujeme ještě o něco víc než ve dne, kdy nám funguje „elektrický vrátný“. Ale ve vedlejším domě jsou mnohem přísnější: pro každou návštěvu musí osobně dojít dolů a honem za ní zamknout… jak to mají ve svém strachu nepohodlné! Dvanáct let jsem dělala v domě jednatelku, tak se mi podařilo udržet „bezpečnost“ v rozumných mezích, ale není vyloučeno, že si lidi prosadí i u nás přísnější režim. Srdečně Vás zdravím. M.V.

    Vložil MATY (bez ověření), 22. Květen 2012 - 11:27

    Milado, moc pěkně napsané. Hezký den ! M.

    Vložil mm4433 (bez ověření), 21. Květen 2012 - 14:00

    Vážená paní, lidem, kteří nemají co skrývat podobná „opatření“ nevadí, naopak nechápu, co se Vám na tom nelíbí.

    Vložil svjvmt, 22. Květen 2012 - 8:39

    Na takových hodných co jim něco nevadí se už mnohokrát dojelo, že se neuměli, nechtěli postavit. Jste sledováni venku a j. kamerami a ani nevíte, kde jsou umístěny, kdo všechno vás pozoruje. Nechci.

    Vložil J.T. (bez ověření), 21. Květen 2012 - 16:17

    „mm4433“ máte nějaké „ne-debilní“ vysvětlení jak souvisí „nemít co skrývat“ s otisky prstů ?? nebo jste jen „potřebný“ ?

    a kdž už budete v tom a Vy nemáte co skrývat – neskrývejte nám svou přesnou adresu. Přesvědčíme se zda opravdu nic neskrýváte.

    Kamery jsou velmi vhodná řešení pro sledování zda někdo přímo v bytě nemanipuluje s umístěním vodoměrů a měřičů tepla na topení nebo zde nevyrábí atomovou bombu, že? Nevíte o nějakém vhodném úložném místě na internetu, třeba někde u FBI ?

    Vložil Jaroslav Jaroslav, 21. Květen 2012 - 14:34

    představa, že se do svého bytu budu moci dostat až poté, co někomu nezkontrolova­telnému odevzdám své otisky prstů je pro mně osobně také neakceptovatelná. A jak bych dokázal přesvědčit 5 lidí, kteří chodí pravidělně do mého bytu, že mají odevzdávat otisky prstů, si také nedovedu představit. zbývá otázka co na to OOOU ??

    Vložil NeznáIek˙ (bez ověření), 1. Červen 2012 - 16:00

    ÚooÚ řeší až porušení zákona. Neposkytuje konzultace ani to jak se něčemu vyhnout. Takže bez znalosti konkrétní situace nemá smysl u ÚooÚ „žalovat“ – nepomohou Vám.

    ☻/
    /▌ Neználek
    / \

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".