Stačí uvědomit si, že vlastníci jednotek rozhodují o svém majetku. SVJ je pouhý jejich sluha.
Sluha si nesmí dovolit pronajmout cizí majetek bez souhlasu vlastníka tohoto majetku. Kdyby SVJ takto jednalo, pak jde o právní jednání absolutně neplatné: Nájemní smlouva je neplatná od samého počátku, protože pronajímaný prostor není právně volný. Sluha nedostal od svého pána souhlas s pronajímáním společné části, kterou mohou (podle prohlášení) užívat všichni vlastníci jednotek. A dokud ji užívají, je pronájem vyloučen.
Je samozřejmé, že vlastníci jednotek mohou rozhodnout o způsobu užívání jejich společné místnosti – například:
- že ji užívají všichni spoluvlastníci (kočárkárna, sušárna),
- že ji bude užívat jen některý z nich v rámci spoluvlastnického vztahu,
- že ji neužívá nikdo z nich (např. strojovna výtahu, kotelna)
- že spoluvlastníci pověří jinou osobu (realitní kancelář REALMAX, Frantu Šramotu, právnickou osobu SVJ, atd.) aby jejich místnost pronajímala, a budou se dělit o zisk,
- že přenechají společnou místnost bezúplatně a bez nároku na odměnu jiné osobě (Frantovi Šramotovi, ukrajinské rodině Hryhoryje Oleščuka, veřejně prospěšné společnosti „Sypejte ptáčkům“, právnické osobě SVJ, atd.)
K tomu, aby kdokoliv (například SVJ) získal oprávnění jednat jako pronajímatel konkrétní společné části, je nutný předchozí souhlas vlastníka (většinový souhlas vlastníků jednotek).
Bez takového souhlasu jde o gangsterské jednání, kterému soud neposkytne právní ochranu. Viz usnesení Nejvyššího soudu 26 Cdo 1301/2019, ze dne 17.3.2020, https://profipravo.cz/index.php…
Justitianus
Jen pro úplnost dodám, že o pronájmu společné části nelze tímto způsobem rozhodnout, jde-li o společnou část vyhrazenou v prohlášení k výlučnému užívání vlastníku určité jednotky (§ 1166 odst. 1 písm. b bod 2). V takovém případě je kromě souhlasu většiny vlastníků jednotek nutný i písemný souhlas výlučného uživatele (§ 1169 odst. 2 per analogiam).
Poslední komentáře