26 Cdo 465/2023 Tři popletené soudkyně opět perlí

Vložil Justitianus, 3. Říjen 2024 - 8:29 ::


Soudkyně Nejvyššího soudu Dýšková, Brzobohatá a Jackwerthová opětovně dokazují, že nerozumějí dobře právu a nedovedou vyložit právní normy jednoduchého práva ústavně konformním způsobem. V tomto případě neschopnost soudkyň myslet neměla závažné právní následky (ale v jiném sporu by tomu mohlo tak být). K chybám v judikátu 26 Cdo 465/2023–137 se vyjadřuji dále u jednotlivých citací.


Část první


Citace z judikátu:
11. Otázkou, kdy jsou okna, lodžie a balkóny součástí jednotky a kdy společnými částmi budovy, se již dovolací soud ve svých rozhodnutích zabýval […] a uzavřel, že pro závěr, které části domu jsou společné ve smyslu § 2 písm. e) zákona č. 72/1994 Sb. [resp. po novele provedené zákonem č. 103/2000 Sb. § 2 písm. g) zákona č. 72/1994 Sb.] je významný zejména účel jejich užívání a jejich určení v prohlášení vlastníka budovy, jen stavebně technické hledisko z pohledu zákona č. 72/1994 Sb. určující není.

Tyto nesmysly soudkyně bezmyšlenkovitě opisují z řady vadných předchozích judikátů (jejichž seznam pečlivě opsaly). Při tom je to totální pitomost. Základní chybou je nesmyslné tvrzení, že prý pro stanovení které části domu jsou společné je významný zejména účel jejich užívání. Tak tomu samozřejmě obecně není. Tento nesmysl opisují soudci stále dokola už dvacet let, ale je to stále stejný nesmysl jako tehdy. Šlo o přiléhavé tvrzení pouze v jednom případě, když soud rozhodoval o obsahu prohlášení (původní vlastník totiž v prohlášení vymezil společnou domovní kotelnu jako jednotku).

Vezměme jako příklad stav popsaný v tomto judikátu: Jde o bytový dům; v budově se nachází 36 bytových jednotek a 4 nebytové garáže (viz odst. 3 usnesení). Kdyby pro vlastnictví výtahů měl být rozhodující „účel užívání“, pak by vlastníci garáží v přízemí nebyli spoluvlastníky výtahů a proto by na jejich správu, opravy a údržbu nebyli povinni nic platit. Tak tomu samozřejmě není – co je v domě společné určuje výhradně prohlášení vlastníka budovy, bez ohledu na to co kdo užívá.

Pouhé hledisko „účelu užívání“ je naprosto bezvýznamné a nemůže překonat obsah prohlášení. Pokud se někdo domnívá, že určení společných částí v prohlášení je nesprávné či nemravné, má možnost jedině domáhat se změny prohlášení postupem podle 2012/89/§1169/3.

Stejně tak je tomu u balkonů: Do prázdného prostoru balkonu má přístup přes svůj byt vždy jen vlastník jediné jednotky. Kdyby pro vlastnictví stavebních konstrukcí těchto balkonů měl být rozhodující „účel užívání“, pak by vlastníci ostatních bytů bez přístupu na balkon nebyli spoluvlastníky „balkonů“, a proto by na správu, opravy a údržbu těchto stavebních konstrukcí nebyli povinni nic platit. Tak tomu samozřejmě není – stavební prvky balkonů jsou společné, a to na základě prohlášení vlastníka budovy. Na správě společných částí se podílejí všichni; opak by musel být v prohlášení uveden výslovně, s taxativním výčtem stavebních prvků budovy, které nejsou společnými částmi.

Pouhé hledisko „účelu užívání“ jednotlivých stavebních konstrukcí je pro věc naprosto bezvýznamné. Soudkyně se tedy mýlily a opět opsaly ze starých judikátů neplatné pitomosti. Je zajímavé, že hned v následujícím odstavci č. 12 to napsaly kupodivu zcela správně: 

Citace z judikátu:
12. (…) Jestliže za daných okolností odvolací soud uzavřel, že balkóny jsou společnými částmi budovy, postupoval v souladu s ustálenou judikaturou dovolacího soudu, neboť pro závěr, které části domu jsou společné, je významné jejich určení v Prohlášení.

Část druhá


Soudkyně se školácky zmýlily i ve zdůvodnění, kterým vyvracely argumentaci navrhovatele ohledně společných částí, které jsou společné vlastníkům jen některých jednotek. Soudkyně D + B + J totiž dlouhodobě nechápou rozdíl mezi vlastnickým právem a užívacím právem. Cituji z judikátu: 

Citace z judikátu:
12. (…) Namítá-li navrhovatel, že balkóny jsou společné jen těm vlastníkům jednotek, k nimž náleží, pak přehlíží, že ten který balkón může užívat vždy pouze ten vlastník jednotky, z níž je přístupný. Nepatří tedy do společného užívání vlastníků více jednotek [v tomto případě konkrétně těch jednotek, k nimž náleží (jakýkoliv jiný) balkón], nýbrž pouze vždy vlastníka jediného, a proto nemůže jít ani o část domu, která je ve spoluvlastnictví jen některých vlastníků jednotek (§ 8 odst. 2 věta druhá zákona o vlastnictví by­tů).

Všimněte si, že soudkyně nejsou schopny rozlišit užívácí právo od vlastnického práva. Proto je jejich argumentace nepřípadná.

V první řadě: nejde vůbec o § 8 odst. 2 věta druhá ZoVB, jak napsaly tři sudičky. Tzv. relativně společné části jsou definovány jinde – v § 4 odst. 2 písm. c) ZoVB. A definice je zcela jiná, než se domnívají popletené soudkyně.

Podle § 4 odst. 2 písm. c) ZoVB platí, že „[p]rohlášení (…) musí obsahovat (…) určení společných částí budovy, které budou společné vlastníkům jen některých jednotek“. Tato definice neobsahuje žádnou omezující podmínku v tom smyslu, že by stavební konstrukce balkonu, užívaného jediným vlastníkem, nemohla být ve spoluvlastnictví vlastníků jen některých jednotek. Naopak platí, že všechny stavební konstrukce všech balkonů v domě mohou být v prohlášení vyčleněny jako (jediná) společná část, která je společná vlastníkům jen některých jednotek. ZoVB tuto možnost nevylučuje; ostatně je naprosto logické, že o relativně společné stavební prvky balkonů, lodžií či teras bude pečováno společně a zároveň.

D + B + J se zde opět naprosto zmýlily ve výkladu právní normy jednoduchého práva (i když judikatorní závěr je ve svém důsledku správný). Podotýkám, že předmětem sporu nebylo výlučné užívání, nýbrž vlastnictví (a s tím nerozlučně spojená povinnost přispívat). Muselo by se v každém připadě jednat o definici obsaženou výslovně v prohlášení vlastníka budovy, což v tomto případě nebylo splněno. Proto by jakékoliv úvahy o relativně společných čátech byly od počátku bezpředmětné. Pouze toto je jediný validní argument, který bylo třeba uplatnit.

Z uvedeného plyne, že soudkyně vůbec netušily kde mají hledat v ZoVB příslušnou definici relativně společných částí. Případně ji sice našly, ale nečetly a netuší co tam je napsáno. Případně ji sice četly, ale nedokázaly pochopit její obsah. Zase jen nějaké hádání, opisování a pseudoargumenty, namísto znalosti obsahu právní normy jednoduchého práva.


Část třetí


Další školácký omyl soudkyň D + B + J (který naštěstí v tomto případě nevedl k vadnému judikatornímu závěru): 

Citace z judikátu:
12. (…) Rovněž bezpředmětná je námitka dovolatele, že plocha balkónu se nezapočítává do podlahové plochy jednotky, od níž se odvíjí celkový podíl na společných částech domu. Tato skutečnost totiž závěr, že balkóny jsou společnou částí domu, naopak podporuje, neboť pokud by se plocha balkónu započítávala do podlahové plochy jednotky, musel by být její součástí s tím, že náklady na jeho opravy by nesl vždy pouze vlastník té jednotky, z níž je balkón přístupný.

Chyba je v tom, že soudkyně vůbec začaly uvažovat o právně nemožném stavu, že by balkon mohl být součástí jednotky. Tak tomu ovšemže být nikdy nemůže.

  • Podle § 2 písm. h) ZoVB platí, že jednotkou [je] byt nebo nebytový prostor nebo rozestavěný byt nebo rozestavěný nebytový prostor jako vymezená část domu podle tohoto zákona.
  • Podle § 2 písm. b) ZoVB platí, že bytem [je] místnost nebo soubor místností, které jsou podle rozhodnutí stavebního úřadu určeny k bydlení.
  • Podle § 2 písm. i) ZoVB platí, že podlahovou plochou bytu nebo rozestavěného bytu [je] podlahová plocha všech místností, včetně místností, které tvoří příslušenství bytu nebo rozestavěného bytu.

Balkon ovšemže není místností ! Je to pouze otevřený prázdný prostor, stejně jako lodžie, terasa, parkovací stání, sklepní kóje. Právě z tohoto důvodu nemůže balkon nikdy být součástí jednotky(1994) (tu podle zákonné definice tvoří byt). Nemůže být ani součástí bytu (což podle zákonné definice je soubor MÍSTNOSTÍ). I kdyby byl v prohlášení balkon určen jako příslušenství bytu, nelze započítat jeho podlahovou plochu – opět proto, že nejde o místnost.

Sudičky opět prokázaly neschopnost porozumět zákonu, když obiter dictum nepravdivě poznamenaly, že „pokud by se plocha balkónu započítávala do podlahové plochy jednotky, musel by být její součástí“. Není tomu tak, a takováto „argumentace“ je zcela lichá. ZoVB totiž umožňoval, aby se do podlahové plochy jednotky započetly i místnosti, které jsou podle prohlášení společné a jsou pouze příslušenstvím bytu podle 1964/40/§121/2. Viz 1994/72/§2/i.


Dýšková, Brzobohatá a Jackwerthová jsou pro mne neustálým zdrojem údivu a pobavení. Pobavení je to ovšem poněkud smutné, spíše děsivé. Protože tyto tři desorientované osoby rozhodují v České republice o záležitostech týkajících se bytového vlastnictví.

Justitianus


Doporučená četba: Neexistuje nic takového jako „patřit k jednotce“

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Ufoun (bez ověření), 3. Říjen 2024 - 12:26

    Je dobře, že Justin sedí doma na prdeli a soudí soudci. Pokud se někdo cítí poškozen může to řešit jen on samotný, ne Justin který se domnívá, že sežral všechnu moudrost o „prázdném“ prostoru.

    Vložil Ufoun (bez ověření), 3. Říjen 2024 - 22:30

    Justine pokud je balkon společnou částí domu, tvoří plášť domu, tak se to opravovalo z peněz všech, což je logické. Neopravoval se asi vnitřek balkonu, dlažba, která je v užívání pouze těch majitelů bytů, kteří na ní mají přístup. To je asi podstata, ale nestudovala jsem každé slovo rozsudku, takže se k tomu ani nechci moc vyjadřovat. Ty se stále domníváš, že balkon je pouze prázdný vzduch. Tak opravovali prázdný vzduch, který budou dýchat všichni v domě, proto platí všichni:-)))) Soudkyně k tomu došly možná dle tvých rad, jen tu blbost neuvedly v rozsudku podle tebe a to tě žere.

    Vložil § (bez ověření), 3. Říjen 2024 - 12:22

    Podívejte se na výdělky soudců Nejvyššího soudu. Pochopíte, že kvalitní práci čekat nemůžete.

    Je nějaká obrana proti soudcům Nejvyššího soudu? Opakovaně úmyslně rozesílají nepravdivá poškozující tvrzení. Dokážeme aspoň řádově vyčíslit újmu, již vzniklou a hrozící? I v Česku je použitelná judikatura členských států EU (včetně judikatury UK z doby členství) a je dostupná. Takže je možné argumentovat judikátem z Bulharska. Ten soudci Nejvyššího soudu nemusí znát, ale budou ho muset zohlednit.

    Vložil Ufoun (bez ověření), 3. Říjen 2024 - 12:32

    Je obrana. Pokud někdo byl poškozen ohledně svého majetku NS, tak se může obrátit na ÚS.

    Vložil Petr, 3. Říjen 2024 - 23:34

    Před mnoha lety jsem slyšel (nebo četl) vyjádření právníka a ex-poslance dr. Vojtěcha Filipa a bezpochyby člena právního výboru Parlamentu, a to že české právo není založeno na precedentech.

    Na wikipedii lze nalézt

    „Soudní precedent je uznáván jako FORMÁLNĚ ZÁVAZNÝ PRAMEN PRÁV V ANGLOAMERICKÉM A MEZINÁRODNÍM PRÁVU (judge made law, case law). Dnes již malý význam mají SPRÁVNÍ precedenty. V KONTINENTÁLNÍ EVROPSKÉ PRÁVNÍ KULTUŘE NEJSOU ROZHODNUTÍ VYŠŠÍCH SOUDŮ FORMÁLNĚ ZÁVAZNÁ A VYMAHATELNÁ. KLÍČOVÉ JUDIKÁTY PODLE ZÁKONŮ A NORMATIVNÍCH PRÁVNÍCH SMLUV MAJÍ ALE KVAZIPRECEDENČNÍ VÝZNAM“.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".