arogantní výbor překračuje kompetence

Vložil jak (bez ověření), 19. Květen 2014 - 6:44 ::

V našem SVJ jsme na schůzi před dvěma lety v zápise neodsouhlasili výtah v ceně 800.000 Kč. (Neodsouhlasili= nebyl dostatečný počet pro)Výtah výbor chtěl a tak jej postavil. Já chtěl vidět smlouvu o výstavbě, tak jsem o její kopii zažádal doporučeným dopisem. Dodnes mi jí neposlali. Ale při kontrole loňského hospodaření jsem zjistil, že závazky SVJ za výtah nejsou schválených 8000 tisíc, ale 1.500.000, tedy skoro dvojnásobné! Prý kvůli splátkám. Hodlám poslat předsedovi dopis, kdy jej vyzvu, aby nepřekročil při placení výtahu částku projednanou na shromáždění. Předpokládám, že můj dopis akorát hodí do koše a víc jej zajímat nebude. Můžu chování výboru nějak soudně zastavit? Jak, pomocí kterých zákonů? Vím, že řešení by bylo obejít 25% lidí a svolat shromáždění, výbor odvolat, ale lidé se bohužel o to, jak se plýtvá s penězi moc nestarají. Můžu tedy já jako jednotlivec zastavit výbor, který si dělá co chce a nebo jsem odsouzen platit, i kdyby za našimi zády dali za výtah 5 miliónů? Ps: To že nemám výbor podporovat platbami do (fondu oprav=černá díra), to jsem udělal již přede 3/4 rokem a nyní mi přišel platební rozkaz od SVJ a budou se o to se mnou soudit. Kdyby mi někdo poradil kontakt na pana Lake, že bych si u něj objednal právní konzultaci, to by mi taky pomohlo.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Hana2, 21. Květen 2014 - 11:40

    Pane Jak, Vas problem spada skutecne do stejne sportovni discipliny jako muj. V nasem SVJ probehla v roce 2013 oprava strechy. Ze zalohy 20 tisic bylo kazde bytove jednotce vraceno par tisic a predseda SVJ si rekl za kazdou bytovou jednotku o odmenu 600 Kc za „usporu“. Danovy doklad odmitnul vsak vystavit, alespon tedy mne ne. No… at si kazdy udela usudek sam, kam az arogance volenych zastupcu SVJ muze vest, vede a povede, pokud se nekdo neozve.

    Vložil Anonymous., (bez ověření), 21. Květen 2014 - 12:04

    Předpokládám, že předseda výboru není plátcem DPH. Potom je logické, že nesměl vystavit daňový doklad. Porušil by zákon o DPH. To ale arogantní člen SVJ neví, má pouze potřebu špinit členy výboru i když sám pro SVJ vůbec nic neudělal, nedělá ani se nechystá něco udělat.

    Vložil lake, 20. Květen 2014 - 6:31

    Pane Jak,
    píšete, že v roce 2012 neschválili vlastníci nový výtah. Ovšem pak i přesto došlo k přípravám a realizaci výtahu. Tím, že jste se tomu nebránil, dal jste jako spoluvlastník konkludentní souhlas k celé akci. Je zbytečné se k tomu vracet. Vaši chvíli jste promeškal, nyní výtah už stojí. Žádný soud nenařídí zbourání výtahu. A žádný soud by neuvěřil, že osoba, bydlící v domě, není schopna rozpoznat, že se zde buduje nová společná věc. To byste musel mít papír na hlavu, aby tomu někdo uvěřil.

    Stavebníkem výtahu bylo SVJ. Nezajímal jste se ale dlouhodobě o hospodaření SVJ, jinak byste dobře věděl, že potřebná částka na kontě SVJ nikdy nebyla a že si tedy muselo peníze opatřit nějak jinak. Ty peníze nemohly spadnout s nebe a SVJ si je opatřilo u banky. Nic Vám tedy nebránilo uhradit celý Váš podíl předem a vyřešit Vaši neúčast na splácení písemnou smlouvou se SVJ – to vše ještě před zahájením stavebních prací. Opět platí: Vaši chvíli jste promeškal, nyní už SVJ splácí bance. Tím, že jste neuhradil předem celou částku, jste i Vy od SVJ přijal finanční půjčku s dlouhodobým splácením. Připravil jste se o možnost namítat, že se Vás toto netýká. Takže splácejte.

    lake

    Pokud jde o platební rozkaz, jistě víte, že je na Vás, abyste podal odpor. Jinak se s Vámi SVJ nebude soudit, nýbrž bude již částku vymáhat.

    Vložil jak (bez ověření), 20. Květen 2014 - 6:45

    Ano odpor podam, nahlidnu do spisu, postupuji podle pravnika…

    Vložil jak (bez ověření), 20. Květen 2014 - 6:33

    Ja jsem neuhradil svuj podil za vytah dopredu, protoze nebyl duvod, vytah nebyl odsouhlasen.

    Ze jsem jim dal konkludentni souhlas (pri zacatky vystavby jsem se neobratil na soud) s vytahem souhlasim. Sice jsem protestoval ustne u predsedy, ze NEMUZOU zacit stavet zamitnuty vytah, ale soudne jsem nezasahl. Odpoved predesdy: Muzume, nestarej se, mame vse v poradku.

    O hospodareni jsem se zajimal, doporucenym dopisem pozadal o zaslani smlouvy s dodavatelem vytahu, nyni po roce mi ji porad nezaslali. Zaurguji novym doporucenym dopisem.

    Ale vybor NEMEL nasetrene penize na vytah a tak si vzal uver od dodavatele (viz uzaverka roku 2013). Presne jak popisujete podvody s uvery, jak rozebirate zde: http://www.portalsvj.cz/…stni-zakonik na schomazdeni jsem o zadnem uveru nejednali, je to svevole vyboru.

    A podle kontroly ucetnictvi 2013, jsem zjistil, ze splatky uveru dodavateli vytahu uctuji v rozvaze na 51813 vuci „Fondu oprav a dlouhodobe zaloze“!

    Vložil lake, 20. Květen 2014 - 7:26

    Jediná právní možnost pro Vás ve Vaší situaci by byla tato:

    Tvrdit soudu a prokazovat, že výtah byl postaven jako nová věc bez Vašeho vědomí a bez souhlasu všech vlastníků jednotek. Pak byste byl povinen uhradit pouze částku z Vašeho bezdůvodného obohacení (t.j. částku, o kterou se hodnota Vašeho majetku zvýšila stavbou výtahu). V takovém případě nejste povinen hradit ani skutečně vynaložené náklady, ani zvýšené náklady spojené s půjčkou (kterou jste si od SVJ nevzal).

    Kamenem úrazu ovšem je prokázat, že jste o výtahu nic netušil. Proti Vám působí, že jste o akci od počátku věděl a nezastavil jste ji (žalobou s návrhem na předběžné opatření). Také muselo proběhnout stavební řízení, jehož jste byl účastníkem, a v něm jste měl možnost uplatňovat námitky. (Jiná věc je, že SVJ nebylo schopno prokázat Stavebnímu úřadu, že má souhlas vlastníka se stavbou. Stavební řízení tedy nemělo být vůbec zahájeno. Ale je zbytečné toto rozebírat po skončení stavby.)

    Obecně platí, že kdo nechá zajít věci příliš daleko, je pak v nevýhodném postavení. Je na něj pohlíženo jako na osobu, která nebránila svá práva. Jako na osobu, která se nevěnovala řádně péči o svůj majetek a dodatečně napadá akce, o kterých dobře věděla.

    Jinak řečeno: díval jste se, jak SVJ Vám staví výtah. A nevadilo Vám, že na tento účel jste nikomu nezaplatil ani korunu. Teď, když je dílo hotové a v provozu, byste se chtěl začít ohrazovat proti placení? Takto to ve skutečném světě nejde.

    lake

    P.S. Stavba výtahu samozřejmě nebyla nákladem na správu domu, nýbrž šlo o pořízení nové věci. To nespadá do právní způsobilosti SVJ(2000). Nelze tedy účtovat proti zálohám na správu domu. Je nutno účtovat odděleně jako o samostatné pohledávce za konkrétními osobami. Ty hradí svůj dluh stavebníkovi ve sjednaných splátkách. Opět tu máme ten známý švindl v účetnictví. Škoda, že je nemohou všechny pozavírat pro podvody! To by byla třetina všech SVJ bez výboru…

    Vložil jak (bez ověření), 20. Květen 2014 - 14:50

    Když jsem napsal nový výtah, myslel jsem že pořídili nový výtah na místo dosluhující starého, takže to bylo z pohledu stavebního úřadu posouzeno že povolení podle paragrafu 103 odst 1 písmena H) staveního zákona se nepožaduje. A stavební povolení neproběhlo.

    Jiná věc je, že ohlášené udržovací práce na výtahu nedodrželi a výtah zkrátili o jednu stanici a nyní již výtah nejezdí do mého podlaží, na což jsem upozornil stavební úřad, který provedl obhlídku na místě a konstatoval, že to tak bohužel je. Čímž podle mě poklesla hodnota mých BJ v tomto patře umístěných. Také nebylo dodržen zákon v tom, že při udržovacích pracech nemůže být výtah zkrácen o stanici. Musí mít stejnou funkčnost před i po urdžovacích pracech přeci. A při změně funkčnosti by mělo být stavební povolení, kde by museli všichni podepsat, že souhlasí se zkrácením výtahu o jednu stanici.

    A důvod zkácení výtahu při rekonstrukci? Slovy SVJ: úspora financi.

    Vložil lake, 21. Květen 2014 - 10:18

    Pane jak,
    tepeve teď uvádíte informace zásadního významu. Nejde tedy o nový výtah, jak jste původně tvrdil, ale o opravu výtahu. Oprava ale podle Vašeho popisu dosud nebyla dokončena – chybí stanice výtahu v posledním patře. Stav po opravě musí se rovnat stavu před opravou.

    V tomto případě vyzvěte SVJ k urychlenému dokončení opravy. Je bezvýznamné, že to bude nákladnější, než kdyby celá oprava byla provedena najednou. Zvýšené náklady ponese SVJ, případně členové výboru, kteří nekonali s péčí řádného hospodáře.

    Mezitím vyzvěte SVJ, aby Vám hradilo nějakou částku (např. 10 Kč/den) za zhoršení podmínek pro užívání Vašeho majetku. Výtah vedl až do Vašeho pattra, nyní (kvůli nedokončené opravě) jste nucen šlapat do bytu a z bytu pěšky.

    Jde tedy o dva různé nároky a Váš právník by Vám měl poradit jakým způsobem je uplatníte. Má rada vychází z předpokladu, že jste nikdy nesouhlasil se zkrácením výtahu, ani toto nebylo odhlasováno na shromáždění, ani jste nebyl účastníkem stavebního řízení, ve kterém by bylo možno vznášet námitky k provedení stavby. Zda jsou tyto podméínky splněny si musíte zjistit Vy.

    lake

    Máte zcela pravdu v tom, že zkrácení výtahu o jednu stanici není opravou, nýbrž změnou stavby, která měla být projednána ve stavebním řízení. Nynější stav je v rozporu s kolaudačním stavem budovy a na tom budete stavět Váš právní nárok na dokončení opravy. Mezitím budete od SVJ inkasovat těch 10 Kč denně. 

    Vložil laik (bez ověření), 21. Květen 2014 - 14:51

    Takže jestli dobře chápu, jde-li o řádně schválenou opravu, lze vybírat zálohy na splátky řádně schváleného úvěru?

    Vložil lake, 21. Květen 2014 - 16:30

    Pane laiku, chápete to naprosto chybně. Vlastník jednotky má pouze dvě zákonné povinnosti: hradit zálohy na správu a hradit příspěvky na správu. Není povinen hradit úvěr, a už vůbec ne úvěr který si vzal někdo úplně jiný. Kde se tyto nesmysly o úvěrech stále berou? V čí hlavě se rodí?

    Ohledně podvodů s úvěrem se zde už psalo, hledejte: http://www.portalsvj.cz/stitky/…. Nebo si k tomu otevřete novou diskusi.

    lake

    Vložil Jak (bez ověření), 21. Květen 2014 - 11:20

    Výtah, jeho rekonstrukce, rozhodně dokončena byla. Zavolal jsem na stavební úřad, ten provedl kontrolu (před rokem) na místě a konstatoval, že při rekonstrukci výtahu byl zkrácen o jednu stanici.

    Výbor, kterým měl na místě doložit, že má schválení od shromáždění zkrácení o stanici na kontrolní prohlídku pořádanou stavební úřadem nepřišel.

    Vyzval jsem výbor na schůzku, po 1/4 roce přišli, slíbili, že se tím budou zabývat p po 1/2 roce se stále nic neděje.

    Budu tedy chtít po stavebním úřadě, aby zasáhl a donutil výbor uvést náš výtah do souladu s kolaudačním stavem budovy.

    Vložil ik (bez ověření), 19. Květen 2014 - 21:38

    Jste-li přesvědčen na 100% že to co jste zde napsal je pravda , tak Vám zřejmě nezbývá než se obrátit se svým podezřením na policii. Nic jiného mě nenapadá. A jinak se pořádně seznamte s platnými stanovami a nekompromisně vyžadujte jejich dodržování, požadujte písemně předložení materiálů, uzavřených smluv s dodavateli, předložení účetnictví máte-li to ve stanovách. To že Vám to výbor odmítne poskytovat může být pro vás důvodem pro podezření, že něco tají . Je to neskutečná a úmorná práce, která Vám zabere čas, ale to je dle mého názoru jediné možné ve Vámi popisované situaci.

    Vložil adviser, 19. Květen 2014 - 13:26

    Jste si jist že pan Lake je právník se specializací bydlení? Dle mého skromného názoru jde o uživatele s přezdívkou lake, který poskytuje někdy užitečné rady, někdy svými názory rozesměje a někdy spíše rozpláče (stejně tak jako já nebo řada dalších přispěvovatelů).

    Vložil Petr ml (bez ověření), 19. Květen 2014 - 12:57

    V našem bytovém družstvu je obdobné chování, rádi bychom věděli jak proti arogantnímu výboru a slepým spolubydlícím postupovat.

    Vložil ., (bez ověření), 19. Květen 2014 - 13:01

    Protože družstvo nemá výbor, ale představenstvo, je boj bystrozrakých, leč arogantních členů družstva, předem ztracen.

    Vložil adviser, 19. Květen 2014 - 13:27

    Není to úplně tak pravda. Bytová družstva mají k jimi spravovaným domům (vchodům) samosprávy. V jejich čele je předseda samosprávy plus nějaký ten člen výboru samosprávy. Samospráva se schází min. 2× ročně a na schůzích vznikají usnesení a úkoly uložené výboru. Vše je písemně zaznamenáno vč. prezenční listiny a počty hlasů. Tedy analogie s SVJ (v některých směrech možná i lepší) nicméně nejedná se o standard všech bytových družstev. Musí to mít družstvo samotné ve svých stanovách. Ta větší to však mívají.

    Vložil Emill (bez ověření), 20. Květen 2014 - 1:19

    Analogie družstvo versus soukromé vlastnictví? Nájemník je na tom lépe jak vlastník? Vy jste šprýmař.

    Vložil adviser, 20. Květen 2014 - 13:01

    S prominutím, já nemohu za vaše nedostatky ve čtení a úsudku. Já popisoval správu, nikoliv vlastnictví.

    Vložil ., (bez ověření), 19. Květen 2014 - 8:28

    Arogantní neplatiči budou odsouzeni

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".