Dovolím si komentář k debatě o stavebním spoření s odkazem na článek na internetu, a nesouhlasím (zde se Spořilem) že se nemělo zavádět a mělo by se zrušit
www.seznamzpravy.cz/…mluvi-211933
20.8.2022 – 12:07 Nerušme stavebko. Má i výhody, o kterých ale banky moc nemluví
Hlavním cílem stavebního spoření je poskytování úvěrů na bydlení s výhodnou úrokovou sazbou.
Alespoň tak to zamýšlel zákonodárce v roce 1993, kdy byl schválen zákon o stavebním spoření. V důvodové zprávě k tomuto zákonu se dočteme, že „filozofie stavebního spoření vychází ze spoření při nízké úrokové sazbě a následného čerpání úvěru při nižších sazbách, než odpovídá komerčním úvěrům“.
Stavební spořitelny poskytují dva typy úvěrů.
- úvěry ze stavebního spoření
- a překlenovací úvěry.
A/ Úvěr ze stavebního spoření má zákonem omezenou úrokovou sazbu, která nesmí být vyšší než úroková sazba z vkladů na účtu stavebního spoření zvýšená o 3 procentní body. Pro získání tohoto úvěru … je však třeba nejprve uzavřít smlouvu o stavebním spoření a několik let spořit.
Tento úvěr… je prokazatelně levnější než jiné úvěry na bydlení. Přesně tak, jak si předkladatel zákona přál.
Úroková sazba tohoto úvěru … je pevně sjednána ve smlouvě … a stavební spořitelna ji nemůže jednostranně změnit. Díky tomu musí dnes stavební spořitelny poskytovat levné úvěry i přesto, že konkurence (ostatní banky) prodává své úvěry podstatně dráž.
B/ Překlenovací úvěr (u kterých zákon úrokovou sazbu nijak nereguluje, a … sazba … věrně kopíruje trh) může stavební spořitelna poskytnout okamžitě. Slouží k překlenutí doby, než klientovi uplyne čekací doba na úvěr ze stavebního spoření. V okamžiku, kdy klient získá úvěr ze stavebního spoření, je překlenovací úvěr převeden na úvěr ze stavebního spoření.
- – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Naprostou většinu úvěrů „stavebek“ tvoří překlenovací úvěry. Přesné číslo … není veřejně dostupné. Je však téměř jisté, že podíl levných úvěrů „stavebek“ na celkovém objemu poskytovaných úvěrů je menší než 5 %.
Nárok na výhodný úvěr dnes mají jen ti prozíravější a pak také ti, kterým pomohla náhoda. Pořídili si stavebko, aby spořili a čerpali státní podporu – a dnes s potěšením zjišťují, že mohou navíc získat výhodný úvěr.
Ale byla by chyba vinit ze všeho jen klienty. Ani stavební spořitelny se nehrnou/nehrnuly do poskytování levných úvěrů.
Namísto úvěrů ze stavebního spoření prodávají … raději překlenovací úvěry, jejichž úrokovou sazbu zákon nijak neomezuje. A postupně upravují své podmínky tak, aby nemusely poskytovat příliš mnoho úvěrů ze stavebního spoření, které pro ně dnes nejsou výhodné.
Zákon o stavebním spoření sice není dokonalý, ale předvídá mnohé. Mimo jiné ukládá stavebním spořitelnám povinnost uvádět ve VOP podmínky poskytování úvěrů. A tyto VOP schvaluje Ministerstvo financí. Soudě podle dnešního stavu však stát svůj vliv příliš neuplatňoval. Stavební spoření může velmi účinně podpořit dostupnost bydlení. Stačí požadovat od něj to, co má dělat.
- – – – – – – – – – – – –
Poslední komentáře