Chybné vyúčtování tepla
Dobrý den. Prosím Vás o radu jak postupovat při chybném vyúčtování tepla. Dne 30. 4. 2013 jsem obdržela vyúčtování služeb za bytovou jednotku, kde mi bylo omylem proúčtována spotřeba 7728 jednotek tepla, skutečná spotřeba byla 728 jednotek. Budu podávat reklamaci Správě budov, která vede účetnictví za naše SVJ. Jsem vlastníkem další bytové jednotky, která byla 11 měsíců neobydlena, řádně jsem platila zálohy a skutečná spotřeba tepla v tomto bytě činila 124 jednotek (odečet měřidla). Ve vyúčtování mi bylo k těmto naměřeným jednotkám připočítáno dalších 1550 jednotek neměřeného tepla a náklad na neobydlený byt proúčtován ve výši Kč 11200,–-, což mě přijde jako skutečná nehoráznost. I proti tomuto výpočtu podám reklamaci. Můžete mi prosím ještě objasnit pojem neměřené jednotky. Jak je možné, že někteří vlastníci ve vyúčtování mají u neměřených jednotek záporné hodnoty a jiní hodnoty kladné ve stejném zúčtovacím období. Děkuji Vám za odpověď. Jana Novotná
vyúčtování tepla od firmy ISTA je neplatné!nesplňuje vyhlášku 372/2001
Co s takou firmou?Podat trestní oznámení!
Dobrý den, opět letos doplácím na teplo a to i přes zvednuté měsíční zálohy, měla bach dotaz. Barák vytápíme plynovým kotlem, kde je měřák, který se jednou ročně odečte a spotřeba plynu se rozúčtuje, to chápu, ale nechápu, když už zaplatím za spotřebovaný plyn, proč mám ještě platit za naměřenou hodnotu na radiátoru a to tak, že hodnotu mi vynásobí počtem žeber co mám v dané místnosti. Je toto taky dané vyhláškou 372/2001???? Děkuji předem. Marcela
Paní Marcelo,
postup který popisujete je nesprávný od počátku. Do nákladů na
vytápění je nutno započítat nejen náklady na palivo, ale také na
elektrickou energii v kotelně, na opravy kotle, kontroly a revize, na činnost
kotelníka (osoby pověřené kontrolou provozu kotle), na čistění komínů,
na pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem kotelny. Do této
částky se také „rozpouští“ částka nákladů či splátky úvěru
k pořízení technologie v kotelně.
Ohledně rozúčtování celkových nákladů se musíte seznámit s pravidly, která byla schválena ve Vašem SVJ. Náměr indikátoru by se měl korigovat výkonem radiátoru, což ale neodpovídá přesně počtu žeber. K tomu je třeba dále povinně uplatnit i další koeficienty (pro upevnění na radiátor, pro polohu místnosti v domě).
lake
Paní Marcelo, váš dotaz je naprosto nejasný. Jak zaplatíte spotřebovaný plyn? Není to jen vaše domněnka? Zkuste si příslušnou vyhlášku přečíst. Pouhé násobení naměřené hodnoty počtem žeber nejspíš správný způsob výpočtu není. Zeptejte se výboru na postup rozúčtování.
Jirka
„…jak postupovat při chybném vyúčtování tepla. Dne 30. 4. 2013 jsem obdržela vyúčtování služeb…“
- jak již bylo řečeno zjistěte ze svého Vyúčtování zda jsou tam veškeré náležitosti uvedené v §7/2 vyhl. 372/2001 – to zvládnete Vy sama. Cokoliv chybí nebo není uvedeno srozumitelně, je potřebné reklamovat. Zvláště se zaměřte na náležitosti uvedené v §7/2/f vyhl. 372/2001 – je zjevné, že jste je nedostala a již proto je Vaše vyúčtování chybné.
- po SVJ žádejte (v souladu §7/3) sdělení postupů
rozúčtování
- algoritmus dle §4/3 (pro rozdělení nákladů generovaných mimo pásmo), hranic dle §4/4
- poměru ZS/SS který by měl být z roku na rok fixní (někteří rozúčtovatelé s jeho manipulací upravují výpočet) – v panel.domech bývá 50/50
- seznamu odběrných míst s jejich odečty (§7/2/f) za TEPlo (odpočty ITN potřebujete ke zjištění, těch kteří jsou mimo pásmo ±40%)
- seznamu odběrných míst s jejich odečty (§5/10) za TUV (potřebujete ke zjištění zda nebyly některá odběrná místa svévolně vyřazena z rozúčtování)
Svévolné nedodání kteréholiv z nich činí vyúčtování nepřezkoumatelným a tedy nesplatným. Termín je v §7/4.
„…Jak je možné, že někteří vlastníci ve vyúčtování mají u neměřených jednotek záporné hodnoty…“
- bez znalosti výše zmíněného postupu, nelze soudit co „zápornost“ vyjadřuje
- rozúčtovatel měl 4-měsíce na to vyúčtování „zbastlit“. Vy máte nyní 3-měsíce na „splatnost“ (§7/5). A po 30-dnech se informujte jak reklamace dopadla (bohužel jsem se setkal s právním výkladem, že §7/4 určuje informační povinnost výhradně při uznání reklamací, a nikoliv při neuznání)
„…znění vyhlášky č. 372/2001 Sb. je neurčité a ponechává volný prostor pro nějakou nedefinovanou úpravu…“
- paní „ybbor“ neznalost definice samozřejmě neznamená neurčitost. Algoritmus, který bude předložen, samozřejmě musí poskytovat srozumitelně úplné výsledky Vašeho rozúčtování a to pro všechny další odběrná místa. Navíc ono není moc možností jak by ten „volný prostor“ mohl vypadat. To jsem tady již popsal před delší dobou…
Neználek
Ybbor, Váš dotaz nelze zodpovědět. K tomu, abyste mohla rozúčtování tepla označit za „chybné“, musíte je napřed zkontrolovat podle rozúčtování správného. Správné rozúčtování můžete provést jedině:
- znáte-li pravidla rozúčtování tepla platná ve Vašem SVJ
- a k tomu máte veškeré podklady, výkony radiátorů a korekční koeficienty místností (obojí je SVJ povinno Vám poskytnout na základě Vaší reklamace).
Samotné znění vyhlášky č. 372/2001 Sb. je neurčité a ponechává volný prostor pro nějakou nedefinovanou úpravu výpočtové metody.
My vůbec netušíme co je míněno pod „neměřenými jednotkami“. Vím o domech, kde se tím míní korekce za neměřené teplo, dodávané do bytů mimo radiátory přes stoupací potrubí ÚT. Ve Vašem domě to může znamenat dodatečnou korekci nákladů podle vyhlášky. Ani neznáme pravidla pro uplatnění korekcí ve Vašem SVJ. To musíte vědět v první řadě Vy sama. Teprve pak se zde můžeme začít bavit o tom co je „chybné“.
lake
Abyste mohla rozúčtování tepla označit za chybné, musíte napřed mít rozúčtování správné?
Takové vyhotoví účetní firma za úplatu. Tak jste to myslel?
Nemerene jednotky jsou vysledkem korekci, ktere se podle vyhlasky 372/2001 musi provadet, aby nikdo nemel celkovou spotrebu na m2 zapocitatelne podlahove plochy odchylenou o vice nez 40% od prumeru kterymkoliv smerem.
Jinak receno – vezmou se celkove naklady za teplo na dum. Rozdeli se 50:50 (nebo 40:60). Prvni cast je tzv. zakladni slozka, tu platite podilem zapocitatelne podlahove plochy. Druha cast je spotrebni slozka, tu platite podilem vasich namerenych dilku na celkovem souctu dilku za dum. Ale POKUD by Vase naklady na metr byly nizsi, nez 60% prumeru (coz je celkovy naklad na teplo deleny souctem vsech zapoc. podl. ploch), resi se to tak, ze se Vam pripocitaji prave ty „nemerene“ jednotky tak, abyste se dostala na tech 60%. A aby se nezmenil soucet, tak ostatnim se stejna suma odecte, v podilech podle ploch zase. A opacne, pokud tam nekdo topi „moc“, jemu se skutecne jednotky zkoriguji zapornymi nemerenymi a ty se zase rozdeli mezi ostatni.
Jen tak na okraj, zkuste se zamyslet nad tim, co se z fyzikalniho hlediska deje v te Vasi neobydlene jednotce a v sousednich bytech, kdyz vypnete topeni. Mozna prijdete na to, ze to neni tak uplna nehoraznost, ze mate neco platit :)
Pozn. nekde navic jako spodni hranici pouzivaji 76%, nikoliv 60%, pouzivaji k tomu trochu uchylnou argumentaci o tepelne stabilite budovy a nejaky paragraf z tusim Obc. zakoniku, ktery se ale tyka nebytovych prostor.
Poslední komentáře