Vložil lake, 4. Březen 2010 - 22:06

Způsob kalkulace záloh je možno nalézt v těchto předpisech:

Podle § 3 odst. (3) vyhlášky 372/2001 Sb. "zálohy na úhradu nákladů na tepelnou energii na vytápění a na poskytování teplé užitkové vody stanoví vlastník přiměřeně k vývoji nákladů ve dvou z klimatického hlediska srovnatelných zúčtovacích obdobích."

Vyhláška 372/2001 Sb. je celostátně platným předpisem pro účtování mezi odběratelem a konečným spotřebitelem (kterým je i vlastník jednotky).

Podle výměru Ministerstva financí 01/2010, část I. odd. A pol. 5 odst. 5 (Služby spojené s užíváním nájemního bytu) "výše zálohy na úhradu cen služeb poskytovaných s užíváním bytu se stanoví podle jiného právního předpisu (...) a v ostatních případech dohodou s nájemcem. Nedohodnou-li se, účtuje pronajímatel nájemci měsíční zálohy za jednotlivé druhy služeb jako měsíční podíl z předpokládané roční ceny uplynulého roku, nebo podle posledního zúčtovacího období, nebo z ceny odvozené z předpokládaných cen běžného roku, jestliže některé služby v uplynulém období nebyly placeny nebo poskytovány."

Tato část cenového výměru MF neplatí sice pro účtování v rámci SVJ, nicméně ukazuje co je považováno za přijatelný postup.

Zálohy na služby je možno vybírat pouze ve zdůvodnitelné výši. Pokud zálohy ve vašem SVJ jsou neúměrné, jak píšete, lze mít podezření na neoprávněné nakládání s prostředky vlastníků: vytváří se permanentní finanční "polštář", ze kterého lze nekontrolovatelně čerpat. Začněte tím, že doporučeným dopisem (do vlastních rukou) požádáte o snížení záloh a navrhnete rozumnou výši kolem 10% nákladů předchozího roku. Odmítnutí by muselo být ze strany výboru doprovázeno podrobnou kalkulací, dokládající oprávněnost výše zálohových plateb.

lake

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.