- V dřívějších dobách vzorové stanovy obsahovaly ustanovení, že při změně stav musí být přítomný notář. Pokud máte takové stanovy, pak se notáři nevyhnete a to při jakékoli úpravě stanov (i přidání nových bodů). Formulace bodů samozřejmě záleží na vás a nemusí jej provádět notář – ten musí být přítomen při hlasování o změně stanov. Doporučuji rovnou ze stanov vyjmout bod, který stanoví nutnost přítomnosti notáře – tím si ušetříte starosti a náklady při další změně stanov.
- Pokud nemáte takové stanovy, podle kterých je nutná přítomnost notáře při změně stanov (nové vzorové stanovy již toto ustanovení neobsahují), pak notáře nepotřebujete a můžete se měnit stanovy, jak je vám libo (pokud budou odsouhlaseny čtříčtvrtinovým podílem přítomných hlasů – viz 72/1994 Sb. §11). Notářské ověření podpisů nepotřebujete.
Hlasovat o změně stanov můžete pouze na shromáždění vlastníků (nejedná se o výjimku Čl. XII nových vzorovžch stanov, protože ke změně stanov není potřeba souhlasu všech) a tedy nelze to provést písemnou formou bez shromáždění.
Stanovy se měly odeslat na příslušný rejstříkový soud, kam se dávaly i předchozí stanovy (pro Vás asi KS Ostrava, když se o něm zmiňujete).
Rovněž upozorňuji, že je nutné na pozvánku na shromáždění uvést jako jeden bod programu změnu stanov a nejlépe i přiložit k pozvánce navrhované nové stanovy nebo vypsat konkrétní navrhované změny stanov.
Stanovy je určitě možné měnit a to v takové míře, aby neodporovaly zákonům a jiným právním předpisům.
Poslední komentáře