Osobní věci na společném dvorku
Dobrý den, prosím o názor, když mohu užívat společný dvůr, kde jsem spoluvlastníkem příklad mám 600/6000, mohu na dvoře mít svoje kamenná koryta (osázená), popelnici, květináče s květinami. Můžou o tom rozhodovat ostatní majitelé, že to mám odstranit? Znemožňuji tím užívání ostatních spolumajitelů nebo údržby dvora?
Děkuji za odpověď.
„Můžou o tom rozhodovat ostatní majitelé, že to mám odstranit?“
Ano.
„Znemožňuji tím užívání ostatních spolumajitelů nebo údržby dvora?“
Ano.
Škoda, že jste nevyfotila nějaký zvlášť extra hezký kout společného dvora aby „Ano bez ověření“ další anonymní komentátor z mnoha chytráků „bez ověření“ věděl co vůbec komentuje, protože dle něj „znemožňujete užívání nebo údržby dvora“, bezpochyby útulného.
Moji úctu mají ti, co se starají aby to bylo kolem nás hezké nebo aspoň hezčí.
Takže jak jsem psal, udělejte si hezký koutek s rostlinami doma.
Dotaz:
KDO O SPOLEČNÝ DVŮR KONKRÉTNĚ PEČUJE, A KOLIK TO STOJÍ ZE SPOLEČNÝCH PENĚZ ?
Jako logicky – mohu užívat svůj podíl, ale nesmím bránit ostatním uživatelům užívat svůj podíl, nesmím bránit údržbě. Když mám teoreticky 10m2 mohu tam mít co chci, třeba ty květináče? Nevím, jak je to právně správně a jak mám bojovat za okrasné prvky, které jsou jen moje.
vy nejste majitelkou konkrétní plochy. ale podílu. bez souhlasu ostatních nemůžete nic. my máme třeba u jednoho svj velkou plochu „dvoru“, ale nikdy není souhlas s ničím. takže nevyužitá plocha. u druhého spoluvlastnictví jsme si „rozdělili“ zahradu na díly odpovídající spoluvlastnictví, a máme tam jeden zahrádku, druhý pergolu, třetí nic… je to prostě o lidech.
Pro začátek si přečtěte příslušnou část občanského zákoníku.
vše je o domluvě. jste vlastníkem podílu, nikoli konkrétní části. rozumní vlastníci se domluví, pitomci budou prudit.
souhlas s Radkou222, že pitomci budou prudit. Když ne já, tak ty taky ne, nebo když ty tak já taky.
Stejná otázka jsou i trávníky před domem, možná že ani nepatří k domu, ale „k ulici“ ve vlastnictví města. Stejné to je s „podestami“ (mezipatro nejčastěji v panelovém domě) prosklenými nízko / úplně „od sdola“.
Blbci bude třeba vadit, když „maminka“ zabere kočárkem flek na dobu delší než nezbytně nutnou, pokud nejede výtah.
Homo sapiens by měl být rád, že se někdo o takový prostor stará.
Netrapte se s tím a mějte květiny doma. Budou tam vonět, pročistí vzduch, provedou fotosyntézu, vyženou obtížný hmyz.
Na internetu např.
Zahrada jako společná část domu
Občanský zákoník je doplněn NV 366/2013 Sb. o úpravě některých záležitostí souvisejících s bytovým spoluvlastnictvím:
Kdo o zahrádce ve vlastnictví SVJ rozhoduje Když dojde k jakémukoliv sporu o péči nebo užívání společné zahrady (nebezpečné pobíhání psa, přerůstající zeleň apod.), pak bez souhlasu statutárního orgánu SVJ či rozhodnutí nejvyššího orgánu SVJ (shromáždění vlastníků) nelze dělat na takovém pozemku jakékoliv zásahy z vůle jen jednoho vlastníka. A to ani v případě, že mu byla určitá společná část přenechána k výlučnému užívání.
Každý vlastník bytu má ale právo navrhnout statutárnímu orgánu (výboru nebo předsedovi) úpravu zahrady nebo okolí domu. Také může požadovat, aby tato problematika byla součástí programu shromáždění, které o ni může rozhodnout.
Poslední komentáře